Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Materiały archiwalne z lat 1937-2001 w zbiorach Żarowskiej Izby Historycznej

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 12, lipiec 2021

W publikacji pt. "Przemysł i Zakłady na Środkowym i Dolnym Śląsku: Księga jubileuszowa z 52. Dorocznego Spotkania Stowarzyszenia Niemieckich Przemysłowców we Wrocławiu w dniach 10-14 czerwca 1911 roku", znalazły się informacje dotyczące Fabryki Maszyn C. Kulmiz Sp. z o.o. Ida- und Marienhütte koło Żarowa, która była wówczas własnością firmy C. Kulmiz G.m.b.H. Zacytujmy fragment z niniejszego opracowania: „... W roku 1843 nieżyjący już Królewski Tajny Radca Handlowy Carl von Kulmiz założył Firmę C. Kulmiz, z której rozwinęła się Spółka Handlowa C. Kulmiz, a później firma C. Kulmiz G.m.b.H., do której należy również Fabryka Maszyn. Siedzibą przedsiębiorstwa macierzystego jest Ida - und Marienhütte koło Żarowa. Firma brała udział przede wszystkim w budowie linii kolejowej Wrocław – Świebodzice – Świdnica. Jednocześnie na miejscu posiadała hutę szkła i zajmowała się wydobyciem węgla brunatnego. Odkrycie bogatych złóż białej i sinej gliny doprowadziło później do powstania fabryki cegieł ogniotrwałych (szamotowych). Utrzymywanie urządzeń maszynowych tych przedsiębiorstw czyniło koniecznym istnienie warsztatu naprawczego, który założono w ich pobliżu, i który stał się początkiem właściwej Fabryki Maszyn. Po kilku latach zamknięto hutę szkła i zaniechano wydobycia węgla, jako nieopłacalnych przedsięwzięć. Wtedy to znacznie rozwinięto fabrykę cegieł szamotowych, trzeba było również powiększyć warsztat remontowy, co doprowadziło w 1850 roku do założenia Fabryki Maszyn, odlewni żelaza i zakładu kotlarskiego, które w następnych latach były rozwijane“.

Poniżej prezentujemy rachunek (24.03.1937 r.) wystawiony przez świdnicką filię firmy C. Kulmiz G.m.b.H., z siedzibą przy Bahnhofstraße 16. Na dokumencie widnieje informacja handlowa: Magazyny wszystkich rodzajów paliw, nawozów i pasz dla zwierząt, materiałów budowlanych, olejów, smarów, materiałów eksploatacyjnych do silników, paneli ściennych i podłogowych, maszyn rolniczych. Rachunek C. Kulmiz G.m.b.H. Przekazał do zbiorów Żarowskiej Izby Historycznej pan Roman Wojtacha z Torunia.

Oprócz wspomnianego rachunku do zbiorów Izby trafiły również inne dokumenty, m.in.: a) rachunek za zużytą energię elektryczną (za miesiąc kwiecień 1937 r.) wystawiony przez Elektriziatätswerk Schlesien Aktiengesellschaft, Breslau I (Abteilung Wldenburg i. Schl.), b) rachunek wystawiony 16 listopada 1937 r. przez Erich Lux, Bierteitungs – Reinigungs – Institut, Schweidnitz, c) obwoluta listu adresowanego do Żarowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych S.A. (stemple poczty w Żarowie z datownikiem 29.03.01), d) nalepki „R“ na list polecony (58-130 Żarów – 2 sztuki, 58-121 Imbramowice – 1 sztuka).

Składamy Serdeczne Podziękowania dla pana Romana za przekazanie niniejszych dokumentów do zbiorów Żarowskiej Izby Historycznej

 

Rachunek firmy C. Kulmiz G.m.b.H wystawiony 24 marca 1937 roku w Świdnicy

 

Rachunek firmy Erich Lux, Bierteitungs - Reinigungs - Institut, Schweidnitz, wystawiony w Świdnicy 16 listopada 1937 roku

 

Rachunek za zużytą energię elektryczną (miesiąc kwiecień 1937 r.) wystawiony przez Elektriziatätswerk Schlesien Aktiengesellschaft, Breslau I (Abteilung Wldenburg i. Schl.)

 

Obwoluta listu adresowanego do Żarowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych, nalepka na list polecony "R" 58-130 Żarów (stemple poczty w Żarowie z datownikiem 29.03.01)

 

 Nalepki „R“ na list polecony (58-130 Żarów – 2 sztuki, 58-121 Imbramowice – 1 sztuka)

 

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Wednesday the 29th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.