Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Pomnik dla Bohatera

Drukuj
Utworzono: wtorek, 31, sierpień 2021

Z początkiem maja 2021 roku Żarowska Izba Historyczna działająca w ramach Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie złożyła wniosek do Fundacji ORLEN o dofinansowanie projektu pn. "Upamiętnienie miejsca pochówku st. sierż. (chor.) Bolesława Kosteckiego – żołnierza II Korpusu Polskiego gen. W. Andersa". W tym roku w ramach realizowanego przez Fundację ORLEN programu Czuwamy! Pamiętamy! złożono aż 203 wnioski na renowację Miejsc Pamięci w całej Polsce. Spośród tej liczby zostały wyłonione jedynie 34 organizacje i instytucje, które zaplanowały działania związane z przywracaniem pamięci miejscom zlokalizowanym w swojej najbliższej okolicy. W gronie tegorocznych laureatów Programu znalazła się Żarowska Izba Historyczna z w/w projektem, który został dofinansowany w kwocie o wysokości 4.900 zł. Dzięki temu w dniu 27 sierpnia na miejscu spoczynku st. sierżanta (chor.) Bolesława Kosteckiego, zamontowany został nowy granitowy nagrobek z odpowiednimi inskrypcjami. W najbliższym czasie zostanie wykonana tablica informacyjna oraz nastąpi uroczyste odsłonięcie pomnika o czym poinformujmy wcześniej.

 

 

 

 

Starszy sierżant (chorąży) Bolesław Kostecki to były mieszkaniec Żarowa. Urodził się 31 października 1895 roku. Brał udział w walkach o niepodległość Ojczyzny w latach 1918-1921, był żołnierzem Armii Hallera i zesłańcem Sybiru. Podczas II wojny światowej jako żołnierz osławionego II Korpusu Polskiego (3. Dywizja Strzelców Karpackich), uczestniczył m.in. w bitwie o Monte Cassino (11-29.05.1944), w bitwie o Anconę (18.07-09.08.1944) oraz w bitwie o Bolonię (09-21.04-1945). Jako bohater tamtych walk został odznaczony: Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Gwiazdą za wojnę 1939-45, Gwiazdą Italii, Medalem Wojska, Krzyżem Pamiątkowym Monte Cassino, Pamiątkową Odznaką II Korpusu Polskiego. Zmarł 3 grudnia 1979 roku i został pochowany na cmentarzu komunalnym w Żarowie.

 

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Monday the 4th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.