Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wycieczka rowerowa klubu "Old Spokes"

Drukuj
Utworzono: czwartek, 13, październik 2011

W dniu 18 października 2011 odbyła się wycieczka cyklistów z GCKiS, której głównym celem i założeniem był czynnik poznawczy oraz zdrowotno – rekreacyjny. Była to pierwsza z zaplanowanego cyklu wycieczek organizowanych przez GCKiS na przestrzeni całego roku. Cel poznania interesujących miejsc naszej okolicy i najbliższego regionu zarówno w kontekście kulturowym, społecznym, historycznym, przyrodniczym został osiągnięty.

Uczestnicy wycieczki byli zróżnicowani pod względem wiekowym oraz sprawności fizycznej, dlatego też istniała konieczność dostosowania tempa do możliwości ekipy. Pierwszym etapem, była miejscowość Wierzbna, gdzie dotknęliśmy historii zabytkowego kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, tam Kustosz Żarowskiej Izby Historycznej pan Bogdan Mucha ze znaną wszystkim pasją opowiadał o zabudowie klasztornej, 5 krzyżach pokutnych, do których dostępu uniemożliwiły przez lata zapuszczone chaszcze. Wierzbna pożegnała cyklistów jednym z najwyższych w Polsce wystającym ponad dachy pomnikiem Jana Nepomucena. Dalej trasa wiodła przez Kalno gdzie minęliśmy przydrożną wyremontowaną kaplicę, która stanowi niezwykły monument wraz z postawioną na jej tylnej ścianie remizą strażacką. Przez Wostówkę polną spokojną i cichą już po jesiennych pracach polowych drogą, wycieczka kontynuowała swój program poznaczy docierając do Pałacu w Mrowinach. Dalej trasa wiodła przez Łażany gdzie odwiedziliśmy kościół pw. Bożego Ciała oraz Pomnik upamiętniający ofiary mieszkańców Łażan z okresu I-szej Wojny Światowej. W Żarowie rowerzystów przywitała Izba Historyczna.

Jako pierwsi przed oficjalnym otwarciem mogliśmy zobaczyć wystawę poświęconą „BRONI MILITARNEJ XX WIEKU. Ostatnim etapem było GCKiS, gdzie nieco zmarznięci, lecz szczęśliwi uczestnicy mogli zakosztować gorącej kawy, herbaty oraz poczęstować się czymś słodkim. To nie był jednak koniec atrakcji zaplanowanych przez Organizatorów.

W sali kawiarnianej odbył się Turniej w rzutki. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Całość zakończona została pokazaniem prezentacji z zabytkami Gminy Żarów. Na koniec uczestnicy mogli własnym komentarzem opatrzyć galerię zdjęciową (~150), na której uwieczniona została cała trasa. Pomimo że pogoda tym razem nieco odstraszyła zadeklarowanych wcześniej uczestników, jednak przy spełnieniu pewnych warunków (rękawiczki, czapka), ci którzy przybyli nie żałowali swojej decyzji. Swoją postawą cykliści „OLD SPOKES” rozpropagowali zdrowy styl życia a także zachęcili do czynnego spędzania wolnego czasu.

Kolejny termin historii na rowerach to data 3 maja. Cykliści chcą uczcić tym samym powstanie „KONSTYTUCJI 3 MAJA”.

Już dzisiaj SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

 

Żarowski Klub Cyklistów
"Old Spokes"

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Saturday the 10th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.