Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Pierwsze w powiecie świdnickim !

Drukuj
Utworzono: wtorek, 05, kwiecień 2022

Na terenie powiatu świdnickiego powstało pierwsze stowarzyszenie grupujące eksploratorów i poszukiwaczy – Żarowskie Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze „Aureus”. W sobotę 2 kwietnia w siedzibie Żarowskiej Izby Historycznej odbyło się zebranie założycielskie. Spośród 16 przybyłych na nie osób wyłoniono zgodnie ze statutem 10-osobowy zarząd w składzie: Bogdan Mucha, który został wybrany prezesem stowarzyszenia, Karol Szponarski (wiceprezes) oraz Rafał Cyganek, Waldemar Wróbel, Damian Seremet, Mariusz Wietecki, Andrzej Dębowski, Paweł Siczek, Grzegorz Dutka i Andrzej Dobkiewicz – redaktor naczelny Świdnickiego Portalu Historycznego, który objął patronat medialny przedsięwzięcia.

Głównym celem statutowym Stowarzyszenia jest m. in: podejmowanie zgodnej z prawem, zorganizowanej działalności eksploracyjnej, mającej na celu ochronę różnorakich śladów i świadectw historii regionów i kraju, połączonej z informacją i upublicznieniem efektów tej działalności. Nie zapominamy także o działalności edukacyjnej. Chcemy wciągnąć w naszą działalność również młodsze pokolenie, zainteresować ją przeszłością ziemi na której żyją i mieszkają. Uważamy, że praktyczne spotkania z historią w terenie nieść będą także duży ładunek edukacyjno-wychowawczy. Takie działania są już zresztą podejmowane z inicjatywy Żarowskiej Izby Historycznej, działalność Stowarzyszenia będzie na pewno ich cennym uzupełnieniem – mówi prezes Stowarzyszenia Bogdan Mucha.

 

 

Podczas zebrania założycielskiego, w którym udział wzięli mieszkańcy powiatów świdnickiego, wałbrzyskiego i wrocławskiego jednogłośnie zatwierdzone zostały niezbędne uchwały dotyczące założenia Stowarzyszenia, jego statutu oraz wyboru komitetu założycielskiego, zarządu i komisji rewizyjnej. W przyszłym tygodniu pełna dokumentacja zostanie złożona do rejestracji Stowarzyszenia w Krajowym Rejestrze Sądowym.

To, że nasi członkowie wywodzą się z różnych środowisk i miast i że mają różne kontakty a także wiedzę na wielu płaszczyznach, z pewnością działać będzie na korzyść Stowarzyszenia przy realizacji zadań, których się podejmiemy. To kapitał, którego na pewno nie zmarnujemy i który daje dużą nadzieję na wszechstronny rozwój Stowarzyszenia. Liczymy na to, że dołączą do nas kolejne osoby, interesujące się historią i przeszłością nie tylko powiatu świdnickiego, ale i całego regionu – dodaje prezes Mucha.

 

 

Świdnicki Portal Historyczny został medialnym patronem Stowarzyszenia. Będziemy zamieszczać relacje z wypraw eksploracyjnych i informować o podejmowanych przez Żarowskie Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze „Aureus” inicjatywach.

A co oznacza nazwa własna stowarzyszenia? Aureus był złotą monetą bitą w starożytnym Rzymie, po raz pierwszy w czasie konsulatu Sulli na przełomie lat 84/83 p.n.e. Następnie emitowany przez Pompejusza (71 r. p.n.e.) i Juliusza Cezara (48/47 r. p.n.e.). Moneta była używana od I w. p.n.e. do ok. 309 r. n.e., kiedy to została wyparta przez złotego solida (3,89 g, odpowiadał 1/72 funta złota), wprowadzonego przez cesarza Konstantyna I (306-337 r. n.e.). Taka właśnie złota moneta przerobiona na zawieszkę (przedziurkowana i z dorobionym uszkiem) została odnaleziona w 1860 roku w okolicy Góry Pyszczyńskiej w gminie Żarów.

Zainteresowanych powstałym Stowarzyszeniem prosimy o kontakt na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. Kontakt można nawiązać także poprzez fanpage na Facebooku.

Foto - Żarowskie Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne "Aureus"

 

Opracowanie
Andrzej Dobkiewicz

Świdnicki Portal Historyczny

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Wednesday the 29th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.