Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Podwodna tajemnica

Drukuj
Utworzono: środa, 03, lipiec 2013

W dniu 28.06.2013 odbyła się akcja : Podwodna Tajemnica, której celem było odnalezienie zatopionego opancerzonego transportera Wehrmachtu Sd.kfz 251 w niewielkim, zalanym, dawnym kamieniołomie koło Siedlimowic. Ekipa nurków z Centralnego Ośrodka Nurkowego z Wałbrzycha postanowiła sprawdzić tę informację. W akcji tej wzięli udział płetwonurkowie: Artur Świętoń, Robert Gniot oraz Michał Mioduszewski. Wszyscy nurkowie czuli na sobie wielką presję, ponieważ oczekiwano od nas dobrej nowiny, którą przyniesiemy spod wody. Nurkowanie było bardzo trudne ,a warunki jakie panowały w zbiorniku nie sprzyjały poszukiwaniom.

Widoczność wody była zerowa, a latarki z trudem przebijały się przez mrok. Kiedy znaleźliśmy się w miejscu gdzie mniej więcej miał leżeć wrak okazało się, że odnalezienie go dalej też nie jest proste. Dno było przykryte grubą warstwą mułu oraz liści. Z powodu tak niekorzystnych warunków postanowiliśmy przerwać poszukiwania i przełożyć je na bardziej korzystny okres (obecna mętność wody spowodowana była silnymi opadami deszczu przez ostatni tydzień).

 

Nie udało nam się za pierwszym razem potwierdzić w 100% lokalizacji zatopionego transportera, ale pewne przemyślenia już posiadamy. Do jego poszukiwań wrócimy niebawem. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy nas wspierali. Duże podziękowania dla p. Bogdana Muchy i dla Żarowskiej Izby Historycznej. Wiedza, którą otrzymaliśmy była bardzo przydatna i bez pana Bogdana nie udałoby się zorganizować tych poszukiwań. Dziękujemy również Magazynowi: Odkrywca, który wspomógł nas sprzętem oraz wszystkim serwisom informacyjnym i TVP Wrocław.

 

Cieszymy się bardzo, że możemy aktywnie brać udział w poszukiwaniach i zdobywaniu informacji oraz szerzeniu wiedzy historycznej o naszych terenach.

 

Artur Świętoń
Centralny Ośrodek Nurkowy w Wałbrzychu
www.co-nurkowy.pl

 

Żarowska Izba Historyczna składa serdeczne podziękowania dla płetwonurków z Centralnego Ośrodka Nurkowego w Wałbrzychu, Ogólnopolskiemu Miesięcznikowi Odkrywca, serwisom informacyjnym - TVP Wrocław, Doba.pl, Dziennik Świdnicki i in., Nadleśnictwu Świdnica oraz wszystkim obecnym podczas podwodnych poszukiwań w kamieniołomie k. Siedlimowic

 

FOTOGALERIA - Doba.pl

 


 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

więcej fotografii na: https://www.facebook.com/zarowska.historyczna?fref=ts

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Wednesday the 12th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.