Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Udział mieszkańców Bukowa z I wojnie światowej

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 11, kwiecień 2022

Przed wybuchem I wojny światowej w Bukowie mieszkało 730 osób. Obszar gruntów wynosił 1017 ha, w tym grunty orne 816 ha, łąki 105 ha i las 62 ha. Największym właścicielem ziemskim był Hugo Springer. Do niego należało 150 ha (113 ha grunty orne, po 17 ha łąki i lasu) ziemi oraz spory folwark. Praca na roli nie była jedynym źródłem utrzymania dla mieszkańców wsi. Kilkanaście osób pracowało w cegielni imbramowickiej i niewielkiej mleczarni bukowskiej, inni zajmowali się rzemiosłem i handlem. W miejscowości istniała ochotnicza straż pożarna (Freiwillige Feuerwehr), szkoła oraz działał związek kombatancki "Landwehr Kameradenverein", skupiający byłych żołnierzy – uczestników wojen pruskich z XIX wieku.

Listy strat armii niemieckiej z lat 1914-1919, wymieniają nazwiska 76 mieszkańców Bukowa, którzy wzięli udział w I wojnie światowej [a]. Wśród nich byli: Hermann Barthel, Paul Birke, Richard Birke, Robert Birke, August Bittner, Josef Blaschke, Karl Blaschke, Robert Blaschke, Josef Brand, August Burkert, Richard Burkert, August Bäusch, Franz Erbe, Paul Forell, Erich Glaubitz, Josef Gruschke, Hermann Hahn, August Wilhelm Hamann, Josef Hamann, Paul Hoffmann, Max III Hoffmann, Richard Huhn, August Ibsch, Franz Ilgner, Josef Ilgner, Josef Jagode, Bruno Jahndel, Franz Jahndel, Josef Jahndel,Paul Kasper, Alfons Kladny, Konrad Kladny, Josef Klar, Georg Knapp, Richard Kothe, Paul Kügler, Josef Kürtzel, Paul Lauer, Robert Müller, Paul Oppitz, Josef Peiler, Paul Radler, Josef Rauer, August Reichelt, Paul II Richter, Paul Rother, Paul Rother, Richard Rother, Paul II Rother, Alfred Schnabel, Karl Scholz, August Franz, Alfred Seeliger, Josef Seeliger, Josef Seeliger, Paul Seeliger, Richard Seeliger, Anton Stehr, Franz Robert Stehr, Karl Stehr, Paul Stehr, Fritz Thamm, August Thiel, Franz Thiel, Max Thiel, Max Tschenscher, Paul Tschenscher, Paul Tscheschke, Max Wagner, August Weidlich, Paul Werner, August Wiesner, Fritz Woineck, Joseph Wunsch, Paul Robert Wunsch, Alfred Zeise [b].

Bilans udziału mieszkańców Bukowa w I wojnie światowej to: 18 – poległych i zmarłych od ran, 18 – zaginionych (2 powróciło do Bukowa, wymienieni w książce adresowej miejscowości z 1938 roku) 40 – rannych (w tym 15 ciężko) [c].

 

 

Uczestnicy I wojny światowej z Bukowa (Bockau, Kreis Striegau):

 

1. Hermann Barthel, 37. Rezerwowa Dywizja Piechoty (5. kompania) / 18. Rezerwowa Brygada Piechoty / 10. Rezerwowa Dywizja / V. Rezerwowy Korpus / 5. Armia; ciężko ranny podczas walk pozycyjnych pod Oberelsaß, Verlustlisten Preußen Nr 537 z 23.05.1916, str. 12625

2. Paul Birke, 218. Rezerwowa Dywizja Piechoty (1. kompania) / 47. Rezerwowa Dywizja; ciężko ranny podczas walk na linii Szczara-Serwiecz, Verlustlisten Preußen Nr 359 z 21.10.1915, str. 9502

3. Richard Birke, ur. 15.03., zaginiony, Verlustlisten Preußen Nr 1288 z 7.11.1918, str. 27550

4. Robert Birke, ur. 23.01.1895, 51. Rezerwowy Pułk Piechoty / 23. Rezerwowa Brygada Piechoty 12. Rezerwowa Dywizja / VI. Rezerwowy Korpus / 5. Armia; zmarł w wyniku ran odniesionych podczas bitwy pod Verdun; pochowany na cmentarzu Maizeray (Francja), kwatera 6, grób 97, Verlustlisten Preußen Nr 699 z 1.12.1916, str. 16637

