Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wystawa "Krukowski mamut" otwarta

Drukuj
Utworzono: czwartek, 20, wrzesień 2012

Kości odkrytego, w 2005 roku na starej żwirowni w pobliżu miejscowości Kruków, mamuta już można podziwiać w Żarowskiej Izbie Historycznej."Żarowska Izba Historyczna wzbogaciła swoje zbiory o niecodzienne znalezisko. Po siedmiu latach wreszcie żarowianie mogą zobaczyć szczątki znalezione na terenie naszej gminy. Znalezisko doczekało się już kilku opracowań naukowych, a Uniwersytet Zachodniej Australii w Perth potwierdził, że są to szczątki dwóch mamutów w wieku od 18 do 50 lat, wzrostu około 3 metrów i 7 ton wagi" – wyjaśniał podczas otwarcia wystawy archeolog Bogdan Mucha z Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

"To unikalne znalezisko na skalę kraju. To bardzo cenne znalezisko z wielu powodów. Po pierwsze ta wystawa pokazuje, że warto szukać, bo takie zwierzęta naprawdę żyły na naszym terenie, z drugiej strony pokazuje aktywność wielu osób, które przyczyniły się do powstania tej wystawy, a wreszcie to nieoceniona wartość dydaktyczna dla naszych uczniów" – mówi burmistrz Żarowa Leszek Michalak.

Szczątki mamutów odnaleźli w 2005 roku Monika i Daniel Bryl, małżeństwo z Krukowa. "To była fajna przygoda naszego życia. Zawsze lubiliśmy podróżować, zwiedzać, wędrować po naszych terenach. Podczas jednej z takich wędrówek na żwirowni koło Krukowa na drodze znaleźliśmy kość dość znacznych rozmiarów. Zainteresował mnie żółty piach, którym była pokryta. Pomyślałem, że na pewno pochodzi ze żwirowni. Poszliśmy tam. Jak się okazało w ścianach wystawały inne kości" – wspomina Daniel Bryl.

Do tej pory w Polsce odnajdywane były zazwyczaj pojedyncze kości mamutów. W Krukowie było ich znaczne nagromadzenie. Wśród nich: prawa łopatka, fragment łopatki lewej, 2 kręgi piersiowe, 2 kręgi piersiowe z wyrostkiem, wyrostek kolczysty kręgu piersiowego, kość krzyżowa, kość miednicza prawa, kość miednicza lewa, kość goleniowa prawa, fragment ciosu, fragment kości długiej (udowej), fragment kości płaskiej i długiej udowej, kość udowa, fragmenty żeber, fragment kości strzałkowej oraz fragmenty kości nieoznaczonych i fragmentów żeber.

Dzięki umowie zawartej pomiędzy Instytutem Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, a Żarowską Izbą Historyczną działającą w ramach Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, ten unikalny pod względem liczebności nagromadzonych kości zespół szczątków mamuta na stałe trafił do Żarowa. Wystawę archeologiczną pt. „Krukowski Mamut” można podziwiać do 17 października w każdą środę od godziny 10.00 do 17.00 oraz w niedzielę od 11.00 do 14.00. Wstęp bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Friday the 24th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.