Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Udział mieszkańców Żarowa w I wojnie światowej

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 12, kwiecień 2021

W 1 ćwierci XX wieku, Żarów liczył ok. 3300 mieszkańców i ok. 150 budynków mieszkalnych. Pomimo dynamicznego rozwoju tutejszego przemysłu, miejscowość rozbudowywała się w sposób przypadkowy. Inwestorzy – zakłady przemysłowe i indywidualne osoby – budowali domy w miarę nabywania ziemi i gromadzenia potrzebnych środków finansowych, dostosowując się do istniejącego już układu ulic. Z wybuchem I wojny światowej mieszkańcy Żarowa mogli się czuć w pełni bezpieczni, gdyż walki toczyły się w znacznej odległości od Dolnego Śląska. Musieli natomiast borykać się z szeregiem innych problemów. Stopniowe powołanie do wojska prawie wszystkich dorosłych mężczyzn doprowadziło do dotkliwego braku siły roboczej w przemyśle i rolnictwie. Przestawienie przemysłu na produkcję wojenną oraz brak szeregu surowców spowodował drastyczny spadek produkcji towarów konsumpcyjnych. Dotyczy to zwłaszcza rolnictwa, które szczególnie silnie odczuło brak rąk do pracy, nawozów i maszyn rolniczych. Innym poważnym problemem był lęk o losy najbliższych powołanych do Armii Kajzera. Charakter walk powodował, że straty ludzkie w były bardzo duże. Według list strat armii niemieckiej z lat 1914-1919, udział w I wojnie światowej wzięło 311 mieszkańców dawnego Saarau [a]. Spośród nich: 98 poległo lub zmarło w szpitalach, 35 zaginęło, 145 zostało rannych (w tym 37 ciężko), 33 trafiło do niewoli [b], [c].

Żarowianie walczyli na froncie zachodnim,
m.in. w bitwie nad Yser (1914), pod Roye (1914), pod Vaubecourt-Fleury (1914), pod Vauqois (1914), w bitwie pod Varennes (1914), w bitwie pod Arras (1914) w bitwie pod Ypres (1914-1915), w bitwie pod Verdun (1914-1918), pod Bois de la Lisette (1915), w bitwie pod Parthes (1915), pod Artois (1915), pod Les Eparges (1915), pod Vauquois (1915), pod Grande Tranchée de Calonne (1915), nad Aisne (1915), w bitwie o Münster (1915), pod Soissons (1915), w Lesie Aragońskim (1915), pod Péronne (1915), pod Frise (1916), w bitwie nad Sommą (1916), pod Champlon (1916), w Szampanii (1915), pod Ornes-Flabas (1915), pod La Ville aux Bois (1916), pod Arras i La Bassée (1918), w bitwie między Cambrai i St.-Quentin (1918), na linni Antwerpia-Mozela (1918).

Na froncie wschodnim,
min. w Galicji (1915), nad Ucherką (1915), pod Huminem (1915), nad Wisłą i Bugiem (1915), pod Łopusznem (1915), nad Górną Szczarą (1915), pod Jarosławiem (1915), pod Słonimem (1915), nad Dniestrem (1915), w walkach o Przemyśl (1915), nad Rylskiem koło Brzozówki (1915), nad Bobrem (1915), nad Rawką-Bzurą (1915), nad Szczarą (1915), nad Styrem (1915), pod Jednorożcem (1915), pod Dünaburgiem (1915), pod Szlubowem (1915), pod Luboczem (1915), pod Baranowiczami (1916), nad Narajówką, Złotą Lipą i Ceniówką (1916), pod Żydaczowem (1916), pod Lipnicą Dolną (1916), na linii Krewo – Smorgon – Jezioro Narocz – Twerecz (1916), pod Skrobową (1916), w Puszczy Białowieskiej (1916), nad Wosuszką (1916), pod Ełkiem (1916), nad Prypecią (1916), pod Kowlem (1916).

A także w Karpatach Rumuńskich (1917) , w Serbii pod Bogutovac (1915) oraz na terenie Palestyny.

 

Pomnik upamiętniający poległych w I wojnie światowej mieszkańców Żarowa na pocztówce z lat 30. XX w. oraz jego współczesne pozostałości, fot. B. Mucha

 

Uczestnicy I wojny światowej z Żarowa (niem. Saarau):

 

1. Paul Adolph, ur. 8.07., poległy w walkach pod Arras i La Bassée; pochowany na cmentarzu w Dourges (Francja), kwatera 2, grób 7; Verlustlisten Preußen Nr 1249 z 23.09.1918, str. 26457

● Paul Adolph, ur. 8.07., lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 1152 z 1.06.1918, str. 23959

2. Erich Amoulong, porucznik, ur. 7.07., poległy; Verlustlisten Preußen Nr 1135 z 11.05.1918, str. 23511

3. Alfred Anders, 10. Rezerwowy Pułk Piechoty (1. kompania) / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja / VI. Rezerwowy Korpus / 5. Armia – ciężko ranny w bitwie pod Verdun (walki o wzgórze 304); Verlustlisten Preußen Nr 230 z 22.05.1915, str. 6501

4. Heinrich Asch, 169. Pułk Piechoty (8. Badeński) / 52. Dywizja Pichoty – ciężko ranny w bitiwe nad Sommą; Verlustliste Preußen Nr 600 z 7.08.1916, str. 13852

5. Johann Aster, Pułk Piechoty von Rosen – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 596 z 2.08.1916, str. 13738

6. Paul Auras, 38. Pułk Fizylierów General-Marschall Graf Moltke - Śląski (II. Batalion, 5. kompania) / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 4. Armia – poległy w walkach pod La Bassée i Arras, pochowany na cmentarzu w Lambersart (Francja), kwatera 2, grób 6; Verlustlisten Preußen Nr 317 z 2.09.1915, str. 8509

7. Hermann Banke, 100. Przyboczny Pułk Grenadierów (1. Królewski Saksoński) / 45. Brygada Piechoty / 23. Dywizja Piechoty / XII. Korpus Armii / 3. Armia – lekko ranny w bitwie nad Sommą; Verlustlisten Sachsen Nr 337 z 4.10.1916, str. 15301

● Hermann Banke, 100. Przyboczny Pułk Grenadierów (1. Królewski Saksoński) / 45. Brygada Piechoty / 23. Dywizja Piechoty / XII. Korpus Armii / 3. Armia – lekko ranny w walkach pod Bois de la Lisette; Verlustlisten Sachsen Nr 229, 25.11.1915, str. 15301

8. Alfred Barthel, 8. Rezerwowy Pułk Piechoty (3. kompania) / 5. Rezerwowa Dywizja / III. Rezerwowy Korpus / 1. Armia – poległy na froncie wschodnim w walkach pod Baranowiczami; Verlustlisten Preußen Nr 601 z 8.08.1916, str. 13865

9. Arthur Barthel, ur. 31.7.1896, 10. Rezerwowy Pułk Piechoty / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja / VI. Rezerwowy Korpus / 5. Armia – zaginiony podczas walk na linii Antwerpia – Mozela; Verlustlisten Preußen Nr 1317 z 14.12.1918, str. 28261

10. Richard Barthel, 104. Rezerwowy Pułk Piechoty (zapasowy batalion) / 47. Rezerwowa Brygada Piechoty / 24. Rezerwowa Dywizja / XII. Rezerwowy Korpus / 3. Armia – lekko ranny podczas walk pozycyjnych w Szampanii; Verlustlisten Sachsen Nr 221 z 6.11.1915, str. 9943

11. Hermann Becker, ur. 30.06., zmarł od ran, pochowany na cmentarzu w Neuville-St.Vaast (Francja), kwatera 18, grób 534; Verlustlisten Preußen Nr 1048 z 26.01.1918, str. 22563

12. Georg Beier, 23. Rezerwowy Pułk Piechoty (7. kompania) / 22. Rezerwowa Brygada Piechoty / 12. Rezerwowa Dywizja / VI. Rezerwowy Korpus / 5. Armia – zaginiony w walkach pod Ornes – Flabas; Verlustlisten Bayern Nr 219 z 9.09.1915, str. 8662

13. Heinrich Beiler, kanonier, ur. 5.12.1892, poległy, pochowany na cmentarzu w Veslud (Francja), kwatera 1, grób 60; Verlustlisten Preußen Nr 850 z 5.06.1917, str. 18857

● Fritz Bettermann, 50. Pułk Piechoty – 3. Dolnośląski (11. kompania) / 20. Brygada Piechoty / 10. Dywizja Piechoty / V. Korpus Armii / 8. Armia – lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 224 15.05.1915, str. 6364

● Fritz Bettermann, kapral, ur. 6.09., zaginiony, Verlustlisten Preußen Nr 1034 z 10.01.1918, str. 22384

14. Fritz Bettermann, kapral ur. 6.09., w niewoli, Verlustlisten Preußen Nr 1070 z 21.02.1918, str. 22759

15. Paul Bettermann, 244. Rezerwowy Pułk Piechoty / 105. Rezerwowa Brygada / 53. Rezerwowa Dywizja (3. Królewska Saksońska) / ranny w bitwie nad Yser, zmarł 15.11.1914, pochowany na cmentarzu Brüssel-Evere (Belgia), kwatera 1, rząd 6. grób 205; Verlustlisten Sachsen Nr 74 z 13.12.1914, str. 3629

16. Gustav Binner, 10. Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka Wilhelma II – 1. Śląski (11. kompania) / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 4. Armia – trafił do niewoli w czasie bitwy nad Sommą, Verlustlisten Preußen Nr 663 z 19.10.1916, str. 15633

17. Heinrich Blischke, 173. Pułk Piechoty (9. Lotaryński) / 86. Brygada Piechoty / 34. Dywizja Piechoty / XVI. Korpus Armii / 5. Armia – zmarł od ran odniesionych w bitwie pod Verdun, pochowany na cmentarzu w Romagne-sous-les-Cotes.(Francja), kwatera 11, grób 6; Verlustlisten Preußen Nr 643 z 26.09.1916, str. 15081

18. Emil Blum, ur. 29.03.1888, ciężko ranny, zmarł w szpitalu 1.03.1917, pochowany na cmentarzu w Merles-sur-Loison (Francja), kwatera 3, Grób 47; Verlustlisten Sachsen Nr 396 z 28.03.1917, str. 18039

19. Heinrich Blüschke, szeregowy, 168. Pułk Piechoty (kompania przyboczna) / 50. Rezerwowa Brygada / 25. Dywizja Rezerwowa / XVIII. Rezerwowy Korpus / 4. Armia – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 202 z 19.04.1915, str. 5966

● Heinrich Blüschke, 173. Pułk Piechoty – 9. lotaryński (7. kompania) / 86. Brygada Piechoty / 34. Dywizja Piechoty / XVI. Korpus Armii / 5. Armia – lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 329 z 16.09.1915, str. 8795

20. Georg Boer, kapral, ur. 14.10., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1240 z 12.09.1918, str. 26203

21. Paul Boer, ur. 8.04.1892, lekko ranny, Verlustlisten Bayern Nr 350 z 6.07.1917, str. 19491

22. Paul Bruske, 78. Rezerwowa Kompania Rowerowa / 78. Rezerwowa Brygada Piechoty / / 78. Rezerwowa Dywizja – ranny podczas walk nad Boberm 28.02.1915; Verlustlisten Preußen Nr 624, str. 4.09.1916, str. 14587

● Paul Bruske, 22. Rezerwowy Batalion Strzelców / 99. Rezerwowa Brygada Piechoty / 50. Rezerwowa Dywizja / X. Korpus Armii – lekko ranny w walkach na linni Rawka – Bzura; Verlustlisten Preußen Nr 143 z 6.02.1915, str. 4732

23. Paul Bräuer, 22. Rezerwowy Batalion Strzelców (4. kompania) / 99. Rezerwowa Brygada Piechoty / 50. Rezerwowa Dywizja / X. Korpus Armii – lekko ranny podczas walk na linii Rawka – Bzura; Verlustlisten Preußen Nr 174 z 15.03.1915, str. 5279

● Paul Bräuer, starszy szeregowy, ur. 8.01., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1243 z 16.09.1918, str. 26291

24. Hermann Böer, sierżant, 108. Pułk Strzelców (Fizylierów) im. Księcia Jerzego – Królewski Saski (11. kompania) / 46. Brygada Piechoty (2. Królewska Saska) / 23. Dywizja Piechoty / XII. Korpus Armii / 3. Armia – lekko ranny w walkach pod La Ville aux Bois; Verlustlisten Sachsen Nr 285 z 25.05.1916, str. 12664

25. Erhard Böhm, starszy szeregowy, 141. Pułk Piechoty Kulmer (4. kompania) / 87. Brygada Piechoty / 35. Dywizja Piechoty / XVII. Korpus Armii – w niewoli, Verlustlisten Preußen Nr 675 z 2.11.1916, str. 15999

● Erhard Böhm, 141. Pułk Piechoty Kulmer (4. kompania) / 87. Brygada Piechoty / 35. Dywizja Piechoty / XVII. Korpus Armii (4. kompania) – zaginiony; Verlustlisten Preußen Nr 144 z 8.02.1915, str. 4750

