Z początkiem br. zainicjowany został projekt pn. „Ocalmy pamięć o naszych lokalnych bohaterach wojennych“, którego wspólnym realizatorem są Gmina Żarów oraz Żarowska Izba Historyczna działająca w ramach Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Ideą niniejszego projektu jest upamiętnienie osiadłych po II wojnie światowej na Ziemi Żarowskiej, uczestników walk z lat 1939-1945 w tym: byłych żołnierzy Kampanii Wrześniowej 1939, byłych żołnierzy konspiracji podziemnej (w tym Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich), byłych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (w tym II Korpusu Polskiego), a także byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, byłych żołnierzy I i II Armii Wojska Polskiego (w tym uczestników walk o Warszawę, Wał Pomorski i Berlin w 1945 r.), oraz byłych uczestników Wojny z Bolszewikami w 1920 r. i były żołnierzy Legionów Polskich.
W ramach przedsięwzięcia, zarówno do Urzędu Miejskiego w Żarowie, jak też do Żarowskiej Izby Historycznej, mogły zgłaszać się osoby – członkowie rodzin weteranów, dostarczając informacje / fotografie / dokumenty dotyczące swoich bliskich.
Dziś możemy powiedzieć, że zakończył się pierwszy etap projektu, czyli opracowanie na podstawie dostępnej dokumentacji, pierwszych 62 biogramów osób z fotografiami (dalsze biogramy osób są w przygotowaniu), które zostały pochowane na dwóch komunalnych cmentarzach w Wierzbnej i Żarowie. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami projektu, przy każdym z grobów zostanie umiejscowiona tabliczka upamiętniająca i mówiąca o czynach oraz losach danej osoby podczas II wojny światowej i nie tylko.
W najbliższych dniach przygotowany zostanie scenariusz i odpowiednio uroczysta oprawa 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej wraz z upamiętnieniem naszych lokalnych bohaterów.
Kontynując realizację projektu pn. „Ocalmy pamięć o naszych lokalnych bohaterach wojennych“, ponawiamy prośbę do mieszkańców gminy Żarów:
Jeśli posiadają Państwo odznaczenia, legitymacje, zdjęcia, spisane wspomnienia lub relacje prosimy o bezpośredni kontakt z Panem Bogdaem Muchą specjalistą ds. zbiorów muzealnych, archeologiem z Żarowskiej Izby Historycznej przy ul. Dworcowej 3 (budynek PKP) lub pracownikiem Urzędu Miejskiego, Panem Tomaszem Kuską z Referatu Komunalnego, nr tel. 74 30 67 334. Wspomnienia lub zdjęcia po ich skopiowaniu zostaną oddane rodzinie.