5. August Bittner, 38. Pułk Piechoty Landwehry (3. kompania); poległy; pochowany na cmentarzu Neuhof (Łotwa), grób 69, Verlustlisten Preußen Nr 381 z 16.11.1915, str. 10172

6. Josef Blaschke, 11. Rezerwowy Pułk Piechoty (5. kompania) / 233. Brygada Piechoty / 117. Rezerwowa Dywizja; poległy w walkach pozycyjnych nad Izerą, Verlustlisten Preußen Nr 572 z 5.07.1916, str. 13227

7. Karl Blaschke, ur. 19.10.1880, ciężko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 805 z 11.04.1917 str. 18131

8. Robert Blaschke, 23. Rezerwowy Pułk Piechoty (12. kompania) / 23. Rezerwowa Brygada Piechoty / 12. Rezerwowa Dywizja / VI. Rezerwowy Korpus / 5. Armia, poległy w bitwie pod Verdun, Verlustlisten Preußen Nr 503 z 11.04.1916 str. 11987

9. Josef Brand, kapral, ur. 6.04., poległy, Verlustlisten Preußen Nr 993 z 19.11.1917, str. 21676

10. August Burkert, szeregowy, 11. Rezerwowy Pułk Piechoty (6. kompania) / 21. Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja; zaginiony podczas bitwy pod Vaubecourt-Fleury , Verlustlisten Preußen Nr 42 z 4.10.1914, str. 820

11. Richard Burkert, ur. 30.09., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1180 z 4.07.1918, str 24806

12. August Bäusch, kapral, 47. Pułk Piechoty "König Ludwig III. von Bayern" (2. Dolnośląski), 8. kompania / 20. Brygada Piechoty / 10. Dywizja Piechoty / V. Armia; zmarł w szpitalu polowym; pochowany na cmentarzu St.-Laurent-Blangy (Francja), mogiła zbiorowa, Verlustlisten Preußen Nr 296 z 9.08.1915, str. 8052

13. Franz Erbe, 11. Pułk Piechoty Landwehry (2. Śląski), 11. kompania) / 22. Brygada Piechoty Landwehry / 4. Dywizja Landwehry / VI. Korpus Armii; zaginiony w walkach nad Rawką, Verlustlisten Preußen Nr 60 z 25.10.1914, str. 1805

14. Paul Forell, ur. 28.07., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1283 z 1.11.1918, str. 27381

15. Erich Glaubitz, ur. 3.12.1897, zaginiony, Verlustlisten Preußen Nr 823 z 2.05.1917, str. 18342

16. Josef Gruschke, starszy szeregowy, 10. Rezerwowy Pułk Piechoty / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty /11. Rezerwowa Dywizja / VI. Rezerwowy Korpus / 5. Armia; ranny w bitwoe pod Varennes, Verlustlisten Preußen Nr 66 z 1.11.1914, str. 2115

17. Hermann Hahn, ur. 16.05., zaginiony, Verlustlisten Preußen Nr 1175 z 28.06.1918, str. 24649

18. August Wilhelm Hamann, 1. Pułk Piechoty Gwardii / 1. Brygada Piechoty Gwardii / 1. Dywizja Gwardii / Korpus Gwardii / 2. Armia, ciężko ranny podczas walk pozycyjnych w pobliżu Roye-Nayon, Verlustlisten Preußen Nr 381 z 16.11.1915, str. 10155

19. Josef Hamann, 93. Rezerwowy Pułk Piechoty / 15. Rezerwowa Brygada Piechoty (4. kompania) / 1. Rezerwowa Dywizja Gwardii / Rezerwowy Korpus Gwardii / 2. Armia; ciężko ranny podczas bitwy nad Sommą, Verlustlisten Preußen Nr 696 z 28.11.1916, str. 16553

20. Paul Hoffmann, ur. 13.09.1896, lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 734 z 15.01.1917, str. 17145

21. Max III Hoffmann, 1. Przyboczny Pułk Kirasjerów "Großer Kurfürst (Śląski), 5. szwadron / 11. Brygada Kawalerii / 5. Dywizja Kawalerii; ciężko ranny podczas walk nad Prypecią, Verlustlisten Preußen Nr 442 z 31.01.1916, str. 11166; wymieniony w książce adresowej Bukowa jako właściciel karczmy, zamieszkały Buków 31