● Erhard Böhm, 141. Pułk Piechoty Kulmer (4. kompania) / 87. Brygada Piechoty / 35. Dywizja Piechoty / XVII. Korpus Armii (4. kompania) – zaginiony; Verlustlisten Preußen Nr 119 z 7.01.1915, str. 4070

● Erhard Böhm, 10. Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka Wilhelma II – 1. Śląski (11. kompania) / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 4. Armia (2. kompania) – lekko ranny w walkach pod Verdun; Verlustlisten Preußen Nr 29 z 19.09.1914, str. 242

● Erhard Böhm, zaginiony, 141. Pułk Piechoty Kulmer (4. kompania) / 87. Brygada Piechoty / 35. Dywizja Piechoty / XVII. Korpus Armii (4. kompania) – zaginiony; Verlustlisten Preußen Nr 655 z 10.10.1916, str. 15426

26. Otto Böhme, 6. Pułk Grenadierów Graf Kleist von Nollendorf (1. Zachodniopruski) / 19. Brygada Piechoty / 10. Dywizja Piechoty / V. Korpus Armii – poległy; Verlustlisten Preußen Nr 21, str. 93

27. Rudolf Böhme, 76. Pułk Piechoty Hamburg – 2. Hanzeatycki (2. kompania) / 33. Brygada Piechoty / 17. Dywizja Piechoty / IX. Korpus Armii / 1. Armia – lekko ranny w bitwie nad Sommą; Verlustlisten Preußen Nr 651 z 5.10.1916, str. 15318

28. Bernhard Bönsch, 14. Pułk Piechoty Graf Schwerin – 3. Pomorski (6. kompania) / 7. Brygada Piechoty / 4. Dywizja Piechoty / II. Korpus Armii / 1. Armia – lekko ranny w walkach pod Roye; Verlustlisten Preußen Nr 69 z 5.11.1914, str. 2264

● Bernhard Bönsch, 14. Pułk Piechoty Graf Schwerin – 3. Pomorski (6. kompania) / 7. Brygada Piechoty / 4. Dywizja Piechoty / II. Korpus Armii / 1. Armia (6. kompania) – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 121 z 9.01.1915, str. 4132

29. Johann Büschelhausen, ur. 17.11.1882, w niewoli, Verlustlisten Preußen Nr 722 z 30.12.1916, str. 17006

30. Alfred Büttner, 270. Rezerwowy Pułk Piechoty / 82. Rezerwowa Dywizja / III. Korpus Armii – lekko ranny podczas walk w Galicji; Verlustlisten Preußen Nr 272 z 12.07.1915, str. 7533

31. Rudolf Christmann, 23. Pułk Pionierów (5. kompania) / XX. Korpus Armii / 3. Armia – lekko ranny podczas walk pozycyjnych w Szampanii; Verlustlisten Preußen Nr 590 z 26.07.1916, str. 13580

32. Paul Conrad, starszy szeregowy, 176. Pułk Piechoty (9. Zachodniopruski) / 87. Brygada Piechoty / 35. Dywizja / XVII. Korpus Armii – zaginiony podczas bitwy nad Sommą, Verlustlisten Preußen Nr 585 z 20.07.1916, str. 13469

33. Adolf Dampke, 336. Pułk Piechoty (5. kompania) / 168. Brygada Piechoty / 84. Dywizja Piechoty – poległy; Verlustlisten Preußen Nr 417 z 30.12.1915, str. 10878

34. Wilhelm Dampke, 1. Dywizja Piechoty / I. Korpus Armii – poległy 20.12.1914; Verlustlisten Preußen Nr. 123 z 12.01.1915, str. 4191

35. Franz Deutscher, ur. 2.09.1894, poległy, pochowany na cmentarzu w S.-Laurent-Blabny (Francja), mogiła zbiorowa; Verlustlisten Preußen Nr 707 11.12.1916, str. 16765

36. Heinrich Dittmann, 139. Pułk Piechoty (11. Królewski Saksoński) / 47. Brygada Piechoty / 24. Dywizja Piechoty / XIX. Korpus Armii / 3. Armia – ranny w walkach pod La Basseé i Arras; Verlustlisten Sachsen Nr 157 z 14.06.1915, str. 6957

37. Wilhelm Dittmann, sierżant, ur. 25.03., poległy, pochowany na cmentarzu w Connantre (Francja), grób 415; Verlustlisten Sachsen Nr 510 z 22.06.1918, str. 24514

38. Martin Dreier, ur. 8.08., w niewoli, Verlustlisten Preußen Nr 1178 z 2.07.1918, str. 24734

39. Reinhold Dreiocker, 6. Pułk Artylerii von Peucker (1. Śląski) / 11. Brygada Artylerii / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 2. Armia – zaginiony w walkach pod Artois; Verlustlisten Preußen Nr 314 z 30.08.1915, str. 8452

40. Albert Dreßler, 3. Pułk Grenadierów im Króla Fryderyka Wilhelma I – 2. Wschodniopruski (11. kompania) / 2. Brygada Piechoty / 1. Dywizja Piechoty / I. Korpus Armii / 8. Armia – lekko ranny w bitwie nad Ucherką; Verlustlisten Preußen Nr 306 z 20.08.1915, str. 8262

41. Albert Dreßler, porucznik, ur. 22.11., zaginiony, Verlustlisten Preußen Nr 1263 z 9.10.1918, str. 26839

42. Paul Dreßler, kapral, ur. 12.03., poległy, Verlustlisten Preußen Nr 1145 z 24.05.1918, str. 23769

43. Franz Duch, ur. 27.11., w niewoli; Verlustlisten Preußen Nr 1012 z 12.12.1917-12, str. 22036

44. Paul Elsner, ur. 9.06., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 955 z 5.10.1917, str. 21007

45. Paul Gustav Elsner, 222. Rezerwowy Pułk Piechoty (III. Batalion / 9. kompania) / 96. Brygada Rezerwowa / 48. Dywizja Rezerwowa / XVIII. Korpus Armii – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 247 z 12.06.1915, str. 6919

46. Hermann Ernst, ur. 27.05.1893, lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 910 z 14.08.1917, str. 20064

47. Konrad Felke, 228. Rezerwowy Pułk Piechoty / 97. Rezerwowa Brygada / 49. Rezerwowa Dywizja / VI. Korpus Armii – lekko ranny w bitwie pod Huminem; Verlustlisten Preußen Nr 305 z 19.08.1915, str. 8252

48. Reinhold Fiedler, ur. 19.05., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1167 z 19.06.1918, str. 24397

49. Paul Fischer, 153. Pułk Piechoty / 16. Brygada Piechoty / 8. Dywizja Piechoty / IV. Korpus Armii / 1. Armia – zaginiony w walkach pod Artois; Verlustlisten Preußen 619 z 20.08.1916, str. 14437

50. Alfred Folgner, ur. 4.02.1895, 908. Oddział przeciwlotniczych karabinów maszynowych (3. kompania) – zmarł w szpitalu 4.12.1918; Verlustlisten Preußen Nr. 1355 z 3.02.1919, str. 29017

● Alfred Folgner, 11. Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka III – 2. Śląski (kompania karabinów maszynowych) / 22. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 2. Armia – lekko ranny podczas bitwy nad Sommą, Verlustlisten Preußen Nr 662 z 18.10.1916, str. 15602

51. August Friedrich, starszy szeregowy 11. Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka III – 2. Śląski (1. kompania) / 22. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 2. Armia – lekko ranny podczas bitwy nad Sommą; Verlustlisten Preußen Nr 648 z 2.10.1916, str. 15212

52. Alfred Friehe, ur. 6.07., ciężko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1074 z 26.02.1918, str. 22792

53. Paul Funke, 228. Rezerwowy Pułk Piechoty (II. Batalion / 5. kompania) / 97. Rezerwowa Brygada / 49. Rezerwowa Dywizja / VI. Korpus Armii – poległy podczas walk na pozycjach między Rawką a Bzurą; Verlustlisten Preußen Nr 114 z 31.12.1914, str. 922

● Alfred Förster, kapral, ur. 24.4.1892, zaginiony, Verlustlisten Preußen Nr 823 z 2.05.1917, str. 18341

54. Alfred Förster, kapral, ur. 24.4.1892, w niewoli; Verlustlisten Preußen Nr 886 z 17.07.1917, str. 19661

55. Gustav Fürle, sierżant, ur. 30.09., zaginiony, Verlustliesten Preußen Nr 1013 z 13.12.1917, str. 22054

56. Gustav Fürle, sierżant, ur. 30.09., w niewoli; Verlustlisten Preußen Nr 1186 z 11.07.1918, str. 24989

57. Paul Gabel, ur. 4.11., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1292 z 13.11.1918, str. 27665

● Paul Gabel, 10. Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka Wilhelma II – 2. Śląski (II. Batalion / 6. kompania) / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 4. Armia – lekko ranny podczas walk pod Vaubecourt-Fleury; Verlustlisten Preußen Nr 29 z 19.09.1914, str. 243

● Paul Gabel, starszy szeregowy, ur. 4.11, lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 954 z 4.10.1917, str. 20993

58. Alfred Geisler, ur. 27.10. ciężko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1290 z 9.11.1918, str. 27609

59. Richard Geisler, 6. Rezerwowy Pułk Piechoty / 17. Rezerwowa Brygada Piechoty / V. Rezerwowy Korpus / 5. Armia – zaginiony; Verlustlisten Preußen Nr 1377 z 28.02.1919, str. 29390

● Richard Geisler, ur. 11.12.1897, ciężko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1129, 3.05.1918, str. 23376

60. Gustav Gerschwitz, 23. Pułk Piechoty von Winterfeldt – 2. Górnośląski (4. kompania) / 24. Brygada Piechoty / 12. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 2. Armia – ciężko ranny podczas walk pod La Bassée i Arras; Verlustliesten Preußen Nr 289 z 30.07.1915, str. 7914

61. Moritz Glaß, starszy szeregowy, ur. 26.12.1880, lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 897 z 30.07.1917, str. 19849

62. Alfred Glück, 28.04., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1246 z 19.09.1918, str. 26379

63. Paul Goliasch, 20. Pułk Piechoty Graf Tauentzien von Wittenberg – 3. Brandenburski (5. kompania) / 11. Brygada Piechoty / 6. Dywizja Piechoty / III. Korpus Armii / 1. Armia – ciężko ranny w bitwie nad Sommą; Verlustlisten Preußen Nr 668 z 25.10.1916, str. 15773

64. Ernst Grabolle, 51. Pułk Piechoty Landwehry – 4. Dolnośląski (III. Batalion / 9. kompania) / 22. Brygada Landwehry / Korpus Landwehry / 8. Armia – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 123 z 12.01.1915, str. 4200

● Georg Grabolle, 10. Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka Wilhelma II – 2. Śląski (II. Batalion / 8. kompania) / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 4. Armia – lekko ranny w bitwie nad Sommą; Verlustlisten Preußen Nr 662 z 18.10.1916, str. 15601

65. Gustav Grieger, 333. Pułk Piechoty (I. Batalion / 1. kompania) / 167. Brygada Piechoty/ 84. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii – lekko ranny podczas walk między Wisłą i Bugiem; Verlustlisten Preußen Nr 303 z 17.08.1915, str. 8210

66. Oskar Gronert, starszy szeregowy, ur. 27.02., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1156 z 6.06.1918, str. 24089

67. Gustav Grosser, 2. Pułk Kawalerii Landwehry (2. szwadron) / 4. Dywizja Landwehry / VI. Korpus Landwehry – poległy 20.12.1914; Verlustlisten Preußen 118 z 6.01.1915, str. 4048

68. Paul Grzyb, 11. Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka III – 2. śląski (kompania karabinów maszynowych) / 22. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 2. Armia – lekko ranny podczas walk pod La Bassée i Arras; Verlustlisten Preußen Nr 274 z 14.07.1915, str. 7572

69. Fritz Gräser, 1. Pułk Piechoty Gwardii (7. kompania) / 1. Brygada Piechoty Gwardii / 1. Dywizja Gwardii / Korpus Gwardii / 2. Armia – ranny podczas bitwy pod Ypres; Verlustlisten Preußen Nr 106 z 19.12.1914, str. 3724

● Fritz Gräser, ur. 22.10., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1196 z 23.07.1918, str. 25188

70. Gustav Gräser, 22. Rezerwowy Pułk Piechoty (5. kompania) / 23. Rezerwowa Brygada Piechoty / 12. Rezerwowa Dywizja / VI. Rezerwowy Korpus / 5. Armia – lekko ranny w bitwie nad Sommą; Verlustlisten Preußen Nr 568 z 30.06.1916, str. 13167

● Gustav Gräser, ur. 24.07., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1124 z 27.04.1918, str. 23283

71. Josef Hahn, 27. Pułk Piechoty Landwehry (9. kompania) / 27. Dywizja Piechoty / 1. Rezerwowa Brygada Piechoty / Korpus Argonne – poległy, pochowany na cmentarzu w Langemark (Belgia), mogiła zbiorowa; Vermissten-Nachweis Nr 2 z 26.11.1915, str. 10388

● Josef Hahn, 27. Pułk Piechoty Landwehry (9. kompania) / 27. Dywizja Piechoty / 1. Rezerwowa Brygada Piechoty / Korpus Argonne – zaginiony; Verlustlisten Preußen Nr 211 z 29.04.1915, str. 6125

