Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Brelok automobilklubu działającego przy DZCH "Organika" Żarów

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 29, listopad 2021

W 1979 roku przy Dolnośląskich Zakładach Chemicznych "Organika" powstał automobilklub, który zrzeszał pracowników zakładów – właścicieli pojazdów osobowych. Jego inicjatorem i założycielem był ówczesny dyrektor DZCH mgr. inż. Michał Kołodko. Pierwszym prezesem był Z. Tokarz, a następnie A. Szydlak i A. Stencel. W ramach działalności automobilklubu przy zakładzie powstał parking samochodowy. Po za tym prowadzono i udostępniano dla członków automobilklubu dwa warsztaty (obiekty typu garażowego przy parkingu) z pełnym wyposażeniem do bieżących napraw samochodów. Bezpłatnie można było również korzystać z myjni samochodowej znajdującej się przy parkingu. Automobilklub przy DZCH organizował rożnego rodzaju rajdy samochodowe wraz z testami sprawnościowymi kierowców na terenie gminy. W ramach działalności zakupiono także przyczepy kempingowe typu "Niewiadów" wraz z wyposażeniem oraz organizowano na ich bazie wypoczynek wczasowy dla pracowników DZCH w Pogorzelicy. Automobilklub zakończył działalność w 2000 roku wraz z pogarszającą się sytuacją finansową zakładów.

Jedną z pamiątek związanych z działalnością automobilklubu przy DZCH "Organika" Żarów jest metalowy brelok do kluczy z funkcją otwieracza butelek. Pochodzący z początku lat 80. XX w. gadżet wraz z informacjami przekazał Pan Stanisław – były pracownik zakładów chemicznych. Składamy Panu serdeczne podziękowania.

 

 

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..

 

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Monday the 22nd. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.