Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Polegli w czasie II Wojny Światowej mieszkańcy gminy Żarów

Drukuj
Utworzono: czwartek, 04, kwiecień 2013

W czasie II wojny światowej oraz w latach 1946-52, zginęło/zmarło lub zaginęło bez wieści 363 mieszkańców pochodzących z obszaru dzisiejszej gminy Żarów. Powołani do czynnej służby wojskowej walczyli i ginęli w różnych częściach Europy, począwszy od bezkresnych stepów Związku Radzieckiego, przez słoneczne Bałkany, aż po rozległe winnice Francji. Część z nich zaślepiona totalitarną ideologią narodowego socjalizmu, zgłosiła się do służby dobrowolnie. Wielu zmobilizowanych zostało z przymusu. To właśnie dla tej grupy największą wartością był rodzinny dom. Wysłani setki, czasem tysiące kilometrów dalej, nigdy nie powrócili do swoich bliskich oraz miejsca zamieszkania. Kamienne krzyże oraz płyty mogił z wyrytymi nazwiskami pozostaną na zawsze świadectwem okrucieństwa wojny oraz zbrodniczej hitlerowskiej ideologii, która ją rozpętała.

Polegli/zmarli/zaginieni wedle miejscowości:

Bożanów (Eckersdorf) – 5
Buków (Bockau) – 20 
Gołaszyce (Gohlitsch) – 8 
Imbramowice (Ingramsdorf) – 18 
Kalno (Kalendorf) – 8 
Kruków (Raaben) – 10 
Łażany (Laasan) – 27 
Marcinowiczki (Klein Merzdorf) – 1 
Mielęcin (Pfaffendorf) – 29 
Mikoszowa (Niklasdorf) – brak danych 
Mrowiny (Konradswaldau) – 49 
Pożarzysko (Hohenposeritz) – 2 
Przyłęgów (Preilsdorf) – 10 
Pyszczyn (Pitschen) – 6 
Siedlimowice (Schönfeld) – 15 
Tarnawa (Tarnau) – 5 
Wierzbna (Würben) – 43 
Zastruże (Sasterhausen) – 9 
Żarów (Saarau) – 124

 

Polegli/zmarli/zaginieni wedle dat:

 

1939 – 2
1940 – 8
1941 – 33 
1942 – 81 
1943 – 64 
1944 – 67 
1945 – 90

w obozach i lazaretach jenieckich:

1946 – 12 
1947 – 3 
1948 – 1 
1949 – 1
1952 – 1

 

Polegli/zaginieni wedle kampanii:

 

1939 (Polska) – 2
1940 i później (Norwegia) – 4 
1940 (Francja) – 7 
1941 (Grecja) – 1
1941-1945 (ZSRR, Kraje Bałtyckie, Polska, Czechosłowacja, Węgry, Rumunia, Niemcy – Front Wschodni) – 317
1941, 1944-1945 (Francja, Belgia, Niemcy – Front Zachodni) – 23 
1943-1944 (Włochy – Front Południowy) – 3 
1943-1945 (Walki partyzanckie w Jugosławii) – 6

 

Polegli/zmarli/zaginieni wedle stopni:

 

Wehrmacht

Soldat (szeregowy) – 16 
Kanonier (szeregowy artylerii) – 4 
Pionier (szeregowy saper) – 4
Grenadier (szeregowy grenadier pancerny/ludowy) – 12
Füsilier (szeregowy w piechocie do wsparcia wojsk pancernych) – 1 
Jäger (szeregowy strzelec) – 5
Obersoldat (szeregowy/starszy szeregowy) – 1
Oberkanonier (szeregowy/starszy szeregowy artylerii) – 1 
Oberpionier (szeregowy/starszy szeregowy saper) – 2
Obergrenadier (szeregowy/starszy szeregowy) – 2
Oberfüsilier (szeregowy/starszy szeregowy) – 1 
Gefreiter (starszy szeregowy) – 83
Obergefreiter (starszy szeregowy/kapral) – 65 
Stabsgefreiter (starszy szeregowy/kapral) – 3 
Unteroffizier (kapral) – 51 
Unterfeldwebel (plutonowy)
Feldwebel (sierżant) – 11 
Oberfeldwebel (starszy sierżant) – 3 
Hauptfeldwebel (sierżant "główny") – 2
Stabsfeldwebel (sierżant sztabowy) – 2
Leutnant (podporucznik) – 3
Oberleutnant (porucznik) – 4
Hauptmann (kapitan) – 2 
Major (major) – 2

 

Waffen SS:

 

SS-Schütze (szeregowy) – 25 
SS-Oberschutze (starszy szeregowy) – 2
SS-Sturmann (kapral) – 4 
SS-Rottenführer (starszy kapral) – 1
SS-Unterscharführer (plutonowy) – 1 
SS-Zugführer (dowódca plutonu SS) – 2

 

Policja:

 

wachtmwester (wachmistrz) – 2 
oberwachtmeister (starszy wachmistrz) – 1
hauptwachtmweiser (szef wachmistrz) – 1 
Meister (mistrz) – 1

 

Kriegsmarine:

 

Matrose (marynarz) – 1
Bootsmaan – 1

 

Inni:

 

Volkssturmmann (żołnierz Volkssturmu) – 10
Wachmann (strażnik w więzieniu lub obozie) – 2
Krankenpflegerin (pielęgniarka) – 1
Luftwaffenhelferin (pomocnicze siły obrony powietrznej – 1
Funker (radiotelegrafista) – 1 
Kraftfahrer (kierowca pojazdu) – 1
Fahrer (kierowca) – 1 
Reiter (jeździec w kawalerii) – 1

 

WYKAZ OSOBOWY

 