22. Richard Huhn, 10. Rezerwowy Pułk Piechoty (10. kompania) 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja / VI. Rezerwowy Korpus / 5. Armia lekko ranny podczas walk pozycyjnych we Flandrii; Verlustlisten Preußen Nr 603 z 10.08.1916, str. 13919

23. August Ibsch, 10. Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka Wilhelma II (1. Śląski) 7. kompania / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 4. Armia; poległy w bitwie nad Sommą; pochowany na cmentarzu w Vouziers (Francja), mogiła zbiorowa, Verlustlisten Preußen Nr 662., z 18.10.1916, str. 15601

24. Franz Ilgner, Pułk Piechoty "von Rosen" (8. kompania), zaginiony podczas walk o Świdniki (na południowy wschód od Kowla), Verlustlisten Preußen Nr 586 z 21.07.1916, str. 13491

25. Josef Ilgner, 63. Pułk Piechoty "Kaiser Karl von Österreich und König von Ungarn" (4. Górnośląski), 11. kompania / 78. Brygada Piechoty / 12. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 2. Armia; zaginiony podczas walk pod Malancourt, Verlustlisten Preußen Nr 39 z 1.10.1914, str. 697

26. Josef Jagode, ur. 28.04., 128. Gdański Pułk Piechoty / 71. Brygada Piechoty / 36. Dywizja Piechoty / XVII. Korpus Armii; zaginiony podczas bitwy pod Monchy-Bapaume , Verlustlisten Preußen Nr 1225 z 26.08.1918, str. 25842

27. Bruno Jahndel, ur. 29.11.1898, 240. Rezerwowy Pułk Piechoty / 104. Rezerwowa Brygada Piechoty / 52. Rezerwowa Dywizja, zaginiony podczas walk na linii Antwerpia - Mozela, Verlustlisten Preußen Nr 1312 z 9.12.1918, str. 28155

28. Franz Jahndel, starszy szeregowy, ur. 3.8.1895, lekko ranny, Verlustlisten Sachsen Nr 435 z 21.08.1917, str. 20190

29. Josef Jahndel, ur. 2.01., ciężko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1166 z 18.06.1918, str. 24371

30. Paul Kasper, 3. Pułk Ułanów Gwardii (5. szwadron) / 2. Brygada Kawalerii Gwardii / Dywizja Kawalerii Gwardii; ciężko ranny podczas walk nad Izerą, Verlustlisten Preußen Nr 81 z 20.11.1914, str. 2758

31. Alfons Kladny, 19. Rezerwowy Pułk Piechoty (4. kompania) / 19. Rezerwowa Brygada Piechoty / 9. Rezerwowa Dywizja / V. Rezerwowy Korpus / 5. Armia; zaginiony podczas walk pozycyjnych pod Verdun, Verlustlisten Preußen Nr 105 z 18.12.1914, str. 3709

32. Konrad Kladny, 10. Rezerwowy Pułk Piechoty / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja / VI. Rezerwowy Korpus / 5. Armia; ranny podczas walk pozycyjnych pod Verdun, Verlustlisten Preußen Nr 66 z 1.11.1914, str. 2115

33. Josef Klar, ur. 4.10.1898, 27. Rezerwowy Pułk Piechoty / 13. Rezerwowa Brygada Piechoty / 7. Rezerwowa Dywizja / IV. Rezerwowy Korpus / 1. Armia; zaginiony podczas walk nad Mozelą, Verlustlisten Preußen Nr 1378 z 1.03.1919, str. 29412; wymieniony w książce adresowej Bukowa z 1938 roku jako gospodarz, zamieszkały Buków 59

34. Georg Knapp, 38. Rezerwowy Pułk Piechoty (7. kompania) / 22. Rezerwowa Brygada / 12. Rezerwowa Dywizja / VI. Korpus Armii. 5. Armia; lekko ranny podczas walk pod Verdun, Verlustlisten Preußen Nr 518 z 1.05.1916, str. 12257

35. Richard Kothe, 208. Rezerwowy Pułk Piechoty (5. kompania) / 44. Rezerwowa Dywizja Piechoty / X. Korpus Armii; zmarł w szpitalu polowym w wyninu ran odniesionych w bitwie pod Verdun; pochowany na cmentarzu Brieulles-sur-Meuse (Francja), kwatera 12, grób 122, Verlustlisten Preußen Nr 562 z 23.06.1916, str. 13076

