Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Kolonialna pocztówka wysłana w 1902 roku z Omaruru do Żarowa

Drukuj
Utworzono: wtorek, 10, lipiec 2018

W ubiegłym roku zaprezentowaliśmy naszym czytelnikom fotografię anonimowego mieszkańca Żarowa – weterana walk kolonialnych w Niemieckiej Afryce Południowo-Zachodniej (ob. Namibia) z lat 1904-1906 (patrz tutaj). Autorem tej fotografii, która została wykonana w Żarowie był miejscowy fotograf nazwiskiem Georg Dasler. Dzisiaj prezentujemy pocztówkę, która być może została wysłana przez owego Żarowianina do rodzinnego domu w czasie, kiedy pełnił on służbę w odległej afrykańskiej kolonii. Pocztówka przedstawia widok na lazaret w Omaruru (ob. ponad 6 tysięczne miasto w Namibii w rejonie Erongo), odręczną adnotację z nazwą Omaruru oraz datą 31 marca 1902. Na odwrotnej stronie znajduje się znaczek kolonialny opatrzony stemplem poczty Omaruru (nieczytelny datownik), personalia odbiorcy: F. Menzel Saarau Schlesien oraz stempel odbiorczy poczty w Żarowie z datownikiem 5.5.02. Pocztówka został zakupiona w Stanach Zjednoczonych i udostępniona przez prywatnego kolekcjonera.

 

 

Warto nadmienić, że w 1904 roku po wybuchu tzw. Powstania Herero, zamieniona w twierdzę misja w Omaruru, która liczyła zaledwie 39 żołnierzy rezerwistów pod dowództwem lekarza wojskowego P. H. Kuhna, oblegana była od 17 stycznia przez przeważające siły powstańczych plemion Herero. Walki toczone były z niezwykłą zaciekłością. Obrońców wsparły dopiero 29 stycznia oddziały pod dowództwem kapitana Ericha Victora Frankego. Oblężenie twierdzy Omaruru, odparte zostało 4 lutego 1904 roku, po odstąpieniu wojsk plemiennych.

 

Niemiecka misja kolonialna w Omaruru

 

 

Erich Victor Carl August Franke (21 lipca 1865 - 7 sierpnia 1936). Niemiecki oficer wojskowy i ostatni dowódca Schutztruppe (oddziały kolonialne stacjonujących wyłącznie w koloniach afrykańskich między 1891 a 1918 rokiem) w Niemieckiej Afryce Południowo-Zachodniej. W latach 1899-1910 podległe mu jednostki stacjonowały w Outjo. Podczas powstania Herero w 1904 roku został nazwany "Bohaterem z Omaruru". Prowadził też udane kampanie przeciw Herero w Okahandja i Windhoek. Na początku I wojny światowej poprowadził udany kontratak przeciwko siłom portugalskim w Naulila. 12 listopada 1914 roku został dowódcą Schutztruppe po śmierci Joachima von Heydebrecka. On i 2 166 ludzi poddali się siłom południowoafrykańskim pod Khorabem 9 lipca 1915 roku. Pięć tygodni później oddziały południowoafrykańskie kontrolowały całą niemiecką kolonię. W 1919 roku Franke opuścił Afrykę Południowo-Zachodnią, a w 1920 roku wycofał się z armii niemieckiej jako generał dywizji. Tzw. "Wieża Frankego" w Omaruru jest pomnikiem jego wyczynów z 1904 roku.

 

Źródła i ilustracje:
http://www.namibia-1on1.com/
https://picclick.de/
https://en.wikipedia.org/wiki/Victor_Franke

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Saturday the 21st. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.