(w kolejności: imię i nazwisko, stopień wojskowy/funkcja, data urodzenia, data śmierci/zaginięcia, miejsce śmierci/zaginięcia, miejsce spoczynku)

 

Buków czytaj tutaj

Bożanów:

1. Elsner Martin, Gefreiter, 18.06.1900, 14.08.1944, La Chataigneraie, Pornichet (Francja) - Blok 6 Rząd 7 Grób 242

2. Engel Alfred, ?, 16.04.1904, 08.01.1946, Russ.Stadtlaz. 7212 Segescha Ostkarelien, Segesha (Rosja)

3. Gaber Rudolf, Kanonier, 09.10.1924, 26.07.1943, Dolgoje, Dolgoje/Orzeł (Rosja)

4. Klose Richard, Soldat, 30.12. 1908, 06.02.1944, I.d.Kgf.im Gebiet Tambow, Tambow (Rosja)

5. Preuß Adolf, Obergefreiter, 05.10.1909, 09.06.1943, O.Laz. Balvi, Ryga Beberbeki (Łotwa)

 

 

Ratusz zniszczony w czasie walk o Twierdzę Wrocław w 1945 roku

 

Gołaszyce:

1. Gregor Helmuth, Gefreiter, 09.02.1923, 17.12.1942, Sdrinago, Korpowo (Rosja)

2. Klose Heinrich, Soldat, 11.01.1912, 17.11.1945, Kgf.Laz.Charków, Charków (Ukraina)

3. Neumann Paul, Grenadier, 23.01.1906, 05.03.1945, Oberthiemendorf Nd.Schles. (Radostów Górny, pow. Lubań), Nadolice Wielkie (Polska)

4. Ringel Paul, Gefreiter, 11.04.1912, 11.09.1941, Woronow, Petrowo (Rosja)

5. Seidel Gotthardt, Feldwebel, 05.12.1914, 12.11.1942, Höhe 475,8 m (wzgórze), Krasnodar-Apscheronsk (Rosja)

6. Weber Martin, Obergefreiter, 22.03.1920, 06.06.1942, Ostw. Jaswy koło Gridino, Bol.Gorby (Rosja)

7. Wenzig Klemens, 10.09.1921, 07.02.1945, zaginiony na zachód od środkowego wybrzeża norweskiego

8. Wenzig Wolfgang, Unteroffizier, 22.02.1945, 20.07.1944, Husynne, Hysynne (Polska)

 

 

Walki o Stalingrad w 1942 roku

 

Imbramowice:

1. Auschner Gustav, Obergefreiter, 23.04.1922, 06.04.1944, Lembitu, Narwa (Estonia)

2. Auschner Richard, Schütze, 16.12.1912, 27.07.1941, Dubowka, Smoleńsk-Nishnajaja Dubrowinka (Rosja)

3. Dutsch Günther, Jäger, 14.06.1925, 28.05.1943, Sologubowka Feldlaz. 196, Sologubowka (Rosja)

4. Feige Bruno, Unteroffizier, 02.11.1920, 22.01.1945, Sarszentagota, Szekesfehervar (Węgry) - Blok 4, Rząd 6, Grób 282-286

5. Gebauer Werner, Füsilier, 02.01.1926, 16.04.1945, miejsce nieznane, Groß Kölzig (Niemcy)

6. Hanschke Helmut, Reiter, 14.12.1924, 18.07.1943, H.V.PI.San.Kp/162 Kaganowitscha, Charjów (Ukraina)

7. Jung Helmut, Schütze, 30.01.1923, 16.07.1942, Woroneż, Woroneż (Rosja)

8. Löffler Margarete, Krankenpflegerin, 19.08.1919, 17.04.1945, miejsce nieznane, Schwandorf/Bayern (Niemcy)

9. Leber Herbert, Obergefreiter, 04.01.1913, 28.03.1945, I.d.Kgf.i.Stalino, Donieck (Ukraina)

10. Liebig Wolfgang, Unteroffizier, 07.08.1913, 05.11.1944, Mitrovica, Mitrovica (Kosovo)

11. Müller Alois, ?, 19.07.1922, 06.09.1942, Raum Kalatsch a. Don, Rossoschka (Rosja)

12. Müller Paul, Oberfeldwebel, 23.07.1912, 31.01.1945, Gyula-mjr, Szekesfehervar (Węgry)

13. Pohl Hermann, Obergefreiter, 01.06.1912, 12.10.1943, Nödl. Gomel, Gomel (Białoruś)

14. Pohl Willi, Obergefreiter, 09.03.1920, 26.01.1943, San.Kp. 2/95 H.V.Pl. Mga, Mga 14 (Rosja)

15. Schmidt Günther, Gefreiter, 23.12.1925, 26.03.1945, koło Brösen/Danzig, Gdańsk-Brzeźno (Polska)

16. Scholz Artur, Stabsgefreiter, 01.04.1921, 12.1944, Dillingen, Dillingen-Diefflen (Niemcy)

17. Scholz Walter Max, Obergefreiter, 06.08.1912, 03.07.1944, Nordostw.Minsk, Mińsk (Białoruś)

18. Walter Reinhold, Polizei-Hauptwachtmeister, 12.05.1906, 05.05.1944, Festungsbereich Sewastopol, Sewastopol (Ukraina)

 

 

Las Hürtgen - 1944 rok

Kalno:

1. Ambrosius Paul, Obergefreiter, 24.11.1918, 31.03.1944, Feldlaz.252 Ulla, Ulla (Białoruś)

2. Bürgel Walter, Gefreiter, 02.08.1918, 02.09.1941, Jarzewo, Duchowschtschina (Rosja) - Blok 21, Rząd 33, Grób 1967

3. Kinner Otto, Unteroffizier, 20.10.1907, 27.11.1944, Friedfelde, Friedfelde (Rosja)

4. Klose Alfred, Unteroffizier, 22.03.1915, 20.03.1944, Rela.Lemberg, Potylicz (Ukraina)

5. Krause Gerhard, Schütze, 23.11.1919, 24.06.1941, Fela.28 Strzelcowizna, Bartosze (Polska)

6. Reiprich Paul, Gefreiter, 29.06.1920, 17.03.1942, Dragunowka, Charków (Ukraina) - Blok 10, Rząd 48, Grób 5645

7. Schneider Gustav, ?, 11.05.1894, zaginiony, ?

8. Welz Richard, Schütze, 31.12.1919, 23.07.1941, Wald westl.Borowka, Kijów (Ukraina) - Blok 1, Rząd 16, Grób 638

 

 

Niemiecki Tygrys na Łuku Kurskim - 1943 rok

 

Kruków:

1. Bänsch Alfred, Obergefreiter, 06.09.1921, 26.09.1943, Radom, Puławy (Polska)

2. Bänsch Hermann Paul, Gefreiter, 14.10.1900, 28.05.1943, Kgf.Laz.Nr 6 Stalingrad, Rossoschka (Rosja)

3. Becker Gerhard, Obergefreiter, 04.11.1919, 07.11.1944, Wołoszyłowgrad, Lugańsk (Ukraina)

4. Hoffmann Heinz, Grenadier, 23.07.1918, 28.02.1943, koło Dudino, Dolgoje (Rosja)

5. Klein Hubertus, Grenadier, 30.10.1926, 19.06.1944, Südl. Korolowka, Korolewka /Tłumacz (Ukraina)

6. Müller Martin, Schütze, 30.07.1920, 13.02.1942, Rshew.San.Kp.mot.2/20, Rszew (Rosja)

7. Pusch Herbert, ?, 08.06.1922, 27.10.1942, koło Marinowki, Rossoschka (Rosja) - Blok 29, Rząd 25, Grób 975

8. Scharf Alfons, Gefreiter, 05.11.1924, 04.10.1944, Cizari, Saldus (Łotwa) - Blok X1, Rząd 25, Grób 1072

9. Ulbrich Willi Richard, Gefreiter, 14.05.1923, 19.10.1943, Höhe ostw.Rasdolny i.Geb.Kamenka, Kirowgrad (Ukraina)

10. Wohlsdorf Georg, Soldat, 18.05.1922, 10.09.1942, östl. Kusmitschi, Rossoschka (Rosja)

 

 

Kampania Bałkańska - Grecja 1941 rok

 

Łażany:

1. Barthel Fritz, Unteroffizier, 03.09.1900, 29.09.1944, Pobyłkowo, Mławka (Polska)

2. Blümel Herbert, Unteroffizier, 08.03.1914, 31.07.1942, Wjasomatoc, Kursk - Besedino (Rosja)

3. Blichmann Walter, Obergefreiter, 21.02.1923, 17.03.1945, I.d.Kgf.i.Kamieniec Podolski, Kamieniec Podolski (Ukraina)

4. Blichmann Alfred, Schütze, 19.04.1917, 08.02.1942, Pasticha 10 km na południe od Wiaźmy, Duchowschtschina (Rosja)

5. Bilschke Paul, Gefreiter, 12.09.1919, 21.03.1943, Ignatenki, Duchowschtschina (Rosja)

6. Dressler Erich, Funker, 10.05.1918, 15.03.1942, zw. Höberitz u. Braschwitz, Łażany (Polska)

7. Fischer Gustav Paul, Volkssturmmann, 14.01.1886, 25.02.1945, Festung Breslau, Nadolice Wielkie (Polska)

8. Glatzel Herbert, Gefreiter, 20.05.1914, 22.05.1941, Vorwerk Dorgun, Grodno (Białoruś)

9. Hahn Gerhard, Schütze, 01.06.1920, 20.07.1942, H.V.Pl.Marmyschi Kastornoje/Leninski San.Kp.2/582, Kastornoje/Woroneż (Rosja)

10. Kahlert Paul, Pionier, 12.09.1906, 18.04.1945, miejsce nieznane, Graustein-Schönheide (Niemcy)

11. Ludwig Arthur, Grenadier, 14.03.1925, 12.03.1945, Kgf. w Saporoshje, Saporoshje (Ukraina)

12. Malicke Heinz, Gefreiter, 06.06.1923, 02.11.1942, B.Gredjonino, Pnewka (Rosja)

13. Malo August Paul Heinrich, Volkssturmmann, 19.12.1899, 15.08.1946, Kgf. im Gebiet Saporoshje, Saporoshje (Ukraina)

14. Marsch Alfred, Gefreiter, 29.07.1908, 03.08.1942, B.Staro Panowo, Sologubowka (Rosja) - Blok 4, Rząd 8, Grób 770

15. Melzig Paul, Gefreiter, 11.01.1908, 12.05.1941, Metz, Niederbronn-les-Bains (Francja) - Blok 33, Rząd 8, Grób 266

16. Nöpel Wilhelm, Obergefreiter, 16.09.1907, 15.01.1944, Mshi/Luga, Nowogród (Rosja) - Blok 9, Rząd 10, Grób 379

17. Philipp Hermann Richard, Hauptmann, 12.01.1909, 20.01.1944, An der Rollbahn Nowgorod – Lager, Nowogród (Rosja)

18. Ruppelt Alfred Karl, Volkssturmmann, 11.12.1894, 27.02.1945, Festung Breslau, Nadolice Wielkie (Polska)

19. Schaal Gerhard, Gefreiter, 30.01.1920, 14.07.1942, Woroneż, Jendowischtsche (Rosja)

20. Schmidt Alfred, Unteroffizier, 01.10.1915, 07.03.1942, H.V.Pl. Sanko. 1/102 Plaskuscha, Plaskuscha (Rosja)

21. Schmidt Ernst, Obergefreiter, 16.11.1920, 08.04.1942, Smolensk Krgslaz., Smoleńsk (Rosja)

22. Schmidt Gerhard Hermann August, Gefreiter, 08.11.1912, 05.04.1943, OrtsLaz. Sankp.mot. 1/592 in Shisdra, Shisdra (Rosja)