36. Paul Kügler, ur. 22.10., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1286 z 5.11.1918, str. 27492

37. Josef Kürtzel, ur. 2.02.1895, zaginiony, Verlustlisten Preußen Nr 823 z 2.05.1917, str. 18344

38. Paul Lauer, ur. 23.02., zaginiony, Verlustlisten Preußen Nr 945 z 24.09.1917, str. 20807

39. Robert Müller, starszy szeregowy, ur. 9.06., 38. Rezerwowy Pułk Piechoty / 22. Rezerwowa Brygada / 12. Rezerwowa Dywizja / VI. Korpus Armii. 5. Armia; zaginiony podczas walk pod Armentières, Verlustlisten Preußen Nr 1262 z 8.10.1918, str. 26819

40. Paul Oppitz, kapral, 226. Rezerwowy Pułk Piechoty (7. kompania) / 97. Rezerwowa Brygada Piechoty / 49. Rezerwowa Dywizja / V. Korpus Armii; poległy 19.11.1914 w bitwie pod Włocławkiem, Verlustlisten Preußen Nr 185 z 27.03.1915, str. 5533

41. Josef Peiler, 23. Rezerwowy Pułk Piechoty (3. kompania) / 22. Rezerwowa Brygada Piechoty / 12. Rezerwowa Dywizja / VI. Rezerwowy Korpus / 5. Armia; zmarł w szpitalu polowym; pochowany na cmentarzu Dun-sur-Meuse (Francja), kwatera 6, grób 3, Verlustlisten Preußen Nr 546 z 3.06.1916, str. 12765

42. Paul Radler, 22. Rezerwowy Pułk Piechoty (10. kompania) 23. Rezerwowa Brygada Piechoty / 12. Rezerwowa Dywizja / VI. Rezerwowy Korpus / 5. Armia, lekko ranny podczas bitwy nad Sommą, Verlustlisten Preußen Nr 568 z 30.06.1916, str. 13168; wymieniony w książce adresowej Bukowa z 1938 roku jako zagrodnik / właściciel chałupy i kawałka ziemi, zamieszkały Buków 18

43. Josef Rauer, podoficer, 61. Rezerwowy Pułk Piechoty (4. kompania) / 69. Rezerwowa Brygada Piechoty /36. Rezerwowa Dywizja / I. Rezerwowy Korpus / 8. Armia, poległy podczas walk nad Dubissą (Litwa); Verlustlisten Preußen Nr 262 z 30.06.1915, str. 7309

44. August Reichelt, ur. 17.02.1887, ranny 26.7.1915, Verlustlisten Preußen Nr 742 z 24.01.1917, str. 17296

45. Paul II Richter, ur. 27.12., lekko ranny, Verlustlisten Sachsen Nr 439 z 3.09.1917, str. 20406

46. Paul Rother, 10. Rezerwowy Pułk Piechoty (3. kompania) / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja / VI. Rezerwowy Korpus / 5. Armia; poległy podczas walk we Flandrii, Verlustlisten Preußen Nr 692 z 23.11.1916, str. 16432

47. Paul Rother, ur. 3.04.1886, lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 886 z 17.07.1917, str. 19668; wymieniony w książce adresowej Bukowa jako robotnik ziemski, adres zamieszkania Buków 63

48. Richard Rother, ur. 23.04., ciężko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1219 z 19.08.1918, str. 25712

49. Paul II Rother, 10. Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka Wilhelma II (1. Śląski) 9. kompania / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 4. Armia; lekko ranny podczas walk pozycyjnych na zachód od Péronne, Verlustlisten Preußen Nr 359 z 21.10.1915, str. 9491; wymieniony w książce adresowej Bukowa jako robotnik ziemski, adres zamieszkania Buków 81

50. Alfred Schnabel, 22. Pułk Piechoty "Keith" (1. Górnośląski), 2. kompania / 23. Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja / VI. Rezerwowy Korpus / 5. Armia; zaginiony podczas walk we Flandrii, Verlustlisten Preußen Nr 612 z 21.08.1916, str. 14227; wymieniony w książce adresowej Bukowa z 1938 roku jako gospodarz, zamieszkały Buków 81

51. Karl Scholz, kapral 61. Pułk Piechoty Landwehry (11. kompania) / 216. Brygada Piechoty Landwehry / 224. Dywizja Piechoty / XVII. Korpus Armii, lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 683 z 11.11.1916, str. 16186