● Josef Hahn, 22. Pułk Piechoty Landwehry (11. kompania) – 2. Górnośląski / 23. Brygada Piechoty Landwehry / Korpus Landwehry / 8. Armia – zaginiony; Verlustlisten Preußen Nr 130 z 20.01.1915, str. 4386

72. Josef Hahn, ur. 11.12.1893, ranny, Verlustlisten Preußen Nr 733 z 13.01.1917, str. 17132

73. Paul Hanke, 209. Rezerwowy Pułk Piechoty (3. kompania) / 89. Rezerwowa Brygada / 45. Rezerwowa Dywizja / II. Korpus Armii – poległy w walkach pod Ypres, pochowany na cmentarzu w Langemark (Belgia), kwatera A, grób 4755; Verlustlisten Preußen Nr 209 z 27.04.1915, str. 6104

74. Fritz Hartel, ur. 5.06., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1174 z 27.06.1918, str. 24614

75. Albert Haselbach, 157. Pułk Piechoty – 4. Śląski (12. kompania) / 78. Brygada Piechoty / 12. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 2. Armia – poległy, Verlustlisten Preußen Nr 648 z 2.10.1916, str. 15226

76. Heinrich Haselbach, ur. 14.10., zmarł od ran, Verlustlisten Preußen Nr 1147 z 27.05.1918, str. 23834

77. Adolf Hasselbach, ur. 16.11., w niewoli, Verlustlisten Preußen Nr 1086 z 12.03.1918, str. 22909

● Adolf Hasselbach, 3. Rezerwowy Pułk Piechoty / 1. Rezerwowa Brygada Piechoty / 1. Rezerwowa Dywizja / I. Rezerwowy Korpus / 8. Armia – zaginiony podczas walk pozycyjnych nad Narajówką, Złotą Lipą i Ceniówką; Verlustlisten Preußen Nr 637 z 19.09.1916, str. 14904

78. Fritz Heider, ur. 6.10.1891, lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 882 z 12.07.1917, str. 19595

79. August Heilmann, 18. Pułk Pionierów (3. kompania) / I. Korpus Armii – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 534 z 19.05.1916, str. 12587

80. Hermann Heine, ur. 2.09.1885, lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 912 z 16.08.1917, str. 20094

81. Bruno Heinrich, 10. Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka Wilhelma II – 2. Śląski (10. kompania) / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 4. Armia – poległy w walkach pod La Bassée i Arras; Verlustlisten Preußen Nr 274 z 14.07.1915, str. 7571

82. Hermann Heinrich, 21. Pułk Artylerii von Clausewitz – 1. Górnośląski (5. bateria) / 12. Brygada Artylerii / 12. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 2. Armia – lekko ranny podczas walk pozycyjnych w Szampanii; Verlustlisten Preußen Nr 700 z 2.12.1916, str. 16670

83. Adolf Heinzel, ur. 27.10., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1298 z 22.11.1918, str. 27844

● Alfred Heinzel, porucznik, 11. Pułk Piechoty Landwehry (12. kompania) / 22. Brygada Piechoty Landwehry / 4. Dywizja Landwehry / VI. Korpus Armii / 8. Armia – lekko ranny w walkach pod Łopusznem, Verlustlisten Preußen Nr 382 z 18.01.1915, str. 10201

● Alfred Heinzel, porucznik, ur. 7.05., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1300 z 25.11.1918, str. 27889

● Alfred Heinzel, porucznik, ur. 7.05., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1211 z 9.08.1918, str. 25545

84. Alfred Heinzel, porucznik ur. 7.05.1888, 1. Pułk Grenadierów Gwardii Kaiser Alexander (5. kompania) / 3. Brygada Piechoty Gwardii / 2. Dywizja Gwardii / Korpus Gwardii / 2. Armia – zmarł w szpitalu 20.10.1918 Verlustlisten Preußen Nr 1382 z 6.03.1919, str. 29475

85. Alfred Heinzel, ur. 12.03., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1236 z 7.09.1918, str. 26118

● Lothar Heinzel, ur. 27.10.1896, lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 746 z 30.01.1917, str. 17365

86. Lothar Heinzel, ur. 27.10.1896, 448. Pułk Piechoty (9. kompania) / 233. Dywizja Piechoty – ciężko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1423 z 28.04.1919, str. 30065

87. Martin Heinzel, porucznik, ur. 26.10.1893, poległy, Verlustlisten Preußen Nr 908 z 11.08.1917, str. 20030

88. Otto Heinzel, 2. Pułk Grenadierów Gwardii Kaiser Franz / 4. Brygada Piechoty Gwardii / 2. Dywizja Piechoty Gwardii / Korpus Gwardii – zmarł w szpitalu 16.03.1915, pochowany na cmentarzu Noyers-Pont-Maugis, kwatera B, grób 3152; Verlustlisten Preußen 197 z 13.04.1915, str. 5849

89. Herbert Helbing, ur. 24.09.1880, w niewoli, Verlustlisten Preußen Nr 884 z 14.07.1917, str. 19626

90. Robert Hell, ur. 2.08.1899, 396. Pułk Piechoty / 12. Brygada Piechoty / 6. Dywizja Piechoty – zaginiony podczas walk na linii Antwerpia - Mozela, Verlustlisten Preußen Nr 1388 z 15.03.1919, str. 29582

91. Paul Herda, 93. Pułk Piechoty (10. kompania) / 15. Brygada Piechoty / 8. Dywizja Piechoty / IV. Korpus Armii / 1. Armia – lekko ranny w czasie walk pod La Bassée i Arras; Verlustlisten Preußen Nr 268 z 7.07.1915, str. 7447

92. Theodor Hergenröther, 104. Pułk Piechoty Landwehry (8. kompania) / 47. Mieszana Brygada Landwehry / 3. Armia – poległy, Verlustlisten Sachsen Nr 214 z 28.10.1915, str. 9688

93. Franz Hertel, ur. 17.4., poległy, pochowany w Laon (Francja), kwatera 3, grób 413; Verlustlisten Preußen Nr 1209 z 7.08.1918, str. 25498

● Franz Hertel, 6. Batalion Strzelców – 2. Śląski (3. kompania) / 22. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 2. Armia – ciężko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 292 z 4.08.1915, str. 7980

● Franz Hertel, zaginiony, ur. 17.04., ciężko ranny i zaginiony 13.7.1915; Verlustlisten Preußen Nr 1106 z 6.04.1918, str. 23075

● Wilhelm Hertel, starszy szeregowy, 10. Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka Wilhelma II – 2. Śląski (10. kompania) / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 4. Armia – zaginiony podczas bitwy nad Sommą; Verlustlisten Preußen Nr 597, str.3.08.1916, str. 13744

94. Wilhelm Hertel, 10. Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka Wilhelma II – 2. Śląski (10. kompania) / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 4. Armia – w niewoli; Verlustlisten Preußen Nr 650 z 4.10.1916, str. 15275

● Wilhelm Hertel, 10. Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka Wilhelma II – 2. Śląski (10. kompania) / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 4. Armia – lekko ranny podczas walk pod Vaubecourt-Fleury, Verlustlisten Preußen Nr 29 z 19.09.1914, str. 245

95. Albert Hertwig, ur. 8.09.1891, 13. Pułk Piechoty von Bittenfeld – 1. Westfalski (9. kompania) / 25. Brygada Piechoty / 13. Dywizja Piechoty / VII. Korpus Armii / 2. Armia – poległy; Verlustlisten Preußen Nr 1545 z 27.09.1919, str. 31147

● Albert Hertwig, ciężko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 617 z 26.08.1916, str. 14376

96. Alfred Hilbert, 177. Pułk Piechoty (10. kompania) / 64. Brygada Piechoty / 32. Dywizja Piechoty / XII. Korpus Armii / 3. Armia – zaginiony 8.02.1915 w walkach nad Aisne; Verlustlisten Sachsen Nr 112 z 24.02.1915, str. 4988

97. Paul Hiller, 6. Rezerwowy Pułk Piechoty / 17. Rezerwowa Brygada / 9. Rezerwowa Dywizja / V. Rezerwowy Korpus / 5. Armia – lekko ranny w bitwie pod Verdun, Verlustlisten Preußen Nr 500 z 7.04.1916, str. 11933

98. Richard Hiller, 50. Pułk Piechoty – 3. Dolnośląski (8. kompania) / 20. Brygada Piechoty / 10. Dywizja Piechoty / V. Korpus Armii – lekko ranny w walkach pod Les Eparges; Verlustlisten Preußen Nr 224 z 15.05.1915, str. 6363

99. Alfred Hippe, 22. Rezerwowy Pułk Piechoty / 23. Rezerwowa Brygada Piechoty / 12. Rezerwowa Dywizja / VI. Korpus Armii / 5. Armia – poległy; Verlustlisten Preußen Nr 643 z 26.09.1916, str. 15069

100. Alfred Hirsch, ur. 26.03.1893, ciężko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 878 z 7.07.1917, str. 19505

● Hermann Hirsch, 10. Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka Wilhelma II – 2. Śląski (6. kompania) / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 4. Armia – ciężko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 369 z 2.11.1915, str. 9797

● Hermann Hirsch, 10. Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka Wilhelma II – 2. Śląski (6. kompania) / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 4. Armia – dotychczas ranny, poległy; Verlustlisten Preußen Nr 384 z 20.11.1915, str. 10257

 

Niemiecka piechota przy zniszczonym kościele po bitwie pod Varennes, 1914 r.

 

Niemieckie pozycje pod Les Epargues, 1915 r.

 

 Krajobraz po bitwie pod Ypres, 1915 r.

 

Krajobraz po bitwie nad Sommą, 1916 r.

 

Niemiecka piechota podczas ataku w czasie bitwy pod Verdun w 1916 roku

 

 

Niemieckie pozycje pod Arras, 1918 r.

 

101. Hermann Hirsch, 10. Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka Wilhelma II – 2. Śląski (6. kompania) / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 4. Armia – poległy podczas walk pozycyjnych w Szampanii, pochowany na cmentarzu w Neuvill-St. Vaast (Francja), kwatera 14, grób 1241; Verlustlisten Preußen Nr 370 z 3.11.1915, str. 9830

102. Bernhard Hoffmann, sierżant, 81. Pułk Piechoty Landwehry / 42. Brygada Piechoty Landwehry / 44. Dywizja Landwehry / XVIII. Korpus Armii – zaginiony; Verlustlisten Preußen Nr 493 z 30.03.1916, str. 11808

103. Emil Hoffmann, 11. Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka III – 2. Śląski (2. kompania) / 22. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 2. Armia – ranny w walkach pod Vauqois, Verlustlisten Preußen Nr 69 z 5.11.1914, str. 2259

104. Paul Hoffmann, sierżant, ur. 15.03., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1258 z 3.10.1918, str. 26720

105. Richard Hoppe, kapral, ur. 22.02., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1292 z 13.11.1918, str. 27668

106. Paul Hornig, kapitan, ur. 11.11., poległy; Verlustlisten Preußen Nr 1139 z 16.05.1918, str. 23612

107. Alfred Härtel, ur. 4.12., zaginiony, Verlustlisten Preußen Nr 983 7.11.1917, str. 21503

108. Fritz Härtel, 23. Pułk Piechoty Landwehry – 2. Górnośląski (4. kompania) / 23. Brygada Piechoty Landwehry / 4. Dywizja Landwehry / Korpus Landwehry / 8. Armia – lekko ranny w walkach nad Górną Szczarą; Verlustlisten Preußen Nr 362 z 25.10.1915, str. 9580

● Fritz Härtel, ur. 2.05., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 940 z 18.09.1917, str. 20663

109. Richard Härtel, 11. Rezerwowy Pułk Piechoty (6. kompania) / 21. Rezerwowa Brygada / 11. Rezerwowa Dywizja / VI. Rezerwowy Korpus / 5. Armia – ranny w bitwie pod Verdun; Verlustlisten Preußen Nr 120 z 18.01.1915, str. 4101

● Richard Härtel, ur. 8.06., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1175 z 28.06.1918, str. 24649

110. Fritz I. Härtel, ur. 5.06., zaginiony, Verlustlisten Preußen Nr 1272 z 19.10.1918, str. 27069

111. Georg Hübel, starszy szeregowy, 73. Rezerwowy Pułk Piechoty (4. kompania) / 37. Rezerwowa Brygada Piechoty / 19. Rezerwowa Dywizja / X. Rezerwowy Korpus / 2. Armia – zaginiony podczas bitwy o Münster, Verlustlisten Preußen Nr 282 z 23.07.1915, str. 7784

112. Paul Hübel, 156. Pułk Piechoty (5. kompania) / 23. Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja / VI. Rezerwowy Korpus / 5. Armia – poległy w walkach pod Artois; Verlustlisten Preußen Nr 541, 27.05.1916, str. 12693

113. Gustav Hübner, ur. 8.01.1888, 9. Pułk Grenadierów Graf Gneisenau – 2. Pomorski (9. kompania) / 5. Brygada Piechoty / 3. Dywizja Piechoty / II. Korpus Armii / 1. Armia – zaginiony podczas walk na linii Antwerpia – Mozela; Verlustlisten Preußen 1407 Nr z 7.04.1919, str. 29848