23. Schmidt Hermann, Gefreiter, 18.09.1904, 07.10.1944, Vlka (dawna Jugosławia), Vlka (Chorwacja)

24. Scholz Gustav, Obergefreiter, 16.04.1908, 12.02.1945, In der Kgf. in Georgijewsk, Georgijewsk (Rosja)

25. Szuflita Hans, Obergefreiter, 03.04.1915, 11.10.1941, Blackstaies, Glencree (Irlandia) – grób nr 19

26. Teichert Helmut, Unteroffizier, 27.02.1913, 29.10.1943, Krgs.Laz. 907, Mińsk (Białoruś)

27. Teichert Walter, Schütze, 31.07.1920, 11.10.1941, Seliwanowa, Duchowschtschina (Rosja)

 

 

Kampania Norweska - niemieckie czołgi w Oslo, 1940 rok

 

Marcinowiczki:

1. Seidel Wilhelm Hermann, Unteroffizier, 02.06.1914, 30.08.1942, 3 km od Kotlubania, Rossoschka (Rosja)

Mielęcin:

1. Adler Gerhard, Soldat, 13.04.1924, 27.04.1945, miejsce nieznane, Pfullingen (Niemcy)

2. Adler Herbert, Gefreiter, 12.06.1922, 13.09.1944, Res.-Laz. Tarnowitz, Tarnowskie Góry (Polska)

3. Fischer Helmut, Stabsfeldwebel, 27.07.1916, 12.1945, Puschkin - KGL, Puschkin (Rosja)

4. Fischer Johann, Schütze, 27.01.1925, 29.02.1944, Arm.Fela.652 Nikolajew, Kirowograd (Ukraina) - Blok 11, Rząd 4, Grób 375

5. Güttler Ferdinand, Gefreiter, 11.03.1919, 01.02.1945, zaginiony w okolicach Glatz/Bad Altheide/Eisersdorf/Frankenstein Schl./Wartha (Kłodzko-Ząbkowice Śl.)

6. Hübner Helmuth, Soldat, 28.03.1916, 13.04.1949, Bela Crkva, Bela Crkva (Serbia)

7. Hoppe Herbert, Sturmmann, 09.04.1902, 11.01.1945, Feldlaz.m.772, Preszburg/Bratysława (Słowacja)

8. Hoppe Oskar, Feldwebel, 20.01.1909, 22.02.1945, koło Irbites, Saldus (Łotwa)

9. Hering Artur Kurt, Gefreiter, 05.08.1914, 01.03.1942, B. Tscherkes-Kerman ostw. Sewastopol, Sewastopol - Gontscharnoje (Ukraina)

10. Hering Max, Volkssturmmann, 15.06.1900, 02.1945, Raum Tiefensee Krs. Breslau, Opole (Polska)

11. Jäschke Kurt, ?, 15.01.1915, 04.1945, miejsce nieznane, Halbe (Niemcy)

12. Kriebel Helmut Hans, Oberleutnant, 02.02.1917, 03.01.1947, Modrzejów koło Mysłowic, Siemianowice (Polska)

13. Lange Felix, Unteroffizier, 24.08.1915, 06.09.1941, Gory, Gory/Leningrad (Rosja)

14. Lange Paul, Gefreiter, 10.05.1912, 30.04.1942, koło Fomino, Duchowschtschina (Rosja)

15. Liebig Charlotte, Luftwaffenhelferin, 21.12.1925, 03.02.1945, Görlitz, Görlitz (Niemcy) - Abteilung 29 Reihe 5 Grab 187

16. Pohl Erich, Volkssturmmann, 05.11.1904, 04.1945, Festung Breslau, zaginiony

17. Pohl Wilhelm, Wachtmeister, 23.12.1914, 14.11.1942, Ramuschewo, Ramuschewo (Rosja)

18. Richter Kurt, Obergefreiter, 17.08.1922, 07.02.1946, Kgf. Raum Stalino, Donieck (Ukraina)

19. Schäfer Helmut Hermann, Feldwebel, 13.01.1914, 24.04.1945, Blans koło Brna, Brno (Czechy)

20. Schmidt Kurt, Schütze, 14.09.1918, 15.06.1940, Jechtingen, Niederbronn-les-Bains (Francja) - Blok 31, Rząd 16, Grób 438

21. Scholz Alfons, Feldwebel, 06.08.1908, 1945, Berlin-Spandau, Berlin-Spandau (Niemcy) - Blok 113, Rząd 3, Grób 8

22. Schuster Erich, Obergefreiter, 01.10.1911, 09.03.1945, Zagrzeb (Angram), Zagreb-Mirogoi (Chorwacja) - Parcela 82, Rząd 19, Grób 277

23. Sommer Arthur, ?, 27.05.1897, 08.02.1945, zaginiony w okolicy Liegnitz/Gross Rosen/Jauer/Gramschuetz/Malitsch/Neudorf b. Liegnitz (Legnica-Jawor)

24. Sommer Günther, Obergefreiter, 27.02.1922, 08.12.1944, miejsce nieznane, Hürtgenwald-Hürtgen-Kriegsgräberstätte (Niemcy)

