Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Piknik Militarny w Żarowie - 31.08.2014 r.

Drukuj
Utworzono: wtorek, 02, wrzesień 2014

31 sierpnia 2014 roku Grupa Rekonstrukcji Historycznej Pancerni Strzegom we współpracy z Żarowską Izbą Historyczną oraz Gminnym Centrum Kultury i Sportu zorganizowała Piknik Militarny w Żarowie, który odbył się dla uczczenia 75. rocznicy wybuch II Wojny Światowej. Była to pierwsza tego typu impreza zorganizowana w Żarowie. Frekwencja uczestników, a zwłaszcza tych najmłodszych przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Strasznym nie okazał się nawet deszcz, który pojawił się podczas militarnego pokazu. Mieszkańcy mieli okazję zobaczyć umundurowanie i uzbrojenie Wojska Polskiego z lat 1939 – 2014. Swoje eksponaty prezentowała GRH "Pancerni" Strzegom oraz Państwo Ryszard i Elżbieta Pawłowscy , którzy na piknik do Żarowa, przyjechali aż spod Żywca. Pośród rozmaitego żołnierskiego ekwipunku i uzbrojenia, dostojne miejsce zajmował opancerzony pojazd rozpoznawczo-patrolowy BRDM 2. Ze sprzętu ciężkiego, który przyjechał do Żarowa wymienić należy ciężarowy samochód terenowy Star 66, który transportował 14,5 mm podwójnie sprzężony karabin przeciwlotniczy ZPU-2 oraz wojskowe samochody terenowe VW Ilitis i Uaz 469B. Strzegomscy "Pancerniacy" zaprezentowali ponadto ciężkie karabiny maszynowe Maxim wz.1910 oraz SG-43 Goriunow również w wersji przeciwlotniczej oraz umundurowanie Wojska Polskiego z roku 1939 i współczesne. Na stoisku państwa Pawłowskich nie mogło zabraknąć karabinków AKMS, pistoletu RAK wz.63, różnego rodzaju bagnetów, noży, hełmów oraz wielu innych akcesoriów spadochroniarskich, które wzbudzały niemałe zainteresowanie wśród mieszkańców Żarowa. Największą atrakcją, okazał się jednak pojazd BRDM-2, którego pancerz oblegany był non stop przez uradowane dzieciaki.

I Piknik Militarny w Żarowie przeszedł już do historii, pozostały miłe wspomnienia i wiele ciepłych słów mieszkańców oraz pytań, kiedy znów podobna impreza w Żarowie ? Kiedy po raz kolejny do Nas zawitacie ze swoim sprzętem ? Zachęceni tak wspaniałą żarowską publicznością, możemy powiedzieć ... być może już wkrótce powtórka, o której na pewno poinformujemy wcześniej na stronie Żarowskiej Izby Historycznej oraz GRH "Pancerni" Strzegom. Organizatorzy Pikniku Militarnego w Żarowie – Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Pancerni" Strzegom, Żarowska Izba Historyczna oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie składają serdeczne podziękowania mieszkańcom Żarowa za tak liczne przybycie i zainteresowanie zorganizowaną imprezą. Podziękowania specjalne dla państwa Ryszarda i Elżbiety Pawłowskich, Patrycji Chowaniec. Dziękujemy i do zobaczenia.


 

 

 

 

 

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Monday the 22nd. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.