114. Richard Ilgner, 271. Rezerwowy Pułk Piechoty (III. Batalion, 9. kompania) / 82. Rezerwowa Dywizja – lekko ranny podczas walk w Galicji; Verlustlisten Preußen Nr 275 z 5.07.1915, str. 7620

115. Karl Illgner, 22. Pułk Piechoty Landwehry – 1. Górnośąski (1. kompania) / 23. Brygada Piechoty Landwehry / 4. Dywizja Landwehry / Korpus Landwehry / 8. Armia – zaginiony podczas walk pod Baranowiczami; Verlustlisten Preußen Nr 593 z 29.07.1916, str. 13636

116. Friedrich Inderst, kapral, ur. 11.01., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 949 z 28.09.1917, str. 20900

117. Richard Inderst, 244. Rezerwowy Pułk Piechoty (9. kompania) / 105. Rezerwowa Brygada Piechoty / 53. Rezerwowa Dywizja / XIX. Korpus Armii – poległy w walkach pod Artois, pochowany na cmentarzu w Billy-Berclau (Francja), kwatera 2, grób 109; Verlustlisten Sachsen Nr 307 z 25.07.1916, str. 13561

118. Leo Jacob, 3. Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka Wilhelma I – 2. Wschodniopruski (10. kompania) / 2. Brygada Piechoty / 1. Dywizja Piechoty / I. Korpus Armii / 8. Armia – lekko ranny w walkach pod Żydaczowem; Verlustlisten Preußen Nr 565 z 27.06.1916, str. 13120

119. Friedrich Jaensch, 11. Rezerwowy Pułk Piechoty (9. kompania) / 21. Rezerwowa Brygada / 11. Rezerwowa Dywizja – lekko ranny podczas walk pod Ornes-Flabas, Verlustlisten Preußen Nr 119 z 7.01.1915, str. 4059

120. August Jahn, ur. 27.02., w niewoli, Verlustliesten Preußen Nr 1082 z 7.03.1918, str. 22867

● August Jahn, ur. 27.02., zaginiony, Verlustliesten Preußen, Nr 1012 z 12.12.1917, str. 22038

121. Alfred John, 228. Rezerwowy Pułk Piechoty (12. kompania) / 49. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii – poległy w walkach pod Lipnicą Dolną, Verlustlisten Preußen Nr 693 z 24.11.1916, str. 16471

● Alfred John, 228. Rezerwowy Pułk Piechoty (12. kompania) / 49. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii – ciężko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 208 z 26.04.1915, str. 6082

122. Ernst John, sierżant, ur. 12.09., zmarł w szpitalu, pochowany na cmentarzu w Menen (Belgia), kwatera K, grób 2489, Verlustliesten Preußen Nr 928 z 4.09.1917, str. 20412

123. Hermann Jungmann, kapral, ur. 3.11., poległy, pochowany na cmentarzu w Vaulx-Vraucourt (Francja), kwatera 1, Rząd C, grób 11; Verlustlisten Bayern Nr 385 z 3.07.1918, str. 24797

124. Fritz Kadura, ur. 22.4.1893, zaginiony, Verlustlisten Preußen Nr 896 z 28.07.1917, str. 19829

● Fritz Kadura, 10. Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka II – 1. Śląski (10. kompania) / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 4. Armia – ciężko ranny podczas walk pozycyjnych na zachód od Péronne; Verlustlisten Preußen Nr 359 z 21.10.1915, str. 9491

● Kadura Fritz, ur. 22.04.1893, lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 823 z 2.05.1917, str. 18343

125. Heinrich Karsch, 3. Pułk Piechoty Landwehry – 2. Wschodniopruski (kompania karabinów maszynowych) / 2. Brygada Landwehry Pichoty / 16. Dywizja Landwehry / I. Korpus Armii – poległy podczas walk pozycyjnych na linii Krewo – Smorgon – Jezioro Narocz – Twerecz; Verlustlisten Preußen Nr 479 z 14.03.1916, str. 11607

126. Gustav Keil, ur. 13.02.1879, poległy, pochowany na cmentarzu w Fourdrain (Francja), kwatera 5, grób 35; Verlustlisten Preußen Nr 844 z 29.05.1917, str. 18707

127. Hermann Keil, ur. 24.12.1877, poległy, pochowany na cmentarzu w Orfeuil (Francja), kwatera 8, grób 100; Verlustlisten Württemberg Nr 595 z 15.08.1917, str. 20090

128. Richard Keil, ur. 23.11., w niewoli, Verlustlisten Preußen Nr 1102 z 2.04.1918, str. 23040

129. August Keller, 155. Pułk Piechoty – 7. Zachodniopruski (10. kompania) / 77. Brygada Piechoty / 10. Rezerwowa Dywizja / V. Rezerwowy Korpus / 5. Armia – ciężko ranny w bitwie pod Verdun (walki o Fort Vaux); Verlustlisten Preußen Nr 529 z 13.05.1916, str. 12468

130. Franz Keller, 403. Pułk Piechoty / 402. Brygada Piechoty / 201. Dywizja Piechoty – ciężko ranny w walkach pod Skrobową, Verlustlisten Preußen Nr 660 z 16.10.1916, str. 15568

131. Hermann Keller, 208. Rezerwowy Pułk Piechoty (7. kompania) / 44. Rezerwowa Dywizja / X. Korpus Armii – poległy w bitwie pod Bogutovac, Verlustlisten Preußen Nr 408 z 18.12.1915, str. 10757

132. August Kirchner, 11. Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka III – 2. Śląski (3. kompania) / 22. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 2. Armia – poległy 23.09.1914 podczas walk pozycyjnych w Szampanii na zachód od Argonne, pochowany na cmentarzu w Berru (Francja), kwatera 4, grób 53; Verlustlisten Preußen Nr 69 z 5.11.1914, str. 2259

133. Hermann Kirchner, ur. 26.10., lekko ranny Verlustlisten Preußen Nr 1200 z 27.07.1918, str. 25280

● Hermann Kirchner, ur. 26.10., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1251 z 25.09.1918, str. 26515

134. Gustav Kleiner, kapral, 22. Pomocnicza Kompania Tyłowa, ciężko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 480 z 15.03.1916, str. 11633

135. Paul Kleiner, ur. 12.09., w niewoli, Verlustlisten Preußen Nr 1231 z 2.09.1918, str. 25979

● Paul Kleiner, starszy szeregowy, ur. 12.09, zaginiony, Verlustlisten Preußen Nr 1135 z 11.05.1918, str. 23516

136. Alfred Klose, ur. 22.05., starszy szeregowy, poległy, pochowany na cmentarzu w Muille-Villette (Francja), kwatera 2, grób 260; Verlustlisten Bayern Nr 401 z 29.10.1918, str. 27311

137. Bruno Klose, ur. 10.09., w niewoli, Verlustlisten Preußen Nr 1283 z 1.11.1918, str. 27386

● Bruno Klose, ur. 10.09., zaginiony, Verlustlisten Preußen Nr 1261 z 7.10.1918, str. 26787

138. Fritz Klose, ciężko ranny, Verlustiesten Marine Nr 148 z 6.04.1918, str. 24053

139. Artur Kluge, ur.23.03., lekko ranny, Verlustisten Preußen Nr 1300 z 25.11.1918, str. 27891

140. Hermann Knorrn, 228. Rezerwowy Pułk Piechoty (4. kompania) / 49. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii – w niewoli, Verlustlisten Preußen Nr 256 z 23.06.1915, str. 7165

● August Knötig, ur. 2.09.1885, 684. Bateria Artylerii Pieszej, ciężko ranny Verlustisten Preußen Nr 1370 z 20.02.1919, str. 29279

141. August Knötig, kapral, ur. 2.09.1885, ciężko ranny, zmarł 14.07.1917; Verlustliesten Preußen Nr 823 z 2.05.1917, str. 18344

142. August Konrad, ur. 15.09., poległy, pochowany w Eisenach (Niemcy), kwatera 1; Verlustlisten Preußen Nr 928 z 4.09.1917, str. 20413

143. Paul Konrad (Conrad), 176. Pułk Artylerii (4. kompania), w niewoli; Verlustlisten Preußen Nr 664 z 20.10.1916, str. 15673

144. Georg Korneck, 232. Rezerwowy Pułk Piechoty / 50. Rezerwowa Dywizja Piechoty – zaginiony podczas walk nad Rawką-Bzurą, Verlustlisten Preußen Nr 274 z 14.07.1915, str. 7585

145. Wilhelm Koslitz, 11. Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka III – 2. Śląski (1. kompania) / 22. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 2. Armia – lekko ranny podczas walk pod Artois, Verlustlisten Preußen Nr 327 z 14.09.1915, str. 8740

146. Paul Krebs, ur. 5.06.1891, poległy, pochowany na cmentarzu w Ville-devant-Chaumont (Francja), kwatera 3, grób 271; Verlustlisten Preußen Nr 800 z 3.04.1917, str. 18083

● Paul Krebs, 79. Pułk Piechoty von Voigts-Rhetz – 3. Hannowerski (3. kompania) / 39. Brygada Piechoty / 20 .Dywizja Piechoty / X. Korpus Armii / 2. Armia – lekko ranny w walkach pod Jarosławiem; Verlustlisten Preußen 238 z 2.06.1915, str. 6670

147. Paul Kreuzmann, 104. Rezerwowy Pułk Piechoty (11. kompania)/ 47. Rezerwowa Brygada / 24. Rezerwowa Dywizja / XII. Rezerwowy Korpus / 3. Armia – poległy 3.02.1915, Verlustlisten Sachsen Nr 113 z 26.02.1915, str. 5023

● Richard Kuhnt, kapral, ur. 31.08., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1023 z 27.12.1917, str. 22219

148. Richard Kuhnt, 51. Pułk Piechoty Landwehry – 4. Dolnośląski (12. kompania) / 22. Brygada Piechoty Landwehry / 4. Dywizja Landwehry / IX. Korpus Armii / 8. Armia – lekko ranny podczas bitwy pod Słonimem, Verlustlisten Preußen Nr 330 z 17.09.1915, str. 8815

149. Bernhard Kummer, ur. 12.10., ciężko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1180 z 4.07.1918, str. 24816

150. Fritz Kunze, ur. 7.03.1897, lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 881 z 11.07.1917, str.19573

151. Richard Kunze, starszy szeregowy, ur. 17.03., zmarł od ran 13.08.1918, pochowany na cmentarzu St.-Quentin (Francja) kwatera 10, grób 53; Verlustlisten Preußen Nr 1251 z 25.09.1918, str. 26516

152. Wilhelm I Kunze, ur. 10.08.1878, zmarł w szpitalu 30.03.1917, pochowany na cmentarzu w La Cateau (Francja), kwatera 1, grób 239; Verlustlisten Sachsen Nr 404 z 28.04.1917, str. 18309

153. Fritz Kupke, kapral, ur. 4.05.1893, 232. Rezerwowy Pułk Piechoty (kompania karabinów maszynowych) / 107. Rezerwowa Dywizja Piechoty – ciężko ranny podczas walk nad Mozą; Verlustlisten Preußen Nr 1331 z 3.01.1919, str. 28530

● Fritz Kupke, 30. Pułk Pionierów (2. kompania) / 4. Armia – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 522 z 5.05.1916, str. 12337

154. Max König, 10. Rezerwowy Pułk Piechoty (7. kompania) / 21. Rezerwowa Brygada / 11. Rezerwowa Dywizja / VI. Rezerwowy Korpus / 5. Armia – poległy, pochowany na cmentarzu w Sissone (Francja), kwatera 4, grób 467, Verlustlisten Preußen Nr 523 z 6.05.1916, str. 12343

155. Richard Kühn, starszy szeregowy, 24. Batalion Zapasowy (3. kompania) – poległy 22.08.1914, pochowany na cmentarzu w Virton-Belleuve (Francja), kwatera 3, grób 1533; Verlustlisten Preußen Nr 43 z 6.10.1914, str. 869

156. Alfred Lachmann, ur. 7.09., ciężko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1204 z 1.08.1918, str. 25387

157. Arthur Langner, ur. 23.5., poległy, pochowany na cmentarzu w Cernay (Francja), kwatera 7, grób 249; Verlustlisten Preußen Nr 1011 z 11.12.1917, str. 22025

158. Karl Laufer, 27. Rezerwowy Pułk Piechoty / 13. Rezerwowa Brygada Piechoty / 7. Rezerwowa Dywizja / IV. Rezerwowy Korpus / 1. Armia – poległy; Verlustlisten Preußen Nr 550 z 6.08.1916, str. 12831

159. Erich Letzner, ur. 30.12.1896, poległy, Verlustlisten Preußen Nr 726 z 5.01.1917, str. 17062

160. Fritz Lindner, 23. Pułk Piechoty (5. kompania) von Winterfeldt (2. Górnośląski) / 24. Brygada Piechoty / 12. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 2. Armia – poległy 21.02.1916 podczas walk pozycyjnych pod Artois na zachód od Bapaume, pochowany na cmentarzu w Neuville-St.Vaast (Francja), kwatera 6, grób 338; Verlustlisten Preußen Nr 656 z 11.10.1916, str. 15448