25. Stock Joachim, Oberfeldwebel, 27.03.1924, 14.01.1948, Kgf. Druschkowka, Druschkowka (Ukraina)

26. Titze Paul, Gefreiter, 26.12.1904, 08.05.1945, Festung Breslau, Nadolice Wielkie (Polska)

27. Walter Alfred, Unteroffizier, 08.07.1903, 24.01.1945, Colmar, Bergheim (Francja) - Blok 2, Rząd 32, Grób 1684

28. Walter Robert, Stabsgefreiter, 14.11.1914, 14.05.1944, Rela Mähr.-Schönberg, Brno (Czechy)

29. Wengler Kurt, Gefreiter, 05.12.1919, 20.05.1941, koło lotniska Maleme, Maleme (Grecja) – Blok, 3 Grób 798

 

 

Wojska Niemieckie w Paryżu - maj 1940 roku

 

Mikoszowa – brak danych

Mrowiny:

1. Adamietz Gerhard, Schütze, 14.09.1921, 24.06.1941, Ruda-Krakowiecka, Joworow (Ukraina)

2. Arlt Alfons, Gefreiter , 31.10.1907, 26.11.1943, Krgslaz. 2/615 Bobruisk, Bobrujsk (Białoruś)

3. Brauner Gerhard, Leutnant, 21.02.1913, 19.03.1942, Fedorowka, Chitrowo/Salegoschtsch (Rosja)

4. Eichner Robert, Unteroffizier, 10.05.1900, 12.05.1945, Küstrin, Kostrzyn (Polska)

5. Franz Alfred, Soldat, 12.03.1901, 01.04.1945, Neissefront, zaginiony

6. Gebauer Gustav, Obergefreiter, 12.09.1920, 27.09.1943, Sanko 217, Kijów (Ukraina) - Blok 8, Rząd 52, Grób 4667

7. Gebel Herbert, Gefreiter, 27.06.1921, 28.04.1942, H.V.Pl. Geb.San.Kp. 2/8 Bol-Gorbi, Bol.Gorby (Rosja)

8. Gensrich Helmut Walter Paul, Sturmmann, 18.01.1923, 02.11.1944, koło Warszawy, Modlin (Polska)

9. George Willi, ?, 10.08.1926, 1945, zaginiony

10. Heinrich Gerhard, Obergefreiter, 06.10.1917, 27.05.1942, Sekreterowka, Wolnyj (Ukraina)

11. Heinrich Kurt, ?, 24.06.1905, 13.07.1944, Wilna, zaginiony

12. Heinrich Willi, Unteroffizier, 11.05.1913, 30.12.1942, Pesstschenka, Rossoschka (Rosja)

13. Hoffmann Kurt, Unteroffizier, 05.12.1914, 09.08.1942, Sanko 2/29 1.le.Zg. H.V.Pl. Plodomtoje, Rossoschka (Rosja) - Blok 23, Rząd 14, Grób 412

14. Keil Herbert, Sturmmann, 02.10.1922, 04.09.1942, Ramuschewo, Ramuschewo (Rosja)

15. Keil Karl Wilhelm, Zugführer, 14.03.1888, 25.03.1945, Festung Breslau, Nadolice Wielkie (Polska)

16. Klose Fritz, Obergefreiter, 11.11.1910, 20.08.1944, Valaise, Champigny-St.Andre (Francja)

17. Klose Kurt Robert, Unteroffizier, 29.09.1915, 25.04.1944, wzgórze 226 koło Brodów, Potylicz (Ukraina)

18. Krügel Paul, Gefreiter, 24.01.1909. 20.02.1942, Jakowlewo H.V.Pl. Sanko 2/248, Jakowlewo/Belgorod (Rosja)

19. Krebs Kurt, Jäger, 24.10.1925, 12.07.1944, koło Berigny, Marigny (Francja) - Blok 4, Rząd 15, Grób 560

20. Kreibel Alfred, Obergefreiter, 16.11.1911, 07.02.1945, Dittersbach, Niemstów Zwierzyniec (Polska)

21. Langer Artur, Obersoldat, 31.07.1901, 13.08.1942, Lemberg, Potylicz (Ukraina)

22. Merz Kurt, Obergrenadier, 25.03.1923, 05.03.1944, Sanko m. 2/229 H.V.Pl. in Stryganzy s.ö Witebsk, Witebsk (Białoruś)

23. Pfeiffer Heinrich, ?, 09.10.1885, 24.11.1946, miejsce nieznane, Wiesau (Niemcy)

24. Pohl Bruno, ?, 22.01.1911, 27.03.1945, miejsce nieznane, Eberswalde-Waldfriedhof (Niemcy) - Dział 32, Blok 3, Rząd 84

