Wystawa "Karty pocztowe - First Day Cover" w Żarowskiej Izbie Historycznej

Utworzono: poniedziałek, 12, wrzesień 2022

W nomenklaturze filatelistycznej, pod terminem „First Day Cover” (w skrócie FDC), kryją się koperty z naklejonym znaczkiem pocztowym, ostemplowane (zazwyczaj stemplem okolicznościowym) w pierwszy dzień obiegu znaczka. Koperty te i stempel mają zazwyczaj napisy nawiązujące do pierwszego dnia obiegu znaczka. W Polsce koperty FDC, jako wydawnictwo stałe, pojawiły się w 1950 roku. Od grudnia tego roku do listopada 1956 roku stosowano na nich datownik „Pierwszy Dzień Obiegu Znaczka, Premier jour, Первый день” o wymiarze 31x21 mm. Pod koniec 1954 roku pojawił się po raz pierwszy, odcisk stempelka pocztowego, przedstawiającego rysunek posłańca pocztowego (konno, trzymającego w dłoni trąbkę pocztową) i napis u góry „PIERWSZY DZIEŃ” o wymiarze 31,5 x 24 mm.

Stempel ten używany był do lutego 1957 roku. Od 1954 roku zaczęto wydawać koperty z odpowiednim rysunkiem, po lewej stronie, nawiązującym tematycznie do umieszczonego na nim znaczka. Z kolei od 16 października 1954 roku stosowany jest dla całego nakładu indywidualny okolicznościowy datownik odpowiadający tematowi znaczka (z małymi wyjątkami). Od koperty S-134 w 1957 roku na kopertach pojawił się na nich „Pierwszy Dzień Obiegu - F.D.C.”, a w 1963 roku od S-274 dodano także do koperty napis „P.P.F. Ruch. W latach 1954–1972 koperty FDC wydawane były przez Państwowe Przedsiębiorstwo Filatelistyczne PPF „Ruch”. Początkowo polskie koperty FDC miały rozmiar 155×102 mm, obecnie 160×116 mm.

Żarowska Izba Historyczna oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu serdecznie zapraszają na wystawę unikalnego zbioru kopert pocztowych FDC, która odbędzie się w siedzibie Żarowskiej Izby Historycznej przy ul. Dworcowej 3 w dniach od 19 września do 14 października 2022 r. Wstęp na wystawę wolny. Zapraszamy.