Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

XX Żarowska Prelekcja Historyczna - 29.04.2022 r.

Drukuj
Utworzono: środa, 04, maj 2022

W dniu 29 kwietnia 2022 roku w siedzibie Żarowskiej Izby Historycznej przy ul. Dworcowej, odbyła się XX Żarowska Prelekcja Historyczna. Dla zgromadzonej publiczności przygotowane zostały dwa zagadnienia: „Historia ma twarz zwykłych ludzi” – referował Łukasz Kazek oraz „Budowle sakralne i ich tajemnice” – referował Bogdan Mucha. "8 maja w 1945 rok Wustewaltersdorf (Walim),o godzinie 17 na podwórzu przy Klese przybywa grupa niemieckich oficerów ,przybywają amfibiami maja też działo. W miedzy czasie we wsi na prośbę proboszcza katolickiej parafii ludność wywiesza białe flagi w oknach i na kościele. Rozkaz oficera głównego brzmi natychmiast rozstrzelać defetystów i zdrajców wraz z proboszczem wyburzyć domy tych, którzy demonstrują kapitulacje. Flagi znikają z okien i ulic, oficerowie jada w kierunku Dorfbach (Rzeczka), następuje cisza. Odgłosy strzałów dochodzą do miasteczka głucho, strach przybiera na sile. W nocy z 8 na 9 maja wchodzą do Walimia Rosjanie. Tak też kończy się druga wojna światowa w Górach Sowich. Rosjanie oficjalnie nie urzędują długo w Walimiu.

W lipcu 1945 roku już Łokietek (pierwsza powojenna nazwa Walimia) posiada swoja komendanturę MO i naczelnika Partyjnego. Ludność niemiecka nadal mieszka w sowich domach jest jej znacznie więcej bo doszli do niej uciekinierzy z frontu przed końcem wojny. Tamten czas tak właśnie wspomina Helmut Berger mieszkaniec Niemiecki Walimia: „Kradziono wszystko co nie było przynitowane lub przybite, zdarzały się też duże kradzieże w zakładach, choć teren był pilnie strzeżony przez uzbrojonych strażników dniem i nocą…. Większa część Polaków długo nie wiedziała (aż do 70 lat), że będą znów musieli opuścić Dolny Śląsk ,Niemcy znów tu wrócą … Kryjówki niemieckich rodzin, w których zamurowali bądź zakopali, przed swoją ucieczką ważne dla nich rzeczy zostają wytropione i splądrowane. Każdy z Niemców co opuszczał ojczyznę sądził, że na krótki czas”. Podczas XX Żarowskiej Prelekcji Historycznej Łukasz Kazek – znany dziennikarz i popularyzator historii, autor książek o tematyce historycznej, współautor programów telewizyjnych oraz współautor kanału YouTube pt. "History Hiking", zreferował temat „Historia ma twarz zwykłych ludzi.

"Świątynia pw. Wniebowzięcia NMP w Imbramowicach została wzniesiona jako budowla salowa z prostokątnym dwuprzęsłowym prezbiterium, orientowana z dobudowaną od strony południowej czworoboczną wieżą oraz kaplicą nakrytą neogotyckim sklepieniem gwiaździstym. Istotnym elementem w datowaniu czasu wzniesienia owej budowli jest gotyckie sakramentarium w północnej ścianie, po lewej stronie od ołtarza głównego. Zawiera ono tympanon (ostrołukowe pole nad wnęką) z półplastyczną głową Zbawiciela w nimbie krzyżowym na tle kolistej aureoli. Obramowanie niszy zostało wykute z jednego bloku piaskowca o wymiarach 52 x 98 cm. Prostokątny otwór wnęki i jej ostrołukowy tympanon ujmuje profilowana arkada o zewnętrznym łuku w ośli grzbiet. W polach między aureolą a łukami arkady wyryto dwa znaki kamieniarskie, z których jeden uległ częściowemu zniszczeniu. Pod względem ikonograficznym oraz stylistycznym, bliźniacze podobieństwa do zabytku z Imbramowic, wykazują elementy zawarte w gotyckim sakramentarium z kościoła pw. św. Andrzeja Boboli w Mieczkowie (gm. Kostomłoty, pow. średzki) oraz wykutym w piaskowcu zworniku (pierwotnie z nawy bocznej lub aneksu kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie) ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Chojnowie. Ustalony przedział chronologiczny, w którym wykonano sakramentarium znane z kościoła parafialnego w Imbramowicach, pośrednio datuje czas wzniesienia budowli w latach ok. 1390-1415 roku. Miało to miejsce, kiedy właścicielami wsi byli rycerze von Hundt i to zapewne w ich osobach należy upatrywać fundatorów tej świątyni". Podczas XX Żarowskiej Prelekcji Historycznej Bogdan Mucha – archeolog i historyk, specjalista d/s zbiorów muzealnych w GCKiS Żarów, zreferował temat „Budowle sakralne i ich tajemnice”.

 

Organizatorzy XX Żarowskiej Prelekcji Historycznej składają Serdeczne Podziękowania dla mieszkańców Żarowa oraz wszystkich osób przyjezdnych za udział w spotkaniu.

 

 

 

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Tuesday the 21st. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.