25. Pohl Georg, Gefreiter, 05.01.1918, 02.08.1942, Beredichino, Rszew (Rosja)

26. Prokopek Gerhard, Obergefreiter, 01.03.1921, 1945, Raum Tukkum, Saldus (Łotwa)

27. Reimann Max, Gefreiter, 28.06.1908, 20.03.1942, Krgslaz. 2/626 Mogilew, Mogilew (Białoruś)

28. Rittner Heinz, Schütze, 21.07.1927, 21.03.1945, Fela.mot.37205, Gdańsk Wrzeszcz Srebrzysko (Polska)

29. Rother Paul, Soldat, 29.12.1922, 04.08.1942, Rela Schieratz, Wałbrzych (Polska)

30. Sattler Paul, Gendarmerie-Wachtmeister, 07.09.1894, 03.11.1942, Proskurow, Chmelnizkij (Ukraina)

31. Schilg Herbert, Gefreiter, 11.09.1919, 03.02.1943, Michailowka, Michailowka/Korotscha (Rosja)

32. Schiller Richard, Fahrer, 26.06.1903, 21.08.1943, Schmiedeberg Rela., Pirna (Niemcy) - Blok P, Rząd 20, Grób12

33. Schindel Wilhelm, ?, 31.08.1916, 01.09.1943, Kurlandia, zaginiony

34. Schirmer Alfred, Gefreiter, 19.04.1921, 18.08.1943, Tschirikowo, Tschirikowa/Staraja Russa (Rosja)

35. Schneider Walter, Leutnant, 07.07.1910, 13.05.1943, Michalkino, Korpowo (Rosja)

36. Scholz Alfred, Gefreiter, 25.01.1920, 31.12.1942, koło Korenoje, Gagarin (Rosja)

37. Scholz Erich, Schütze, 13.06.1921, 11.12.1941, Mariupol, Mariupol (Ukraina)

38. Schuch Heinrich, Obergefreiter, 12.09.1913, 22.03.1943, Ssekasewo, Uschakowo/Jelnja (Rosja)

39. Seidel Fritz, Oberwachtmeister, 29.03.1915, 10.03.1946, I.d.Kgf w Orle, Orzeł (Rosja)

40. Sommer Willi, Gefreiter, 01.09.1923, 01.01.1944, Feldlaz. 5 Polozk, Polozk (Białoruś)

41. Stephan Erich, Obergefreiter, 11.02.1902, 25.09.1942, Stalingrad, Rossoschka (Rosja)

42. Stephan Walter, Obergefreiter, 06.04.1913, 09.03.1942, Hf. Shostnewyi, Charków (Ukraina)

43. Stief Richard, Feldwebel, 06.10.1914, 01.08.1942, Tolwandsee Wermanfluss, Tolwandsee (Rosja)

44. Treiber Erich, Obergrenadier, 08.03.1924, 25.08.1943, Stepanowka, Charków (Ukraina) - Blok 4, Rząd 7, Grób 536

45. Vogel Bernhard, Unteroffizier, 16.09.1921, 29.04.1945, Festung Breslau, Nadolice Wielkie (Polska)

46. Vogt Günther, Unteroffizier, 03.12.1914, 01.08.1942, Malo-Golubinskij, Rossoschka (Rosja)

47. Walter Emil, Major, 17.01.1902, 27.03.1942, Ljubzy, Chlewischtschi (Rosja)

48. Wolf Karl, Gefreiter, 21.09.1906, 05.08.1943, Sswiridowo, Karatschew/Brjansk (Rosja)

49. Zingel Rudolf, Gefreiter, 13.12.1943, Sanko 2/340 H.V.Pl. Katjustanowka, Minkowka/Shitomir (Ukraina)

 

 

Wojska Niemieckie w Holandii, 1944 rok

 

Pożarzysko:

1. Geppert Adolf, ?, 10.01.1901, 05.11.1945, Focsani Kgf.Lager, Focsani (Rumunia)

2. Weiß Wilhelm, Unteroffizier, 25.08.1914, 07.10.1944, Kgf Spasskij Sawod Gebiet Karaganda, Spasskij (Kazachstan)

Przyłęgów:

1. Binner Paul, Volkssturmmann, 13.08.1897, 23.03.1945, Breslau Festung Lazaret III A Bunker, Nadolice Wielkie (Polska)

2. Bräuer Erwin, Obergefreiter, 18.04.1917, 24.08.1942, Krgslaz. 4/605 in Orel, Orzeł (Rosja)

3. Bunzel Ernst, Grenadier, 20.03.1926, 15.10.1944, koło Łysobyk, Mławka (Polska)

4. Kinner Martin, Unterscharführer, 14.10.1919, 11.07.1943, Tomarowka, Tomarowka/Belgorod (Rosja)

5. Krampf Alfred Heinrich, Feldwebel, 12.04.1914, 13.09.1943, Krgslaz. 2/605 w Orszy, Orsza (Białoruś)

6. Porrmann Heinrich, Gefreiter, 02.09.1909, 14.10.1941, Boromlja, Boromlja (Ukraina)

7. Schneider Paul, Obergefreiter, 12.05.1909, 08.04.1945, ?, Ludwigstein (Niemcy) – grób nr 200

8. Seifert Konrad, Jäger, 22.04.1920, 11.06.1942, Kaulquappe v.Sewastopol, Sewastopol - Gontscharnoje (Ukraina) - Blok 2, Rząd 37, Grób 2547

9. Thamm Gustav, Volkssturmmann, 26.09.1896, 24.02.1945, Festung Breslau, Nadolice Wielkie (Polska)

10. Thamm Max, Schütze, 24.03.1912, 13.10.1941, Bogoduchoff, Charków (Ukraina)

Pyszczyn:

1. Kühn Karl, Gefreiter, 12.01.1905, 05.01.1945, Festung Royan, Berneuil (Francja) - Blok 2, Rząd 32, Grób 1336

2. Langer Paul, Gefreiter, 06.12.1919, 11.12.1941, F.Laz. 187 mot. Rusa, Rusa (Rosja)

3. Leibner August, Gefreiter, 18.09.1903, 15.02.1943, Mińsk, Manturowo (Rosja)

4. Mitschke Johann, Schütze, 29.05.1921, 12.03.1942, koło Wjaźmy, Duchowschtschina (Rosja)

5. Schubert Erwin, Gefreiter, 21.03.1925, 17.09.1944, miejsce nieznane, Bitburg-Kolmeshöhe (Niemcy)

6. Wellach Franz, Obergefreiter, 30.08.1910, 01.11.1943, miejsce nieznane, Korpowo (Rosja) - Blok 17, Rząd 16, Grób 975

 

 

Atak na Związek Radziecki, 1941 rok

 

Siedlimowice:

