Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Spacerkiem po Żarowie: Żarowskie nekropolie

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 22, październik 2012

Jak co roku trwają przygotowania do uczczenia pamięci naszych bliższych i dalszych krewnych, znajomych oraz wszystkich innych, których nie ma już wśród nas. To doskonały czas, aby odwiedzić żarowskie nekropolie. W 1865 r., przy drodze biegnącej z Żarowa do Piotrowic powstał pierwszy żarowski cmentarz. Jego fundatorem był animator industrialnego rozwoju Żarowa – Karl von Kulmiz. Niestety po niespełna ćwierćwieczu, okazał się zbyt mały dla szybko rozwijającej się osady, dlatego w 1890 r. Rada Gminy zdecydowała o utworzeniu nowego cmentarza. Założono go przy drodze łączącej Żarów ze Świdnicą i od pierwszych lat XX w. zaczął spełniać swoje zadanie. W latach 20-tych wybudowano kaplicę cmentarną utrzymaną w stylu neogotyckim. Cmentarz ten, po rozbudowie w 1990r., funkcjonuje do dzisiaj.

 

 

W miejscu, po zlikwidowanym w latach 80-tych ub. wieku, cmentarzu ewangelickim, utworzone zostało Lapidarium, w którym gromadzone i eksponowane są elementy nagrobków dawnych mieszkańców Ziemi Żarowskiej. Przed całkowitym zniszczeniem uratowano pozostałości grobowców rodzinnych znamienitych rodzin żarowskich: Klamt, Neugebauer. Trudno ustalić do kogo należał trzeci, zachowany grobowiec (na fotografii poniżej), może ktoś z mieszkańców pamięta i pomoże w ustaleniu kto w nim spoczywa?

 

 

 

Po zakończeniu walk II Wojny Światowej powstał jeszcze jeden cmentarz – żołnierzy Armii Czerwonej, niosących nam swoją „wolność”. W drugiej połowie lat 40-tych pochowano na nim żołnierzy poległych w okolicy Żarowa. Z cmentarzem tym wiąże się ciekawa historia: otóż spoczywa na nim jedenastu sowieckich żołnierzy, którzy „równocześnie spoczywają” na cmentarzach w Świdnicy, Oławie i Wałbrzychu. Co ciekawsze, część z nich w ogóle nie figuruje w rejestrach osobowych Armii Sowieckiej z lat 1944-45! ( „Rosyjscy eksperci zainteresowani „zagadką” wojennego cmentarza żołnierzy Armii Radzieckiej w Żarowie” – B. Mucha; 18.07.2011; strona internetowa Żarowskiej Izby Historycznej).

 

 

W tym miejscu należy wspomnieć o jeszcze jednym miejscu – parku miejskim, gdzie spoczywają doczesne szczątki Karla von Kulmiz.

 

Andrzej Bielec
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Friday the 13th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.