Mieszkańcy gminy Żarów odznaczeni Medalem "Za udział w walkach o Berlin"

Utworzono: poniedziałek, 06, czerwiec 2022

Dla uczczenia zwycięstwa nad niemieckim faszyzmem oraz wkładu Wojska Polskiego w zdobyciu Berlina w 1945 roku, Sejm ustawą z dnia 21 kwietnia 1966 roku ustanowił tzw. Medal „Za udział w walkach o Berlin”. Zgodnie ze wspomnianą ustawą medal stanowił wyraz uznania dla osób, które brały udział w walkach o Berlin w kwietniu i maju 1945 roku. Zasady i tryb nadawania medalu, wzór odznaki oraz sposób jego noszenia określało Rozporządzenie z dnia 25 kwietnia 1966 roku Ministra Obrony Narodowej określiło zasady Projektantem medalu był Wacław Kowalik – rzeźbiarz i medalier, współpracownikiem Mennicy Państwowej, dla której stworzył ponad sto wzorów medalierskich, plakiet oraz projektów monet. Medal „Za udział w walkach o Berlin” nadawany był osobom, które pełniły służbę wojskową w okresie od kwietnia 1945 roku do 9 maja 1945 roku w następujących jednostkach Wojska Polskiego: 1 Warszawska Dywizja Piechoty (dowództwo, 1, 2, 3 pułk piechoty, 1 pułk artylerii lekkiej, 1 dywizjon artylerii pancernej, 1 batalion saperów), 2 Pomorska Brygada Haubic (dowództwo, 7, 8, 9 pułk artylerii haubic), 1 Samodzielna Brygada Moździerzy (dowództwo, 5, 8, 10, 11 pułk moździerzy), 6 Warszawski Batalion Pontonowo – Mostowy, Samodzielny Batalion Szturmowy.

Medal mógł być nadany również osobom, które pełniły służbę wojskową w wymienionym okresie w dowództwach i sztabach kierujących walką o Berlin, a także w sztabach i jednostkach Wojska Polskiego współdziałających w zdobyciu Berlina. Medal można było nadawać pośmiertnie. Nadanie odznaczenia następowało na podstawie dokumentów stwierdzających spełnienie wymaganych warunków, a wniosek o jego nadanie przedstawiała specjalna komisja powołana przez Ministra Obrony Narodowej. Wraz z odznaką wyróżnienia wręczana była legitymacja. W razie nadania medalu pośmiertnie, odznakę medalu oraz legitymację wręczano najbliższemu członkowi rodziny. Medal wręczano głównie podczas uroczystości związanych z Dniem Zwycięstwa (9 maja): żołnierzom zawodowym (przez dowódców jednostek wojskowych lub wyższych przełożonych), żołnierzom rezerwy i żołnierzom w stanie spoczynku (przez szefów wojewódzkich sztabów wojskowych lub ich zastępców albo przez inne osoby upoważnione przez Ministra Obrony Narodowej). Podobnie jak w przypadku większości orderów i odznaczeń wojennych, z dniem 23 grudnia 1992 roku nadawanie Medalu „Za udział w walkach o Berlin” uznano za zakończone. Obecnie odznaczenie noszone jest na lewej piersi w kolejności bezpośredniej po aktualnie nadawanych odznaczeniach polskich.

Medale „Za udział w walkach o Berlin” w zbiorach Żarowskiej Izby Historycznej

Odznaką medalu jest srebrzony i oksydowany krążek o średnicy 38 mm, na którego awersie widnieje wizerunek Orderu Krzyża Grunwaldu otoczony na obwodzie napisem ZA UDZIAŁ W WALKACH O BERLIN. Na rewersie widnieje pionowa gałązka lauru, na której jest wkomponowany poziomy napis w trzech wierszach: MINISTERSTWO / OBRONY NARODOWEJ / PRL. Odznaka medalu jest zawieszona na czerwonej wstążce o szerokości 38 mm z żółtymi i czarnymi paskami o szerokości 4 mm po bokach.

Medalem „Za udział w walkach o Berlin” uhonorowanych zostało 79 mieszkańców gminy Żarów, byłych żołnierzy biorących udział w szturmie i zdobyciu Berlina w 1945 roku. Wśród byli mieszkańcy: Bożanów – 2, Gołaszyce – 3, Imbramowice – 5, Kalno – 6, Kruków – 1, Łażany – 7, Marcinowiczki – 1, Mielęcin – 2, Mikoszowa – 3, Mrowiny – 5, Pożarzysko – 2, Przyłęgów – 6, Pyszczyn – 1, Siedlimowice – 2, Wierzbna – 6, Zastruże – 2, Żarów – 25. Jako pierwsi Medalem „Za udział w walkach o Berlin” odznaczeni zostali w 1966 r.: Stanisław Walus (Żarów) – legitymacja nr 01049, data nadania 2.05.1966 r., Mieczysław Skoczyński (Pożarzysko) – legitymacja nr 04416, data nadania 11.10.1966 r., Franciszek Kryjak (Wierzbna) – legitymacja nr 04311, data nadania 11.10.1966 r., Władysław Szill (Wierzbna) – legitymacja nr 04455, data nadania: 11.10.1966 r.,

Stanisław Walus (Żarów) - 1917-1991
legitymacja nr 01049, data nadania 2.05.1966 r.

Ponadto odznaczony: Medal za udział w wojnie obronnej 1939, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski V klasy, Medal Zasłużonym na Polu Chwały – brązowy (trzykrotnie), Krzyż bitwy pod Lenino

Mieczysław Skoczyński (Pożarzysko) - 1923-1986
legitymacja nr 04416, data nadania 11.10.1966 r.

Ponadto odznaczony: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski IV klasy, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski V klasy, Krzyż Czynu I i II Armii Wojska Polskiego, Medal za Warszawę 1939-1945, Medal za Odrę, Nysę, Bałtyk

Franciszek Kryjak (Wierzbna) - 1923-1990
legitymacja nr 04311, data nadania 11.10.1966 r.

Ponadto odznaczony: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski V klasy, Krzyż Czynu I i II Armii Wojska Polskiego, Medal za Warszawę 1939-1945, Medal za Odrę, Nysę, Bałtyk, Medal Zwycięstwa i Wolności 1945, Krzyż Bitwy pod Lenino, Odznaka Grunwaldzka

Władysław Szill (Wierzbna) - 1910-1992
legitymacja nr 04455, data nadania: 11.10.1966 r.

Ponadto odznaczony: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski V klasy, Medal za Warszawę 1939-1945, Medal za Odrę, Nysę, Bałtyk, Medal Zwycięstwa i Wolności 1945, Krzyż Bitwy pod Lenino

Mieszkańcy gminy Żarów odznaczeni Medalem „Za udział w walkach o Berlin”

● Mucha Antoni – Bożanów
● Szydło Stefan – Bożanów