52. August Franz Schumann, szeregowy, 63. Pułk Piechoty "Kaiser Karl von Österreich und König von Ungarn" (4. Górnośląski) / 78. Brygada Piechoty / 12. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 2. Armia, lekko ranny podczas walk w Szampanii, Verlustlisten Preußen Nr 178 z 19.03.1915, str. 5374

53. Alfred Seeliger, porucznik, ur. 13.12., ciężko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1262 z 10.08.1918, str. 26823

54. Josef Seeliger, ur. 23.11., zaginiony, Verlustlisten Preußen Nr 1227 z 28.08.1918, str. 25891

55. Josef Seeliger, ur. 26.04., poległy; pochowany na cmentarzu w Menen (Belgia), kwatera M, grób 2556, Verlustlisten Preußen Nr 972 z 25.10.1917, str. 21317

56. Paul Seeliger, Batalion Piechoty Landwehry Striegau (VI. 21.), 2. kompania; poległy; pochowany na cmentarzu w Sissone (Francja), kwatera 1, grób 215, Verlustlisten Preußen Nr 673 z 31.10.1916, str. 15949

57. Richard Seeliger, ur. 13.07., ciężko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1297 z 21.11.1918, str. 27827

58. Anton Stehr, 38. Pułk Fizylierów "General-Feldmarschall Graf Moltke" (Śląski), 6. kompania / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 4. Armia, lekko ranny podczas walk pozycyjnych pod Roye-Noyon, Verlustlisten Preußen Nr 603 z 10.08.1916, str. 13923

59. Franz Robert Stehr, ur. 5.06., ciężko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1155 z 5.06.1918, str. 24069

60. Karl Stehr, 11. Rezerwowy Pułk Piechoty (7. kompania) / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty/ 11. Rezerwowa Dywizja / VI. Rezerwowy Korpus / 5. Armia, zaginiony, Verlustlisten Preußen Nr 255 z 22.06.1915, str. 7136

61. Paul Stehr, 271. Rezerwowy Pułk Piechoty (12. kompania) / 82. Rezerwowa Dywizja; ciężko ranny podczas walk w Galicji, Verlustlisten Preußen Nr 275 z 15.07.1915, str. 7620; wymieniony w książce adresowej Bukowa z 1938 roku jako robotnik, zamieszkały Buków 26

62. Fritz Thamm, ur. 6.04., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 921 z 27.08.1917, str. 20272

63. August Thiel, 354. Pułk Piechoty / 216. Dywizja Piechoty, poległy; pochowany na cmentarzu w Souain (Francja), kwatera 1, grób 457, Verlustlisten Preußen Nr 366 z 29.10.1915, str. 9718

64. Franz Thiel, 330. Bateria Artylerii Pieszej, ranny, Verlustlisten Preußen Nr 556 z 16.06.1916, str. 12950

65. Max Thiel, ur. 1.05.1883, ciężko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1165 z 17.06.1918, str. 24354

66. Max Tschenscher, ur. 2.09., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1178 z 2.07.1918, str. 24749

67. Paul Tschenscher, 126. Pułk Piechoty "Großherzog Friedrich von Baden" (8. Wirtemberski), 9. kompania, III. Batalion / 61. Brygada Piechoty / 39. Dywizja Piechoty / XV. Korpus Armii / 7. Armia; poległy podczas walk nad Izerą, Verlustlisten Württemberg Nr 77 z 13.12.1914, str. 3630

68. Paul Tscheschke, 178. Pułk Piechoty (13. Królewski Saski) 1. kompania / 64. Brygada Piechoty (6. Królewska Saska) / 32. Dywizja Piechoty / XII. Korpus Armii / 3. Armia, zaginiony podczas walk na południowy zachód od Berry au Blac, Verlustlisten Sachsen Nr 43 z 30.10.1914, str. 2045

69. Max Wagner, 38. Pułk piechoty Landwehry / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty, poległy podczas walk we Flandrii, Verlustlisten Preußen Nr 328 z 15.09.1915, str. 8767

70. August Weidlich, ur. 21.01., ciężko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 922 z 28.08.1917, str. 20292

71. Paul Werner, szeregowy 36. Pułk Fizylierów "General-Feldmarschall Graf Blumenthal" (Magdeburski), 12. kompania / 15. Brygada Piechoty / 8. Dywizja Piechoty / IV. Korpus Armii / 1. Armia, lekko ranny w bitwie pod Arras, Verlustlisten Preußen Nr 48 z 11.10.1914, str. 1132; wymieniony w książce adresowej Bukowa z 1938 roku jako pracownik cegielni, zamieszkały Buków 7