1. Aust Otto, Schütze, 05.09.1898, 19.04.1945, Pirna, Pirna cmentarz ewangelicki (Niemcy)

2. Dittrich Günther, Obergefreiter, 02.06.1919, 01.01.1945, zaginiony w Prusach Wschodnich

3. Dittrich Oskar, Soldat, 27.02.1924, 15.08.1943, Waldlager Lesja, Sologubowka (Rosja) - Blok 2, Rząd 65, Grób 7071

4. Engelmann Walter, Obergefreiter, 24.01.1909, 26.12.1944, St. Vith, Recogne-Bastogne (Belgia) - Blok 19, Grób 149

5. Hacke Herbert, Unteroffizier, 10.02.1919, 10.03.1945, Festung Breslau, Nadolice Wielkie (Polska)

6. Ilgner Fritz, Gefreiter, 31.03.1902, 24.04.1943, Krg.Laz 926 mot., Charków (Ukraina)

7. Kluge Karl Christian Reinhard, Hauptmann, 13.05.1912, 15.07.1944, Kessl Brody, b.Lemberg, Potylicz (Ukraina)

8. Langer Gerhard, Schütze, 17.01.1920, 22.12.1941, H.V.Pl. Byuk-Sjuren, Bijuk Sjurenj (Ukraina)

9. Langer Kurt, Rottenführer, 12.04.1922, 12.08.1943, Maximowka, Charków (Ukraina)

10. Ludwig Franz, Unteroffizier, 20.11.1910, 16.12.1941, ostw.Kaganowitscha, Charków (Ukraina)

11. Ludwig Georg, Unteroffizier, 04.08.1916, 16.04.1942, Ramuschewo, Korpowo (Rosja)

12. Müller Fritz, Soldat, 03.09.1920, 02.06.1940, Ghyvelde, Bourdon (Francja) - Blok 15, Rząd 6, Grób 196

13. Müller Rolf, Unteroffizier, 15.11.1917, 10.10.1943, Fela. 217 Obuchowitschi, Obuchowitschi (Ukraina)

14. Peters Alwin, Soldat, 10.05.1905, 30.09.1945, Kgf. in Prokopjlusk Geb.Kemerowo, Prokopjewsk (Rosja)

15. Peters Gert, Gefreiter, 28.01.1921, 06.08.1942, H.V.Pl. Matjukowo koło Rszewa, Rszew (Rosja)

Tarnawa:

1. Schmidt Gerhard, Gefreiter, 17.04.1919, 25.07.1941, Schischkowo, Schischkowo (Rosja)

2. Schmidt Walter, Obergefreiter, 27.11.1923, 04.04.1944, Podborowje, Sebesh (Rosja) - Blok 4, Rząd 11, Grób 432

3. Walter Josef Heinrich, Kanonier, 29.01.1945, 01.1945, Kostuchna – Piotrowice, Siemianowice (Polska) - Blok 16, Rząd 34, Grób 793 - 903

4. Walter Paul, Unteroffizier, 17.05.1908, 30.10.1944, Kapisowa, Zborov (Słowacja) - Blok B, Rząd 5, Grób 226

5. Winkler Hubert, Grenadier, 13.11.1924, 20.07.1943, w Lomowez, Podwilje (Rosja)

 

 

Zniszczony klasztor Monte Cassino, 1944 rok

 

Wierzbna:

1. Berger Georg, Obergefreiter, 23.04.1908, 20.12.1941, Djakowo, Lichatschewo/Rusa (Rosja)

2. Bischoff Heinrich, Obergefreiter, 08.02.1912, 27.10.1943, miejsce nieznane, Grigorowka/Saporoshje (Ukraina)

3. Bittner Josef, Obergefreiter, 18.02.1908, 18.09.1942, Woroneż, Woroneż (Rosja)

4. Bittner Paul, ?, 10.12.1891, 18.02.1952, Gelenau (Niemcy)

5. Blischke Herbert, Gefreiter, 11.03.1924, 04.03.1943, Storoshischtsche Dmitrowsk, Kursk – Besedino (Rosja)

6. Franke Paul Josef, Gefreiter, 04.12.1907, 24.07.1944, Wilkomir, Ukmerge (Litwa)

7. Gast Kurt, Jäger, 15.05.1925, 12.07.1944, Ellengrund, Marigny (Francja) - Blok 4, Rząd 3, Grób 112

8. Geike Herbert, Pionier, 14.02.1927, 06.04.1945, Festung Breslau, Nadolice Wielkie (Polska)

9. Glätzer Johannes, Oberfeldwebel, 22.05.1915, 11.1945, Kgf. im Raum Moskau, Moskawa (Rosja)

10. Hartwig Linus, Obergefreiter, 05.03.1911, 13.03.1947, Kgf.i.Boxitogorsk, Swirstroj (Rosja)

11. Haubner Albert, Obergefreiter, 17.07.1906, 1946, Lager koło Wiaźmy, Wiaźma (Rosja)

12. Jäsche Siegbert, Soldat. 18.07.1927, 27.02.1945, Raum Adasztevel, Veszprem (Węgry) - Blok 4, Rząd 18, Grób 673

13. Jäschke Erhard, ?, 23.02.1921, 01.01.1944, zaginiony w Rosji

14. Kadura August, Sturmmann, 23.08.1888, 24.04.1945, Pisel, Brno (Czechy) - Blok 79A, Rząd 18, Grób 1014

15.Kaudewitz Georg, Unteroffizier, 25.03.1914, 08.06.1943, koło Mustolowo, Sologubowka (Rosja) - Blok 2, Rząd 12, Grób 1254

16. Klose Stephan, Gefreiter, 29.11.1919, 04.1945, Gottow, Nuthe-Urstromtal-Gottow (Niemcy)

17. Knor Paul Herman, Grenadier, 13.02.1924, 28.02.1944, Aleksandrowka, Aleksandrowka/Raum Shitomir (Ukraina)

18. Krögler Bernhard, Unteroffizier, 15.03.1913, 10.07.1943, Priwolnoje, Lisitschansk (Ukraina)

19. Lempke Paul, Gefreiter, 11.04.1913, 31.07.1943, koło Gleisdreieck, Sologubowka (Rosja) - Blok 2, Rząd 79, Grób 8281 - 8283