161. Wilhelm Lindner, 38. Pułk Piechoty Landwehry (8. kompania) – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 390 z 27.11.1915, str. 10421

162. Bruns Lorenz, 20. Pułk Pionierów (I. Batalion / 1.kompania) / 5. Armia – poległy 26.09.1914, pochowany na cmentarzu Cheppy (Francja), kwatera 1, grób 1003; Verlustlisten Preußen Nr 72 z 8.11.1914, str. 2419

● Hermann Lorenz, 157. Pułk Piechoty – 4. Śląski (5. kompania) / 78. Brygada Piechoty / 12. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 2. Armia – zaginiony podczas walk w Szampanii; Verlustlisten Preußen Nr 178 z 19.03.1915, str. 5378

163. Hermann Lorenz, ur. 26.02.1888; w niewoli; Verlustlisten Preußen Nr 774 z 3.03.1917, str. 17760

164. Paul Lorenz, 43. Pułk Piechoty Herzog Karl von Mecklenburg-Strelitz – 6. Wschodniopruski (2. kompania) / 2. Brygada Piechoty / 1. Dywizja Piechoty / I. Korpus Armii / 8. Armia – lekko ranny w bitwie pod Verdun; Verlustlisten Preußen Nr 565 z 27.06.1916, str. 13123

165. Richard Ludwig, ur. 12.11., poległy, pochowany na cmentarzu w Laon "Bousson" (Francja), kwatera 5, grób 97; Verlustlisten Preußen Nr 1228 z 29.08.1918, str. 25907

166. Emil Machner, 11. Rezerwowy Pułk Piechoty / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja – ranny w bitwie pod Varennes; Verlustlisten Preußen Nr 42 z 4.10.1914, str. 820

167. Hermann Machner, ur. 24.07., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1146 z 25.05.1918, str. 23809

168. Richard Machner, 225. Rezerwowy Pułk Piechoty / 97. Rezerwowa Brygada / 49. Rezerwowa Dywizja / V. Korpus Armii – ranny 28.08.1915 podczas walk w Puszczy Białowieskiej; Verlustlisten Preußen Nr 496 z 3.04.1916, str. 11867

169. Herbert Magalle, ur. 1.09.1897, poległy, Verlustlisten Preußen Nr 838 z 21.05.1917, str. 18576

170. Gustav Mager, 11. Rezerwowy Pułk Piechoty / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja – ranny w bitwie pod Varennes; Verlustlisten Preußen Nr 42 z 4.10.1914, str. 820

171. Hermann Mager, ur. 9.04., poległy, Verlustlisten Preußen Nr 921 z 27.08.1917, str. 20267

172. Otto Mager, 2. Batalion Strzelców Fürst Bismarck – Pomorski (3. kompania) / 35. Brygada Kawalerii / 35. Dywizja / XVII. Korpus Armii – poległy; Verlustlisten Preußen Nr 87 z 27.11.1914, str. 3014

173. Otto Maiwald, Batalion Strzelców Gwardii (1. kompania) / 1. Brygada Piechoty Gwardii / 1. Dywizja Piechoty Gwardii / Korpus Gwardii / 2. Armia – lekko ranny podczas walk w Galicji; Verlustlisten Preußen Nr 297 z 10.08.1915, str. 8069

174. Richard Malofsky, 4. Zapasowy Pułk Piechoty (1. kompania) / 5. Zapasowa Dywizja – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 515 z 27.04.1916, str. 12209

175. Walter Mandel, kapral, ur. 6.06.1884, 89. Batalion Artylerii Pieszej (2. bateria) – poległy 10.04.1918, pochowany na cmentarzu w Proyart (Francja), kwatera 2, grób 937; Verlustlisten Preußen Nr 1447 z 27.05.1919, str. 30317

176. Ernst Mann, kapral, ur. 17.12, w niewoli, Verlustlisten Preußen Nr 1289 z 8.11.1918, str. 27588

● Ernst Mann, ur. 17.12., zaginiony, Verlustlisten Preußen Nr 1169 z 21.06.1918, str. 24471

177. Paul Mehrgans, 11. Rezerwowy Pułk Piechoty / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja – poległy w walkach pod Vaubecourt-Fleury; Verlustlisten Preußen Nr 42 z 4.10.1914, str. 819

178. Martin Melcher, ur.25.03.1895, ciężko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 799 z 2.04.1917, str. 18075

179. Alfred Menzel, ur. 18.12., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 933 z 10.09.1917, str. 20509

180. Fritz Menzel, sierżant, ur. 15.07., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1198 z 25.07.1918, str. 25233

181. Richard Menzel, 17. Rezerwowy Pułk Piechoty / 32. Rezerwowa Brygada / 15. Rezerwowa Dywizja / VIII. Korpus Armii / 4. Armia – lekko ranny w walkach nad rzeką Aisne; Verlustlisten Preußen Nr 367 z 30.10.1915, str. 9726

182. August Merkert, ur. 2.08., zaginiony, Verlustlisten Preußen Nr 1181 z 5.07.1918, str. 24850

● August Merkert, ur. 2.08., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 991 z 16.11.1917, str. 21640

183. Paul Metzner, 184. Pułk Piechoty (3. kompania) / 183. Brygada Piechoty / 183. Dywizja Piechoty – ranny w bitwie nad Sommą; Verlustlisten Preußen Nr 670 z 27.10.1916, str. 15862

184. Friedrich Mitgude, ur. 12.03.1890, zaginiony, Verlustlisten Preußen Nr 719 z 27.12.1916, str 16961

● Friedrich Mitgute 81. Rezerwowy Pułk Piechoty / 48. Rezerwowa Brygada Piechoty / 21. Rezerwowa Dywizja Piechoty / XVIII. Rezerwowy Korpus / 4. Armia – ciężko ranny podczas walk w Szampanii; Verlustlisten Preußen Nr 352 z 13.10.1915, str.9312

185. Gustav Mohaupt, 21. Rezerwowy Batalion Strzelców (4. kompania) – poległy; Verlustlisten Preußen Nr 223 z 14.05.1915, str. 6355

186. Oskar Mohaupt, 1. Przyboczny Pułk Kirasjerów (3. szwadron) / 11. Brygada Kawalerii / 5. Dywizja Kawalerii – zaginiony w walkach nad Dniestrem, Verlustlisten Preußen Nr 191 z 6.04.1915, str. 5696

187. Paul Mohaupt, 70. Rezerwowy Pułk Artylerii (3. bateria) / 82. Rezerwowa Dywizja – lekko ranny w walkach o Przemyśl; Verlustlisten Preußen Nr 253 z 19.06.1915, str. 7100

● Georg Müller, starszy szeregowy ur. 27.02, lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1227 z 28.08.1918, str. 25887

188. Georg Müller, ur. 27.02.1895, 393. Pułk Piechoty/ 14. Brygada Piechoty / 7. Dywizja Piechoty zaginiony w walkach nad Aisne; Verlustlisten Preußen Nr 1303 z 28.11.1918, str. 27958

● Georg Müller, 93. Pułk Piechoty (10. kompania) / 15. Brygada Piechoty / 8. Dywizja Piechoty / IV. Korpus Armii / 1. Armia – ciężko ranny w walkach pod La Bassée i Arras; Verlustlisten Preußen Nr 240 z 4.06.1915, str. 6719

189. Paul Müller, starszy szeregowy, ur. 21.02., lekko ranny, Verlustliesten Preußen Nr 1064 z 14.02.1918, str. 22710

190. Gustav III Müller, Batalion Strzelców Gwardii (3. kompania) / 1. Brygada Piechoty Gwardii / 1. Dywizja Gwardii / Korpus Gwardii / 2. Armia – lekko ranny w bitwie pod Arras; Verlustlisten Preußen Nr 60, lekko ranny 25.10.1914, str. 1802

191. Benhard IX Müller, 222. Rezerwowy Pułk Piechoty (11. kompania) / 96. Rezerwowa Brygada Piechoty / 48. Rezerwowa Dywizja / XVIII. Korpus Armii – zaginiony w walkach nad Wosuszką; Verlustlisten Preußen Nr 557 z 17.06.1916, str. 12971

192. Hermann Münsberger, 93. Pułk Piechoty (10. kompania) / 15. Brygada Pichoty / 8. Dywizja Piechoty / IV. Korpus Armii / 1. Armia – poległy w walkach pod La Bassée i Arras; Verlustlisten Preußen Nr 268 z 7.07.1915, str. 7447

193. Paul Nabroth, ur. 8.04., w niewoli; Verlustlisten Preußen Nr 1292 z 13.11.1918, str. 27674

194. Benhard Neumann, 4. Pułk Grenadierów Gwardii im. Królowej Augusty / 4. Brygada Piechoty Gwardii / 2. Dywizja Piechoty Gwardii / Korpus Gwardii (7. kompania) – w niewoli po bitwie pod Ypres, Verlustlisten Preußen Nr 535 z 20.05. 1916, str. 12595

195. Fritz Niepel, 6. Pułk Grenadierów Graf Kleist von Nollendorf – 1. Zachodniopruski (1. kompania) / 19. Brygada Piechoty / 10. Dywizja Piechoty / V. Korpus Armii – ranny w walkach między Mozą a Mozelą, zmarł w szpitalu; Verlustlisten Preußen Nr 549 z 7.06.1916, str. 12816

196. Wilhelm Nitsche, kapral, ur. 6.08, ciężko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 955 z 5.10.1917, str. 21013

197. Gerhard Noack, starszy szeregowy, 36. Pułk Fizylierów General-Feldmarschall Graf Blumenthal – Magdeburski (1. kompania) / 15. Brygada Piechoty / 8. Dywizja Piechoty / IV. Korpus Armii / 1. Armia – ciężko ranny w walkach pod La Bassée i Arras; Verlustlisten Preußen Nr 227 z 19.05.1915, str. 6425

● Gerhard Noack, 228. Rezerwowy Pułk Piechoty / 97. Brygada Piechoty / 49. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii – ranny 4.11.1914 w walkach pod Ełkiem, Verlustlisten Preußen Nr 700 z 2.12.1916, str. 16666

198. Kurt Nötzig, 1. Rezerwowy Pułk Piechoty Gwardii (7. kompania) / 1. Rezerwowa Brygada Piechoty Gwardii / 1. Rezerwowa Dywizja Gwardii / Rezerwowy Korpus Gwardii / 2. Armia – poległ 24.12.1914; Verlustlisten Preußen Nr 207 z 24.04.1915, str. 6055

199. Paul Obst, 226. Rezerwowy Pułk Piechoty (III. Batalion, 9. kompania) / 97. Brygada Piechoty / 49. Dywizja Piechoty / V. Korpus Armii – lekko ranny w bitwie pod Huminem; Verlustlisten Preußen Nr 165 z 4.03.1915, str. 5102

200. Herbert Paetzold, 10. Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka Wilhelma II – 1. Śląski / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 4. Armia – ciężko ranny w walkach pozycyjnych na zachód od Péronne; Verlustlisten Preußen Nr 359 z 21.10.1915, str. 9492

 

Niemiecka artyleria pod Przemyślem, 1915 r.

 

Żołnierze 22. Rezerwowego Batalionu Strzelców na froncie wschodnim, 1915 r.

 

Z walk nad Styrem, 1915 r.

 

Niemieckie pozycje pod Kowlem, zima 1916 r.

 

Z walk nad Prypecią, 1916 r.