72. August Wiesner, 157. Pułk Piechoty (4. Śląski), 2. kompania / 78. Brygada Piechoty / 12. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 2. Armia; lekko ranny podczas walk we Flandrii Verlustlisten Preußen Nr 614 z 23.08.1916, str. 14285

● August Wiesner, lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 954 z 4.10.1917, str. 21001

● August Wiesner, (4. Śąski), 2. kompania / 78. Brygada Piechoty / 12. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 2. Armia; lekko ranny podczas walk pozycyjnych na zachód od Bapaume, Verlustlisten Preußen Nr 359 z 21.10.1915, str. 9497

● August Wiesner, Verlustlisten Preußen Nr 1163 z 14.06.1918, str. 24293

● August Wiesner, lekko ranny 11.01.1915, Verlustlisten Preußen Nr 819 z 27.04.1917, str. 18298

73. Fritz Woineck, 354. Pułk Piechoty (5. kompania) / 216. Dywizja Piechoty; poległy; pochowany na cmentarzu Noyers-Pont-Maugis (Francja), kwatera 3, grób 1747, Verlustlisten Preußen Nr 504 z 12.04.1916, str. 12008

74. Joseph Wunsch, starszy szeregowy, ur. 3.12.1895, lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 789 z 21.03.1917, str. 17964

75. Paul Robert Wunsch, 11. Pułk Strzelców Konnych (1. szwadron) / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 2. Armia, lekko ranny podczas walk pozycyjnych na zachód od Péronne, Verlustlisten Preußen 466 z 28.02.1916, str. 11455

76. Alfred Zeise, 23. Rezerwowy Pułk Piechoty (11. kompania) / 22. Rezerwowa Brygada Piechoty / 12. Rezerwowa Dywizja / VI. Rezerwowy Korpus / 5. Armia; ranny podczas walk pozycyjnych we Flandrii, Verlustlisten Preußen Nr 600 z 7.08.1916, str. 13843

 

Przypisy:

[a] Verlustlisten Preußen Nr: 39, 42, 48, 60, 66, 81, 105, 178, 185, 255, 262, 275, 296, 328, 359, 381, 442, 466, 503, 504, 518, 537, 546, 556, 562, 568, 572, 586, 600, 603, 612, 614, 662, 673, 683, 692, 696, 699, 734, 742, 789, 805, 819, 823, 866, 921, 922, 933, 945, 954, 972, 1155, 1163, 1165, 1166, 1175, 1180, 1219, 1227, 1225, 1262, 1283, 1286, 1288, 1297, 1312, 1378; Verlustlisten Sachsen Nr 43, 435, 439; Verlustlisten Württemberg Nr 77

[b] Listy najprawdopodobniej niekompletne. Brak nazwisk mieszkańców, którzy odbyli służbę i powrócili bez odniesienia ran

[c] Brak informacji o powrocie osób zaginionych w walce (śmierć lub niewola i powrót do domu po wojnie ?)

 

Zobacz też:
1. Udział mieszkańców Kalna w I wojnie światowej
2. Udział mieszkańców Marcinowiczek, Pyszczyna i Tarnawy w I wojnie światowej
3. Udział mieszkańców Przyłęgowa w I wojnie światowej
4. Udział mieszkańców Siedlimowic w I wojnie światowej
5. Udział mieszkańców Żarowa w I wojnie światowej
6. Udział mieszkańców Gołaszyc i Pożarzyska w I wojnie światowej
7. Udział mieszkańców Mielęcina w I wojnie światowej
8. Zaginione płyty z kościoła w Zastrużu
9. Podwodne groby mieszkańców gminy Żarów
10. S.M.S. "Pommern" – podwodny grób Paula Ludwiga z Gołaszyc
11. Pomnik poległych podczas I wojny światowej mieszkańców Wierzbnej
12. Udział mieszkańców Bożanowa i folwarku Weselina w I wojnie światowej
13. Udział mieszkańców Mikoszowej w I wojnie światowej

 

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..

 

Źródła i ilustracje:
1. Deutschen Verlustlisten 1914-1919
2. T. Ciesielski, Żarów. Historia Miasta i Gminy, Żarów 2006
3. Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e. V.
4. Archiwum autora

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Friday the 1st. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.