Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dwie nowe wystawy w Żarowskiej Izbie Historycznej

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 09, maj 2022

W dniu 16 września 1945 roku odbyło się w Żarowie zebranie mieszkańców miasta i okolicznych wsi zwołane przez ówczesnego wójta Janusza Rokitę. W spotkaniu wzięły udział 84 osoby, głównie młodzi pionierzy osadnictwa na ówczesnych Ziemiach Odzyskanych, którzy przybyli w te strony zwłaszcza z okolic Bochni i Wadowic. W tym czasie gminę Żarów zamieszkiwało 6117 osób i nie istniała tutaj żadna organizacja społeczna. Najbliższa spółdzielnia we wsi Konradswaldau (późniejsze Mrowiny), oddalona była od Żarowa o 2 km. Zebranie inspirowane przez Związek "Samopomocy Chłopskiej", przekształciło się w zebranie założycielskie Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".

Żarowska Izba Historyczna, serdecznie zaprasza w dniach 11 maja – 15 czerwca 2022 r., na wystawę pt. Gminna Spółdzielnia "SCH" Żarów. Fotografie – Dokumenty – Pamiątki".

 

 

 

W drugiej połowie XIX w. powstało w granicach Łażan osiedle przemysłowe „Ida und Marienhütte”, a ówczesny Saarau przekształcił się w osadę przemysłową. Dalszy rozwój po 1945 r. sprawił, że w 1954 r. polski Żarów otrzymał prawa miejskie, które posiada do dnia dzisiejszego. Gmina Żarów w obecnych granicach powstała na mocy uchwały Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu z dnia 13 grudnia 1972 r. Tworzy ją miasto Żarów i 18 wsi podzielonych na 17 sołectw. Warto jednak wiedzieć, że teren gminy Żarów był obszarem penetracji ludzkiej już w paleolicie górnym, o czym świadczy odkrycie krzemiennego wióra kultury graweckiej (40-14 tys. lat p.n.e.) na żwirowni w pobliżu dzisiejszego Krukowa.

Żarowska Izba Historyczna, serdecznie zaprasza od 11 maja 2022 r. na ekspozycję pt. Ziemia Żarowska. Od prehistorii do współczesności. Wstęp wolny. Żarowska Izba Historyczna, ul. Dworcowa 3, tel. 537-481-116, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

 

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Saturday the 2nd. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.