 

Żołnierze z 78. Rezerwowej Kompanii Rowerowej

 

201. Walter III Paetzold, starszy szeregowy, 5. Pułk Strzelców von Neumann / 18. Brygada Piechoty / 9. Dywizja Piechoty / V. Korpus Armii / 5. Armia – ciężko ranny w walkach pod Grande Tranchée de Calonne; Verlustlisten Preußen Nr 293 z 5.08.1915, str. 8003

202. Ernst Porzynski, ur. 14.10.1887, lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 914 z 18.08.1917, str. 20138

203. Herbert Postel, ur. 14.10., zaginiony, Verlustlisten Preußen Nr 1238 z 10.09.1918, str. 26170

204. August Pretschker, ur. 27.09.1897, 708. Kolumna Samochodowa, zaginiony, Verlustlisten Preußen Nr 1414 z 15.04.1919, str. 29956

205. Heinrich Pretschker, kapral, ur. 2.06.1891, w niewoli 18.10.1916, Verlustlisten Preußen Nr 880 z 10.07.1917, str. 19552

206. Richard Pretschker, starszy szeregowy, ur. 22.12, poległy, Verlustlisten Preußen Nr 1137 z 14.05.1918, str. 23555

207. Ernst Päsler, sierżant, 160. Kompania Moździerzy / 54. Rezerwowa Dywizja – poległy; Verlustlisten Preußen Nr 135 z 1.02.1919, str. 28994

208. Richard Päsler, starszy szeregowy, ur. 4.08., 11. Rezerwowy Pułk Piechoty / 233. Rezerwowa Brygada / 117. Rezerwowa Dywizja, ciężko ranny podczas walk w Karpatach; Verlustlisten Preußen Nr 952 z 2.10.1917, str. 20956

209. Wilhelm Päsler, ur. 24.02.1885, 36. Pułk Fizylierów General-Feldmarschall Graf Blumenthal – Magdeburski / 15. Brygada Piechoty / 8. Dywizja Piechoty / IV. Korpus Armii / 1. Armia – w niewoli; Verlustlisten Preußen Nr 1424 z 29.04.1919, str. 30075

210. Alfred Pätzold, starszy szeregowy, ur. 11.10, lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 947 z 26.09.1917, str. 20857

211. Felix Ratajczak, ur. 29.12.1898, w niewoli; Verlustlisten Preußen Nr 902 z 4.08.1917, str. 19941

212. Martin Ratajczak, u. 13.09.1897, lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 840 z 23.05.1917, str. 18626

213. Franz Rathmann, ur. 7.02., w niewoli, Verlustlisten Preußen Nr 933 z 10.09.1917, str. 20510

214. Paul Rathmann, sierżant, ur. 2.07., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1244 z 17.09.1918, str. 26337

215. Ernst Raupach, 33. Pułk Fizylierów Graf Roon – Wschodniopruski (4. kompania) / 4. Brygada Piechoty / 2. Dywizja Piechoty / I. Korpus Armii / 8. Armia – ranny w walkach pod Ełkiem, Verlustlisten Preußen Nr 158 z 24.02.1915, str. 4980

216. Karl Raupach, 19. Pułk Piechoty von Courbière – 2. Poznański (4. kompania) / 17. Brygada Piechoty / 9. Dywizja Piechoty / V. Korpus Armii / 5. Armia – lekko ranny w walkach pod Champlon, Verlustlisten Preußen Nr 530 z 15.05.1916, str. 12485

217. Paul Raupach, starszy szeregowy, 12. Rezerwowy Batalion Strzelców (2. kompania) / 43. Rezerwowa Brygada Piechoty / 22. Rezerwowa Dywizja / IV. Rezerwowy Korpus / 1. Armia – lekko ranny w walkach pod Soissons; Verlustlisten Sachsen Nr 218 z 3.11.1915, str. 9853

218. Georg Rehberg, sierżant, 1. Kompania Pionierów Landwehry / XVIII. Korpus Armii – poległy, pochowany na cmentarzu w Servon-Melzicourt (Francja), kwatera 2, grób 893; Verlustlisten Preußen Nr 269 z 8.07.1915, str. 7481

219. Georg Richsteig, 66. Pułk Piechoty – 3. Magdeburski / 13. Brygada Piechoty / 7. Dywizja Piechoty / IV. Korpus Armii / 1. Armia – poległy w bitwie nad Sommą; Verlustlisten Preußen Nr 591 z 27.07.1916, str. 13595

220. Bruno Richter, 11. Rezerwowy Pułk Piechoty (7. kompania) / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja / VI. Rezerwowy Korpus / 5. Armia – poległy w walkach pod Ornes-Flabas; Verlustlisten Preußen Nr 237 z 1.06.1915, str. 6638

221. Gustav Richter, ur.8.12.1884, ciężko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 749 z 2.02.1917, str. 17420

222. Paul Richter, 6. Batalion Pionierów (1. kompania) / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 2. Armia – lekko ranny w walkach pod Frise, Verlustlisten Preußen Nr 496 z 3.04.1916, str. 11868

223. Alfred Paul Richtsteiz, Zapasowy Pułk Piechoty Bott (1. kompania) – lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 169 z 9.03.1915, str. 5179

224. Hermann Rietig, ur. 27.06.1887, poległy, Verlustlisten Preußen Nr 704 z 7.12.1916, str. 16749

225. Gerhard Roesner, 98. Pułk Piechoty Metzer / 66. Brygada Piechoty / 33. Dywizja Piechoty / XVI. Korpus Armii / 5. Armia – lekko ranny podczas walk w Lesie Aragońskim; Verlustlisten Preußen Nr 313 z 28.08.1915, str. 8417

226. August Salzbrunn, 228. Rezerwowy Pułk Piechoty (III. Batalion, 9. kompania) / 97. Rezerwowa Brygada / 49. Rezerwowa Dywizja / VI. Korpus Armii – ranny w bitwie nad Rawką-Bzurą, Verlustlisten Preußen Nr 127 z 16.01.1915, str. 4325

227. Alois I Salzbrunn, 228. Rezerwowy Pułk Piechoty / 97. Rezerwowa Brygada / 49. Rezerwowa Dywizja / VI. Korpus Armii – ciężko ranny w bitwie pod Huminem, Verlustlisten Preußen Nr 165 z 4.03.1915, str. 5104

228. Karl Sauer, 35. Pułk Fizylierów Prinz Heinrich von Preußen - Brandenburski (11. kompania) / 11. Brygada Piechoty / 6. Dywizja Piechoty / III. Korpus Armii / 1. Armia – ciężko ranny podczas walk pozycyjnych w Szampanii; Verlustlisten Preußen Nr 650 z 4.10.1916, str. 15276

229. Alfred Schadeck kapral, 11. Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka III – 2. Śląski / 22. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 2. Armia – trafił do niewoli podczas bitwy nad Sommą; Verlustlisten Preußen Nr 651 z 5.10.1916, str. 15304

230. Bruno Scharf, 11. Rezerwowy Pułk Piechoty (6. kompania) / 21. Rezerwowa Brygada / 11. Rezerwowa Dywizja / VI. Rezerwowy Korpus / 5. Armia – ranny w walkach pod Varennes; Verlustlisten Preußen Nr 51 z 15.10.1914, str. 1293

231. Paul Scharf, 149. Pułk Piechoty – 6. Zachodniopruski (2, kompania) / 7. Brygada Piechoty / 4. Dywizja Piechoty / II. Korpus Armii / 1. Armia – poległy podczas walk w Galicji; Verlustlisten Preußen Nr 119 z 7.01.1915, str. 4072

232. Richard Scharf, 148. Pułk Piechoty – 5. Zachodniopruski (6. kompania) / 74. Brygada Piechoty / 41. Dywizja Piechoty / XX. Korpus Armii / 8. Armia – lekko ranny w walkach pozycyjnych nad Rylskiem koło Brzozówki, Verlustlisten Preußen Nr 135 z 26.01.1915, str. 4510

233. Hermann Scheer, 349. Pułk Piechoty Landwehry (kompania karabinów maszynowych) / 91. Dywizja Piechoty – ciężko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 392 z 30.11.1915, str. 10472

● Hermann Scheer, 38. Pułk Fizylierów General-Feldmarschall Graf Moltke – Śląski / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 4. Armia – lekko ranny 17.03.1915 w walkach pod Vauquois; Verlustlisten Preußen Nr 202, 19.04.1915, str. 5962

234. August Schindler, 38. Pułk Fizylierów General-Feldmarschall Graf Moltke – Śląski (11. kompania / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 4. Armia – ciężko ranny w walkach pozycyjnych na zachód od Péronne; Verlustlisten Preußen Nr 372 z 5.11.1915, str. 9894

235. Hermann Schleppe, sierżant, ur. 16.02., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1205 z 2.08.1918, str. 25418

236. Heinrich Schneider, starszy szeregowy, 11. Rezerwowy Pułk Piechoty / 21. Rezerwowa Brygada / 11. Rezerwowa Dywizja / VI. Rezerwowy Korpus / 5. Armia – zaginiony w bitwie pod Parthes, Verlustlisten Preußen Nr 363 z 26.10.1915, str. 9605

237. Otto Schneider, porucznik, ur. 20.11., ciężko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 994 z 20.11.1917, str. 21709

● Otto Schneider, 6. Batalion Pionierów (2. kompania) 12. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii 2. Armia – lekko ranny w walkach pod La Bassée i Arras; Verlustlisten Preußen Nr 352 z 13.10.1915, str. 9319

238. Robert Schneider, kapral, 12. Rezerwowy Pułk Artylerii (5. bateria) / 12. Rezerwowa Dywizja / VI. Rezerwowy Korpus / 5. Armia – lekko ranny w bitwie pod Verdun, Verlustlisten Preußen Nr 529 z 13.05.1916, str12474

239. Fritz Scholz, zaginiony, Verlustlisten Bayern Nr 409 z 17.12.1918, str. 28322

240. Gustav Scholz, kapral ur. 1.08.1891, 4. Pułk Grenadierów Gwardii im. Królowej Augusty / 4. Brygada Piechoty Gwardii / 2. Dywizja Piechoty Gwardii / Korpus Gwardii – poległy 8.10.1918 w bitwie między Cambrai i St.-Quentin; Verlustlisten Preußen Nr 1320 z 18.12.1918, str. 28329

241. Herbert Scholz, 1. Pułk Piechoty Gwardii (I. Batalion, 1. kompania) / 1. Brygada Piechoty Gwardii / 1. Dywizja Gwardii / Korpus Gwardii / 2. Armia – zmarł w szpitalu; Verlustlisten Preußen Nr 434 z 20.01.1916, str. 11055

● Richard Scholz, 100. Rezerwowy Pułk Grenadierów (3. kompania) / 45. Rezerwowa Brygada Piechoty / 23. Rezerwowa Dywizja / XII. Rezerwowy Korpus / 3. Armia – ranny podczas walk na zachód od Navarin-Ferme, Verlustlisten Sachsen Nr 289 z 10.06.1916, str. 12873

● Richard Scholz, Batalion Strzelców Gwardii Potsdam (2. kompania) – lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 85 z 25.11.1914, str. 2908

242. Richard Scholz, ur. 6.09.1883, poległy, pochowany na cmentarzu w Longuyon (Francja), kwatera 3, grób 259; Verlustlisten Sachsen Nr 368 z 15.12.1916, str. 16846

243. Alfred Schramm, starszy szeregowy, sanitariusz, ur. 9.06., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1290 z 9.11.1918, str. 27622

244. Gustav Schreiber, ur. 8.03.1895, 41. Pułk Piechoty (8. kompania) von Boyen (5. Wschodniopruski / 1. Brygada Piechoty / 1. Dywizja Piechoty / I. Korpus Armii / 8. Armia – trafił do niewoli podczas bitwy pod Verdun, Verlustlisten Preußen Nr 582 z 17.07.1916, str. 13397

245. Paul Schreiber, 57. Pułk Piechoty Landwehry (9. kompania) – 8. Westfalski / 19. Brygada Piechoty Landwehry / 18. Dywizja Landwehry / VII. Korpus Armii – poległy w walkach nad Szczarą, Verlustlisten Preußen Nr 343 z 2.10.1915, str. 9139

246. Alfred Schubert, 10. Pułk Grenadierów (3. kompania) im. Króla Fryderyka Wilhelma II (1. Śląski) / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 4. Armia – lekko ranny podczas walk pozycyjnych w Szampanii; Verlustlisten Preußen Nr 42 z 4.10.1914, str. 818

● Alfred Schubert, 271. Rezerwowy Pułk Piechoty (10. kompania) / 82. Rezerwowa Dywizja – lekko ranny w walkach pod Przemyślem; Verlustlisten Preußen Nr 251 z 17.06.1915, str. 7037

247. Eberhardt Schubert, ur. 14.09., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1239 z 11.09.1918, str. 26194

248. Ernst Schubert, starszy szeregowy, ur. 7.01.1897, ciężko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 852 z 7.06.1917, str. 18931

249. Otto Schubert, 8. Rezerwowy Pułk Piechoty (2. kompania) / 9. Rezerwowa Brygada Piechoty / 5. Rezerwowa Dywizja / III. Rezerwowy Korpus / 1. Armia – lekko ranny w walkach pod Baranowiczami; Verlustlisten Preußen Nr 599 z 5.08.1916, str. 13812

250. Paul Schubert, 271. Rezerwowy Pułk Piechoty (10. kompania) / 82. Rezerwowa Dywizja – ranny w walkach pod Przemyślem, Verlustlisten Preußen Nr 251 z 17.06.1915, str. 7037

251. Otto Schwanitz, ur. 16.06., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1098 z 26.03.1918, str. 23008

252. Walter Schwarz, starszy szeregowy, ur. 11.04., ciężko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1157 7.06.1918, str. 24136

● Walter Schwarz, starszy szeregowy, 63. Pułk Piechoty Kaiser Karl von Österreich und König von Ungarn (4. kompania) – 4. Górnośąski / 78. Brygada Piechoty / 12. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii, 2. Armia – lekko ranny w bitwie nad Sommą; Verlustlisten Preußen Nr 541 z 27.05.1916, str. 12690

253. Alfred Schwarzer, ur. 7.08., 5. Rezerwowy Pułk Piechoty (4. kompania) / 70. Rezerwowa Brygada Piechoty / 36. Rezerwowa Dywizja Piechoty / I. Rezerwowy Korpus / 8. Armia – poległy 23.10.1917 w walkach pod Artois; Verlustlisten Preußen Nr 1245 z 18.09.1918, str. 26366

254. Friedrich Schönfelder, 177. Pułk Piechoty (2. kompania) – 12. Królewski Saksoński / 64. Brygada Piechoty / 32. Dywizja Piechoty / XII. Korpus Armii / 3. Armia – ranny podczas walk nad Aisne; Verlustlisten Sachsen 39 z 25.10.1914, str. 1843

255. Fritz Schönthier, 157. Pułk Piechoty (6. kompania) – 4. Śląski / 78. Brygada Piechoty / 12. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 2. Armia – poległy podczas walk w Szampanii, pochowany na cmentarzu w Bellofontaine (Belgia), kwatera 1, grób 181; Verlustlisten Preußen Nr 39 z 1.10.1914, str. 708