20. Lempke Walter, Jäger, 07.11.1924, 20.03.1944, Mal.Makaweizewo, Jaszkowo (Rosja)

21. Lempke Hermann Gustav, Kraftfahrer, 17.09.1903, 15.07.1944, koło Jaworow, Jaworow (Ukraina)

22. Lempke Willi, ?, 17.03.1921, 17.03.1945, Prockendorf/O.S., Weza (Polska)

23. Leuschner Josef, Oberpionier, 10.01.1921, 10.05.1942, Res. Krgslaz. Abt. II B Ostrów Mazowiecki, Mławka (Polska)

24. Reimann Alfons, Gefreiter, 15.07.1921, 23.08.1942, Fela Nowo-Gorki, Korpowo (Rosja) - Blok 31, Rząd 13, Grób 748

25. Reimann Herbert, Feldwebel, 08.081915, 27.12.1942, Krgslaz.mot.2/551 Smolensk, Smoleńsk (Rosja)

26. Reimann Richard, Pionier, 11.10.1903, 06.03.1944, Narwa, Narwa (Estonia)

27. Reimann Richard, Unteroffizier, 21.10.1917, 08.01.1944, Sachodniki, Sachodniki (Białoruś)

28. Reimann Richard, Gefreiter, 24.09.1925, 17.10.1944, Löver n. Targul Mures, Lueriu (Rumunia)

29. Richter Helmut, Schütze, 23.08.1921, 19.07.1942, lotnisko Woroneż, Jendowischtsche (Rosja)

30. Scholz Alois, Unteroffizier, 18.06.1914, 29.06.1942, Jalta, H.V.Pl. Sanko. 2/562, Jalta (Ukraina)

31. Scholz Herbert, Obergefreiter, 06.09.1919, 14.05.1940, Houx, Petit Godinne, Lommel (Belgia) - Blok 5, Grób 43

32. Scholz Walter Max, Obergefreiter, 27.09.1943, 10.11.1943, Acquafondata, Cassino (Włochy)

33. Thamm Arnold, Gefreiter, 03.12.1919, 22.11. 1943, Krgslaz.2/610 Wapnjarka/Transnistrien, Kijów (Ukraina) - Blok 8, Rząd 29, Grób 2523

34. Thamm Herbert, Gefreiter, 20.04.1922, 18.08.1943, Kucharjewo, Kucharewa/Jelnja (Rosja)

35. Thamm Konrad, Gefreiter, 01.04.1922, 26.07.1943, Topkowo, Kursk – Besedino (Rosja)

36. Thamm Richard, Unteroffizier, 03.12.1900, 08.05.1945, Zirlau (Ciernie), Świebodzice (Polska)

37. Titze Otto, Gefreiter, 06.01.1921, 04.09.1941, San.Kp.2/28 (Lkb.44), Duchowschtschina (Rosja)

38. Völkel Paul, Grenadier, 04.08.1907, 12.02.1945, Ligute, Saludus (Łotwa) - Blok R, Rząd 9, Grób 391

39. Vogt Alfred August, Obergefreiter, 26.01.1919, 02,01,1943, Olchowiec, Korpowo (Rosja)

40. Walter Reinhold, Volkssturmmann, 07.05.1904, 1945, miejsce nieznane, Eisenach-Hötzelsroda (Niemcy) - Blok A, Grób 209

41. Walz Josef, Gefreiter, 21.10.1906, 06.12.1942, Welikoje Ssilo, Korpowo (Rosja)

42. Weide Ludwig, Gefreiter, 15.09.1919, 25.01.1942, A.Feldlaz. 3/562 Kursk, Kursk (Rosja)

43. Weiß Fritz, Gefreiter, 26.06.1920, 28.02.1943, Aschkowo, Aschkowo (Rosja)

 

 

Żołnierze tzw. Volkssturmu na pozycjach w okolicy Berlina,1945 rok

 

Zastruże:

1. Breier Herbert Heinrich, Obergefreiter, 26.08.1909, 01.1945, Zduńska Wola, Siemianowice (Polska) - Blok 3, Rząd 15, Grób 337-432

2. Forell Bruno, Obergefreiter, 20.01.1906, 08.02.1945, IKgf. im Raum Nowosibirsk, nowosibirsk (Rosja)

3. Gauder Alois Bernhard, Obergefreiter, 12.01.1903, 25.04.1944, Sewastopol, Sewastopol (Ukraina)

4. Guder Paul, Volkssturmmann, 15.08.1893, 17.03.1945, Festung Breslau, Nadolice Wielkie (Polska)

5. Heinisch Richard, Unteroffizier, 11.09.1924, 24.02.1944, Bobrujsk, Schatkowo (Rosja) - Blok 8, Rząd 15, Grób 397

6. Koske Paul, Obergefreiter, 29.07.1917, 05.10.1941, Feldlaz.1-532 Duchowschtschina , Duchowschtschina (Rosja)

7. Koske Walter, Obergefreiter, 11.05.1918, 07.06.1942, Sulzbacherhöhe koło Balaklowa, Sewastopol - Gontscharnoje (Ukraina)

8. Krupa Felix Alfred, Oberschütze, 01.02.1923, 06.06.1944, Laz. für Lungenkranke in Görbersdorf, Gościsław (Polska)

9. Lindner Richard Josef, Unteroffizier, 06.08.1919, 22.01.1945, Parcianki koło Przasnysza, Glinki (Polska)

 

Żarów: czytaj tutaj

 

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Monday the 22nd. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.