Kościół w Wierzbnej na nieznanych fotografiach z przełomu lat 20/30-tych XX wieku

Utworzono: piątek, 14, luty 2014

O romańskim kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wierzbnej pisaliśmy już wsierpniu 2011 r., przybliżając wówczas czytelnikom tematykę związaną z badaniami archeologicznymi, jakie prowadzone były przy świątyni w latach 1997-2004. Dzisiaj pragniemy zaprezentować zbiór mało znanych fotografii obiektu, które wykonane zostały na przełomie lat 20 i 30-tych XX wieku. Wszystkie zamieszczone zostały w czasopiśmie: Świat Katolicki – Kronika ilustrowana z życia kościelnego. Dodatek tygodniowy Posłańca Niedzielnego dla diecezji wrocławskiej – numer 49 rocznik 5, wydany w języku polskim dnia 7 grudnia 1930 roku. Zbiór składa się z 13-tu fotografii autorstwa R. Nieslera z Jaworzyny Śląskiej (Königszelt) oraz wrocławskiego architekta Wiedermanna i zatytułowany jest Kościół parafialny w Wierzbniu (Würben), pow. świdnicki. Obok 5- widoków świątyni z zewnątrz i 6-ciu fotografii wnętrza z wyposażeniem opublikowano również ówczesną fotografię miejscowej wieży wodnej oraz przydrożnej dziękczynnej kolumny. Szczególnie interesującą fotografią jest ta ukazująca figurkę św. Anny Samotrzeć, a więc przedstawienie św. Anny, jej córki Matki Boskiej i Chrystusa jako Dzieciątka. Figurka zaginęła podczas II wojny światowej, najprawdopodobniej została wywieziona przez miejscowego proboszcza lub parafian ?? Inne fotografie przedstawiają południową stronę świątyni z wejściem na teren przykościelny prowadzące przez swego rodzaju budynek bramny, dzisiaj już nie istniejący.

Strona tytułowa czasopisma z fotografią zaginionej figurki św. Anny Samotrzeć

Fotografie świątyni i jej wnętrza

Po lewej fotografie świątyni oraz wieży wodnej i przydrożnej kolumny

Wedle opisu: Św. Anna - Samotrzeć (w dawniejszym kościele klasztornym Cystercienzów we Wierzbnie, pow. świdnicki)