256. Hermann Schönthier, 6. Pułk Grenadierów (3. kompania) Graf Kleist von Nollendorf (1. Zachodniopruski) / 19. Brygada Piechoty / 10. Dywizja Piechoty / V. Korpus Armii – lekko ranny w bitwie pod Grand Tranchée de Calonne i Les Eparges, Verlustlisten Preußen Nr 286 z 25.07.1915, str. 7863

257. Paul Schönthier, ur. 1.02., 21. Rezerwowy Pułk Piechoty / 69. Rezerwowa Brygada Piechoty / 36. Rezerwowa Dywizja / I. Rezerwowy Korpus – poległy 18.03.1915 pod Jednorożcem; Verlustlisten Preußen Nr 1011 z 11.12.1917, str. 22028

258. Richard Schönthier, ur. 22.06., ciężko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1018 z 19.12.1917, str. 22139

259. Wilhelm Schöntier, 352. Pułk Piechoty / 176. Brygada Piechoty / 88. Dywizja Piechoty / VII. Korpus Armii – lekko ranny w walkach pod Dünaburgiem, Verlustlisten Preußen Nr 406 z 16.12.1915, str. 10729

260. Gustav Schöps, 1. Pułk Piechoty Gwardii / 1. Brygada Piechoty Gwardii / 1. Dywizja Gwardii / Korpus Gwardii / 2. Armia – ciężko ranny podczas walk w Galicji, Verlustlisten Preußen Nr 278 z 19.07.1915, str. 7680

● Adolf Schütz, kapral, ur. 23.4.1893, lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 823 z 2.05.1917, str. 18348

261. Adolf Schütz, starszy szeregowy, 6. Pułk Artylerii von Peucker (1. Śląski) / 11. Brygada Artylerii / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 2. Armia – lekko ranny podczas bitwy nad Sommą, Verlustlisten Preußen Nr 589 z 25.07.1916, str. 13553

262. Albert Sehrwald, ur. 23.08., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1131 z 6.05.1918, str. 23433

● Albert Sehrwald, 8. Rezerwowy Pułk Piechoty (1. kompania) / 9. Rezerwowa Brygada Piechoty / 5. Rezerwowa Dywizja / III. Rezerwowy Korpus / 1. Armia – lekko ranny nad Yser, Verlustlisten Preußen Nr 82 z 21.11.1914, str. 2772

263. Alfred Seifert, ur. 12.01.1895, 145. Królewski Pułk Piechoty (6. Lotaryński) / 68. Brygada Piechoty / 34. Dywizja Piechoty / XVI. Korpus Armii / 5. Armia – poległy 2.12.1917 pod Cambrai; Verlustliesten Preußen Nr 1535 z 15.09.1919, str. 31028

264. Otto Senffleben, starszy marynarz, poległy, Verlustlisten Marine Nr 150 z 26.06.1918, str. 24604

265. Paul Sirowatki, ur. 16.03.1895, w niewoli, Verlustlisten Preußen Nr 892, str. 24.07.1917, str. 19762

266. Arthur Skeide, ur.18.03.1891, 10. Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka Wilhelma II (1. Śląski) / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 4. Armia – w niewoli; Verlustlisten Preußen Nr 1345 z 21.01.1919, str. 28818

267. Kurt Skeide, ur. 23.02., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1235 z 6.09.1918, str. 26103

268. Richard Skeide, ur. 15.09.1893, 301. Oddział Lotniczy, zaginiony 20.09.1918 w Palestynie; Verlustlisten Preußen Nr 1414 z 15.04.1919, str. 29953

269. Robert Skeide, ur. 27.12., ciężko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1149 z 29.05.1918, str. 23896

270. Alfred Spielvogel, 93. Pułk Piechoty (III. Batalion, 5. kompania) / 15. Brygada Piechoty / 8. Dywizja Piechoty / 1. Armia – ciężko ranny w walkach pod La Bassée i Arras; Verlustliesten Preußen Nr 260 z 28.06.1915, str. 7261

271. Max Steffenhagen, 8. Pułk Dragonów (5. Szawdron) im. Króla Fryderyka III (2. Śląski) / 11. Brygada Kawalerii / 5. Dywizja Kawalerii – lekko ranny w walkach nad Dniestrem; Verlustlisten Preußen Nr 197 z 13.04.1915, str. 5869

272. August Steiner, 333. Pułk Piechoty (7. kompania) / 176. Brygada Piechoty / 84. Dywizja Piechoty – zmarł w szpitalu, Verlustliesten Preußen Nr 531 z 16.05.1916, str. 12519

273. Alfred Steinig, ur. 1.02., zaginiony, Verlustlisten Preußen Nr 1297 z 21.11.1918, str. 27828

274. Ernst Stief, 21. Rezerwowy Pułk Piechoty (9. kompania) / 69. Rezerwowa Brygada / 36. Rezerwowa Dywizja / I. Rezerwowy Korpus / 8. Armia – poległy w walkach pod Szlubowem; Verlustlisten Preußen Nr 171 z 11.03.1915, str. 5210

275. Gustav Stief, 6. Rezerwowy Pułk Piechoty (4. kompania) / 17. Rezerwowa Brygada / 9. Rezerwowa Dywizja / V. Rezerwowy Korpus / 5. Armia – poległy w bitwie pod Verdun; Verlustlisten Preußen Nr 500 z 7.04.1916, str. 11931

● Paul Stief, 106. Pułk Piechoty im. Króla Jerzego (5. kompania) – 7. Królewski Saksoński / 48. Brygada Piechoty / 24. Dywizja Piechoty / XIX. Korpus Armii / 3. Armia – lekko ranny w bitwie pod Ypres; Verlustlisten Sachsen Nr 64, z 27.11.1914, str. 3033

276. Paul Stief, 107. Pułk Piechoty Prinz Johann Georg (10. kompania) – 8. Królewski Saksoński / 8. Brygada Piechoty / 24. Dywizja Piechoty / XIX. Korpus Armii / 3. Armia, ciężko ranny w walkach pod Artois; Verlustlisten Sachsen Nr 218 z 3.11.1915, str. 9852

277. Alfred Stiller, Rezerwowy Batalion Strzelców Gwardii (2. kompania) / 1. Rezerwowa Brygada Piechoty Gwardii / 1. Rezerwowa Dywizja Piechoty Gwardii / Rezerwowy Korpus Gwardii / 2. Armia – ranny w walakch pod Luboczem, Verlustlisten Preußen Nr 125 z 14.01.1915, str. 4256

278. Karl Stollecky, ur. 16.10, w niewoli, Verlustlisten Preußen Nr 1246 z 19.09.1918, str. 26396

279. Paul Strauß, 71. Rezerwowy Pułk Piechoty (1. kompania) / 43. Rezerwowa Brygada Piechoty / 22. Rezerwowa Dywizja / IV. Rezerwowy Korpus / 1. Armia – lekko ranny podczas bitwy pod Verdun; Verlustlisten Preußen Nr 554 z 14.06.1916, str. 12895

● Paul Strauß, ur. 16.06., lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 923 z 29.08.1917, str. 20306

280. Paul Strauß, 71. Rezerwowy Pułk Piechoty (2. kompania) / 43. Rezerwowa Brygada / 22. Rezerwowa Dywizja / IV. Rezerwowy Korpus / 1. Armia – lekko ranny w bitwie pod Verdun; Verlustlisten Preußen Nr 498 z 5.04.1916, str. 11899

281. Albert Stäbler, 23. Pułk Piechoty (5. kompania) von Winterfeldt (2. Górnośląski) / 24. Brygada Piechoty / 12. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 2. Armia – ciężko ranny w bitwie na d Sommą; Verlustlisten Preußen Nr 693 z 24.11.1916, str. 16457

282. Adolf Süßmann, 268. Rezerwowy Pułk Piechoty (1. kompania) / 81. Rezerwowa Brygada / 81. Rezerwowa Dywizja / II. Korpus Armii – zaginiony w walkach nad Prypecią; Verlustlisten Preußen Nr 603 z 10.08.1916, str. 13942

283. Alois Thiel, 41. Pułk Piechoty von Boyen (5. Wschodniopruski) / 1. Brygada Piechoty / 1. Dywizja Piechoty / I. Korpus Armii / 8. Armia – zaginiony podczas bitwy nad Styrem, Verlustlisten Preußen Nr 381 z 16.11.1915, str. 10173

284. Gustav Thielsch, 23. Pułk Piechoty (9. kompania) von Winterfeldt (2. Górnośląski) / 24. Brygada Piechoty / 12. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 2. Armia – poległy w walkach pod La Bassée und Arras, Verlustlisten Preußen Nr 356 z 18.10.1915, str. 9424

285. Paul Thormann, ur. 1.05.1888, 241. Rezerwowy Pułk Piechoty / 105. Rezerwowa Brygada / 53. Rezerwowa Dywizja / XXVII. Rezerwowy Korpus – w niewoli; Verlustlisten Sachsen Nr 579 z 13.03.1919, str. 29562

286. Heinrich Titze, ur. 9.02.1897, ciężko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 711 z 25.12.1916, str. 16839

287. Hermann Tölg, 11. Rezerwowy Pułk Piechoty (8. kompania) / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja / VI. Rezerwowy Korpus / 5. Armia – poległy w walkach pod Verdun; Verlustlisten Preußen Nr 85 z 25.11.1914, str. 2909

288. Franz Töppich, 154. Pułk Piechoty (9. kompania) – 5. Dolnośląski / 18. Brygada Piechoty / 9. Dywizja Piechoty / V. Korpus Armii / 5. Armia – poległy w walkach pod Grande Tranchée de Calonne i Les Eparges, pochowany na cmentarzu w Troyon (Francja), kwatera 10, grób 240; Verlustlisten Preußen Nr 441 z 29.01.1916, str. 11152

289. Alfred Ulbrich, ur. 14.03. 1893, 11. Pułk Grenadierów (11. kompania) im. Króla Fryderyka III (2. Śląski) / 22. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 2. Armia – w niewoli; Verlustlisten Preußen Nr 707 z 11.12.1916, str. 16782

290. Curt Ulbrich, 63. Pułk Piechoty (2. kompania) Kaiser Karl von Österreich und König von Ungarn (4. Górnośląski) / 78. Brygada Piechoty / 12. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 2. Armia – poległy podczas walk pozycyjnych w Szampanii; Verlustlisten Preußen Nr 140 z 3.02.1915, str. 4648

● Martin Ulke, 96. Pułk Piechoty (II. Batalion, 5. kompania) – 7. Turyński / 83. Brygada Piechoty / 38. Dywizja Piechoty / XI. Korpus Armii / 3. Armia – lekko ranny w bitwie nad Rawką-Bzurą; Verlustlisten Preußen Nr 303 z 17.08.1915, str. 8207

291. Martin Ulke, 32. Pułk Piechoty (1. kompania) – poległy; Verlustlisten Preußen Nr 603 z 10.08.1916, str. 13921

292. Fritz Vogt, ur. 25.05., ciężko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1254 z 28.09.1918, str. 26615

293. Heinrich Waitschek, 19. Rezerwowy Pułk Piechoty (4. kompania) / 19. Rezerwowa Brygada / 9. Rezerwowa Dywizja / V. Rezerwowy Korpus / 5. Armia – zaginiony w walkach pod Verdun; Verlustlisten Preußen Nr 136 z 27.01.1915, str. 4527

294. Heinrich Walter, 103. Pułk Piechoty (10. zaginiony) – 4. Królewski Saksoński / 63. Brygada Piechoty / 32. Dywizja Piechoty / XII. Korpus Armii / 3. Armia – zaginiony w walkach na południowy zachód od Berry au Blac; Verlustlisten Sachsen Nr 56 z 17.11.1914, str. 2694

295. Paul Walter, 104. Rezerwowy Pułk Piechoty – 5. Królewski Saksoński / 88. Brygada Piechoty / 40. Dywizja Piechoty / XIX. Korpus Armii / 3. Armia – lekko ranny w walkach pod Artois; Verlustlisten Sachsen Nr 292 z 19.06.1916, str. 13000

296. Richard Walther, starszy szeregowy, zmarł 7.1.1916, Verlustlisten Sachsen Nr 453 z 22.10.1917, str. 21269

297. Fritz Warzecha, ur. 4.08., poległy, pochowany na cmentarzu w Manngienes (Francja), kwatera 1, grób 206; Verlustlisten Sachsen Nr 448 z 4.10.1917, str. 21003

298. Paul Weitze, ur. 7.02., zmarł w szpitalu, pochowany na cmentarzu w Proyart (Francja), kwatera 2, grób 1551; Verlustlisten Preußen Nr 1192 z 18.07.1918, str. 25115

299. Paul Welz, ur. 28.03., poległy, pochowany na cmentarzu w Menen (Belgia), kwatera H, grób 1440; Verlustlisten Preußen Nr 975 z 29.10.1917, str. 21369

300. Wilhelm Welzel, ur. 19.03.1894, 63. Pułk Piechoty (7. kompania) Kaiser Karl von Österreich und König von Ungarn (4. Górnośląski) / 78. Brygada Piechoty / 12. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 2. Armia – zaginiony 1.03.1915 podczas bitwy pod Perthes; Verlustlisten Preußen Nr 1530 z 8.09.1919, str. 30959

