Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rajd pieszy "Szlakiem Marie von Kramsta" - 21.08.2021 r.

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 23, sierpień 2021

W sobotę 21 sierpnia odbył się Rajd pieszy "Szlakiem Marie von Kramsta", którego organizatorami była Żarowska Izba Historyczna oraz Koło PTTK "Żarodreptaki". Żarowscy turyści wyruszyli tym razem w liczącą 27 km trasę z Żarowa do Morawy w gminie Strzegom. Wędrówkę otwierała miejscowość Pastuchów, która po raz pierwszy jako „Poszucou” wzmiankowana jest w łacińskim dokumencie z 1223 roku wydanym przez biskupa wrocławskiego Lorenza. Kolejna wzmianka znajduje się w łacińskim dokumencie z 1250 roku wydanym przez papieża Innocentego IV w Lyonie gdzie wieś zanotowana została w formie „Poschuchov”. Nazwa miejscowości została później zgermanizowana na "Puschkau" i utraciła pierwotne znaczenie. W Pastuchowie uczestnicy wycieczki mogli obejrzeć m.in. zespół dworsko-folwarczny z 1565 roku, przebudowany w drugiej połowy XIX wieku, w skład którego wchodzą: wieża mieszkalno-obronna z XV wieku, pierwotny średniowieczny zamek wodny z wieża mieszkalną rozbudowany w 2 połowie XVI wieku (wówczas do wieży dostawiono skromny renesansowy pałac-dwór). Następnie przez Skarżyce (dawne "Grunau") – najmniejszą wieś gminy Strzegom, żarowscy turyści dotarli do Morawy. Tutaj na wiejskim cmentarzu spoczywa Marie von Kramsta, znana z działalności społecznej i dobroczynnej. Osoba ta fundowała m.in. szkoły w Mikoszowej i Przyłęgowie. Uczestnicy rajdu złożyli na jej grobie kwiaty oraz zapalili znicz z symbolem dębu. Wycieczkę zakończyło wspólne ognisko w parku przyległym do dawnego pałacu von Kramstów z 2 połowy XIX wieku.

Uczestnicy Rajdu składają serdeczne podziękowania dla Fundacji św. Jadwigi z Morawy za przygotowanie i udostępnienie miejsca na ognisko.

 

 

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Monday the 20th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.