301. Walter Wenzel, ur. 24.10.1899, 3. Pułk Strzelców / Korpus Alpejski, w niewoli; Verlustlisten Preußen Nr 1328 z 30.12.1918, str. 28480

302. Herbert II Wenzel, 4. Pułk Strzelców (1. kompania) – Magdeburski / 15. Brygada Piechoty / 8. Dywizja Piechoty / IV. Korpus Armii / 1. Armia – ciężko ranny w walkach pod Artois; Verlustlisten Preußen Nr 681 z 9.11.1916, str. 16146

303. Fritz Wiedemann, ur. 29.03., poległy, pochowany na cmentarzu w Neuville-St.Vaast. (Francja), kwatera 24, grób 330; Verlustlisten Preußen Nr 1286 z 5.11.1918, str. 27508

304. Alfred Winkler, 372. Pułk Piechoty (8. kompania) / 180. Brygada Piechoty / 10. Dywizja Landwehry – lekko ranny w walkach pod Kowlem; Verlustlisten Preußen Nr 675 z 2.11.1916, str. 16005

305. Karl Winkler, Pułk Piechoty Lehr (I. Batalion, I. Kompania) / 6. Brygada Piechoty Gwardii / 3. Dywizja Gwardii / Korpus Gwardii / 2. Armia – lekko ranny w walkach nad Dniestrem; Verlustlisten Preußen Nr 262 z 30.06.1915, str. 7303

306. Heinrich Woitschek, 19. Rezerwowy Pułk Piechoty (4. kompania) / 19. Rezerwowa Brygada Piechoty / 9. Rezerwowa Dywizja / V. Rezerwowy Korpus / 5. Armia – w niewoli; Verlustlisten Preußen Nr 487 z 23.03.1916, str. 11720

307. Georg Wähner, starszy szeregowy, ur. 3.12, lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1185 z 10.07.1918, str. 24973

308. Albert Zahl, ur. 24.12.1882, zmarł w szpitalu, Verlustlisten Preußen Nr 852 z 7.06.1917, str. 18936

309. Josef Zapke, 233. Kompania Pionierów, poległy, pochowany na cmentarzu w Lens-Sallaumines (Francja), kwatera 15, grób 114; Verlustlisten Preußen Nr 322 z 8.09.1915, str. 8638

310. Richard Ziebe, 27.7.1896, zaginiony, Verlustlisten Preußen Nr 864 z 21.06.1917, str. 19238

311. Paul Zylka, starszy szeregowy, ur. 11.07., poległy, Verlustlisten Preußen Nr 1267 14.10.1918, str. 26972

 

Wykaz jednostek, w których podczas wojny służyli mieszkańcy Żarowa:

13. Pułk Piechoty "Herwarth von Bittenfeld" (1. Westfalski)
14. Pułk Piechoty "Graf Schwerin" (3. Pomorski)
19. Pułk Piechoty "von Courbière" (2. Poznański)
20. Pułk Piechoty "Graf Tauentzien von Wittenberg" (3. Brandenburski)
23. Pułk Piechoty "von Winterfeldt" (2. Górnośląski)
32. Pułk Piechoty (2. Turyński)
41. Pułk Piechoty "von Boyen" (5. Wschodniopruski)
43. Pułk Piechoty "Herzog Karl von Mecklenburg-Strelitz" (6. Wschodniopruski)
50. Pułk Piechoty (3. Dolnośląski)
63. Pułk Piechoty "Kaiser Karl von Österreich und König von Ungarn" (4. Górnośląski)
66. Pułk Piechoty (3. Magdeburski)
76. Pułk Piechoty "Hamburg" (2. Hanzeatycki)
79. Pułk Piechoty "von Voigts-Rhetz" (3. Hanowerski)
93. Pułk Piechoty (Anhaltycki)
96. Pułk Piechoty (7. Turyński)
98. Pułk Piechoty "Metzer"
103. Pułk Piechoty (4. Królewski Saksoński)
106. Pułk Piechoty "König Georg" (7. Królewski Saksoński)
107. Pułk Piechoty "Prinz Johann Georg" (8. Królewski Saksoński)
139. Pułk Piechoty (11. Królewski Saksoński)
141. Pułk Piechoty "Kumler"
145. Królewski Pułk Piechoty (6. Lotaryński)
148. Pułk Piechoty (5. Zachodniopruski)
149. Pułk Piechoty (6. Zachodniopruski)
153. Pułk Piechoty (8. Turyński)
154. Pułk Piechoty (5. Dolnośląski)
155. Pułk Piechoty (7. Zachodniopruski)
156. Pułk Piechoty (3. Śląski)
157. Pułk Piechoty (4. Śląski)
168. Pułk Piechoty (5. Großherzoglich-Hessisches)
169. Pułk Piechoty (8. Badeński)
173. Pułk Piechoty (9. Lotaryński)
176. Pułk Piechoty (9. Zachodniopruski)
177. Pułk Piechoty (13. Królewski Saksoński)
184. Pułk Piechoty
333. Pułk Piechoty
336. Pułk Piechoty
352. Pułk Piechoty
372. Pułk Piechoty "Seelbach"
393. Pułk Piechoty (Królewski Saksoński)
396. Pułk Piechoty "Tresckow"
403 Pułk Piechoty
448. Pułk Piechoty
Pułk Piechoty "Lehr"
Pułk Piechoty "von Rosen"
1. Pułk Piechoty Gwardii
3. Rezerwowy Pułk Piechoty
5. Rezerwowy Pułk Piechoty
6. Rezerwowy Pułk Piechoty
8. Rezerwowy Pułk Piechoty
10. Rezerwowy Pułk Piechoty
11. Rezerwowy Pułk Piechoty
17. Rezerwowy Pułk Piechoty
19. Rezerwowy Pułk Piechoty
21. Rezerwowy Pułk Piechoty
22. Rezerwowy Pułk Piechoty
23. Rezerwowy Pułk Piechoty
27. Rezerwowy Pułk Piechoty
71. Rezerwowy Pułk Piechoty
73. Rezerwowy Pułk Piechoty
81. Rezerwowy Pułk Piechoty
104. Rezerwowy Pułk Piechoty
208. Rezerwowy Pułk Piechoty
209. Rezerwowy Pułk Piechoty
222. Rezerwowy Pułk Piechoty
225. Rezerwowy Pułk Piechoty
226 Rezerwowy Pułk Piechoty
228. Rezerwowy Pułk Piechoty
232. Rezerwowy Pułk Piechoty
241. Rezerwowy Pułk Piechoty
244. Rezerwowy Pułk Piechoty
268. Rezerwowy Pułk Piechoty
270. Rezerwowy Pułk Piechoty
271. Rezerwowy Pułk Piechoty
3. Pułk Piechoty Landwehry (2. Wschodniopruski)
9. Pułk Piechoty Landwehry (2. Pomorski)
11. Pułk Piechoty Landwehry (2. Śląski)
22. Pułk Piechoty Landwehry (1. Górnośląski)
23. Pułk Piechoty Landwehry (2. Górnośląski)
27. Pułk Piechoty Landwehry (2. Magdeburski)
38. Pułk Piechoty Landwehry
51. Pułk Piechoty Landwehry (4. Dolnośląski)
57. Pułk Piechoty Landwehry (8. Westfalski)
81. Pułk Piechoty Landwehry (Heski)
104. Pułk Piechoty Landwehry (5. Saksoński)
349. Pułk Piechoty Landwehry
2. Pułk Kawalerii Landwehry
1. Kompania Pionierów Landwehry
3. Pułk Grenadierów "König Friedrich Wilhelm I" (2. Wschodniopruski)
4. Pułk Grenadierów "König Friedrich der Grosse" (3. Wschodniopruski)
6. Pułk Grenadierów "Graf Kleist von Nollendorf" (1. Zachodniopruski)
10. Pułk Grenadierów "König Friedrich Wilhelm II" (1. Śląski)
11. Pułk Grenadierów "König Friedrich III." (2. Śląski)
1. Pułk Grenadierów Gwardii
2. Pułk Grenadierów Gwardii
100. Przyboczny Pułk Grenadierów (1. Królewski Saksoński)
100. Rezerwowy Pułk Grenadierów (Królewski Saksoński)
3. Pułk Strzelców
4. Pułk Strzelców
5. Pułk Strzelców
108. Pułk Strzelców (Fizylierów)
2. Batalion Strzelców "Fürst Bismarck" (Pomorski)
6 Batalion Strzelców (2. Śląski)
1. Batalion Strzelców Gwardii (Wschodniopruski)
11. Rezerwowy Batalion Strzelców
21. Rezerwowy Batalion Strzelców
22. Rezerwowy Batalion Strzelców
Rezerwowy Batalion Strzelców Gwardii
6. Pułk Artylerii "von Peucker" (1. Śląski)
21. Pułk Artylerii "von Clausewitz" (1. Górnośląski)
176. Pułk Artylerii
11. Rezerwowy Pułk Artylerii
70. Rezerwowy Pułk Artylerii
89. Batalion Artylerii Pieszej
684. Bateria Artylerii Pieszej
18. Pułk Pionierów
20. Pułk Pionierów
23. Pułk Pionierów
30. Pułk Pionierów
6. Batalion Pionierów
233. Kompania Pionierów
33. Pułk Fizylierów "Graf Roon" (Wschodniopruski)
35. Pułk Fizylierów "Prinz Heinrich von Preußen" (Brandenburski)
36. Pułk Fizylierów "General-Feldmarschall Graf Blumenthal" (Magdeburski)
38. Pułk Fizylierów "General-Feldmarschall Graf Moltke" (Śląski)
8. Pułk Dragonów
1. Przyboczny Pułk Kirasjerów
301. Oddział Lotniczy
160. Kompania Moździerzy
708. Kolumna Samochodowa
22. Pomocnicz Kompania Tyłowa
908. Oddział Przeciwlotniczych Karabinów Maszynowych
78. Rezerwowa Kompania Rowerowa

 

Przypisy:

[a] Verlustlisten Preußen Nr 15, 21, 29, 39, 42, 43, 60, 69, 72, 82, 85, 87, 106, 114, 118, 119, 120, 121, 123, 125, 127, 135, 136, 140, 143, 144, 158, 165, 169, 171, 174, 178, 191, 197, 202, 207, 208, 209, 211, 218, 223, 224, 227, 230, 237, 238, 240, 247, 251, 253, 254, 260, 262, 268, 269, 272, 274, 278, 282, 286, 289, 292, 293, 297, 303, 305, 313, 317, 322, 327, 330, 329, 343, 350, 352, 356, 359, 362, 363, 367, 369, 370, 372, 381, 382, 384, 390, 392, 406, 408, 417, 428, 434, 441, 480, 487, 493, 496, 497, 498, 500, 515, 522, 523, 529, 530, 531, 534, 535, 541, 549, 550, 554, 557, 565, 568, 582, 585, 589, 590, 591, 593, 595, 596, 597, 599, 600, 601, 603, 617, 619, 624, 637, 643, 648, 650, 651, 655, 656, 660, 663, 664, 668, 670, 675, 681, 693, 700, 704, 707, 711, 719, 722, 726, 733, 749, 746, 774, 799, 800, 823, 838, 840, 844, 850, 852, 864, 878, 880, 881, 882, 884, 886, 892, 896, 897, 902, 908, 910, 912, 914, 921, 923, 928, 933, 940, 947, 949, 952, 954, 955, 975, 985, 991, 994, 1011, 1023, 1102, 1106, 1012, 1011, 1013,1018, 1034, 1048, 1064, 1070, 1074, 1180, 1082, 1098, 1086, 1094, 1124, 1129, 1131, 1135, 1137, 1139, 1145, 1146, 1147, 1149, 1152, 1154, 1157, 1169, 1174, 1175, 1181, 1185, 1186, 1192, 1198, 1196, 1200, 1204, 1205, 1209, 1211, 1227, 1228, 1231, 1235, 1236, 1238, 1239, 1240, 1243, 1244, 1245, 1246, 1249, 1251, 1254, 1261, 1267, 1272, 1283, 1286, 1289, 1290, 1292, 1297, 1298, 1300, 1303, 1317, 1320, 1328, 1331, 1345, 1355, 1370, 1377, 1382, 1388, 1407, 1414, 1423, 1424, 1430, 1447, 1530, 1535, 1545

Verlustlisten Sachsen: Nr 39, 56, 64, 74, 112, 113, 157, 214, 218, 221, 229, 285, 289, 307, 337, 368, 396, 404, 448, 453, 510, 579

Verlustlisten Bayern: Nr 219, 385, 401, 409

Verlustlisten Marine: Nr 148, 150

Vermissten-Nachweis: Nr 2

[b] Listy najprawdopodobniej niekompletne. Brak nazwisk mieszkańców, którzy odbyli służbę i powrócili bez odniesienia ran

[c] Brak informacji o powrocie osób zaginionych w walce (śmierć lub niewola i powrót do domu po wojnie ?)

 

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Źródła:
1. Deutschen Verlustlisten 1914-1919
2. T. Ciesielski, Żarów. Historia Miasta i Gminy, Żarów 2006
3. Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e. V.
4. Archiwum autora

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Monday the 10th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.