Strona główna
Znalezisko scytyjskiego grotu strzały pod Tarnawą
Pierwsze znane odkrycie archeologiczne w dzisiejszych granicach administracyjnych gminy Żarów miało miejsce w 1822 roku. Podczas eksploatacji złóż kamienia nieopodal Bukowa natrafiono wówczas na ciałopalne cmentarzysko kultury łużyckiej z okresu halsztackiego. Wśród znalezisk było m.in. 30 naczyń grobowych. W 1887 roku na cmentarzysku przeprowadzono zorganizowane badania archeologiczne, które przyniosły odkrycie dalszych naczyń oraz przedmiotów wykonanych z brązu w tym pierścieni, a także żelaznych noży. W 1860 roku w pobliżu Góry Pyszczyńskiej (wówczas niem. Pitschenberg) odnaleziono złotą rzymską monetę z wizerunkiem cesarza Aleksandra Sewera. Numizmat datowany na 235 rok n.e. został przerobiony na zawieszkę (dorobione uszko oraz dodatkowo wykonany otwór). Znalezisko wiązane z germańskim osadnictwem kultury przeworskiej, stanowiło do 1945 roku własność prywatną. Dalsze jego losy pozostają nieznane.
Czytaj więcej: Znalezisko scytyjskiego grotu strzały pod Tarnawą
Szyld szczecińskiego przedsiębiorstwa "STOEWER"
W 1857 roku mechanik Bernhard Stoewer, założył w Gryfinie niewielki warsztat mechaniczny. Rok później przeniósł swoją działalność do Szczecina, gdzie przy Breite Strasse 11 (obecnie ul. Wyszyńskiego), prowadził naprawę maszyn do szycia. Zatrudniał wówczas trzech mechaników i wyprodukował trzy maszyny do szycia własnej konstrukcji. Dwa lata później zatrudnionych było już 11 osób, a produkcja wzrosła do 30 egzemplarzy.
Relikt szyldu przedsiębiorstwa "Stettiner Eisenwerk Bernhard Stoewer sen." odnaleziony w Imbramowicach, przekazał do Izby pan Ryszard. Składamy Panu SERDECZNE PODZIĘKOWANIA.
Czytaj więcej: Szyld szczecińskiego przedsiębiorstwa "STOEWER"
Hrabia August Friedrich Ferdinand von der Goltz - właściciel pałacu w Wierzbnej
Pod koniec XVIII wieku, w stosunkowo krótkim czasie, kształtowała się nowa mapa Europy. Upadła Rzeczpospolita, którą podzieliły między siebie Rosja, Austria i Prusy. Imperium Rosyjskie zagarnęło znaczne obszary północnego wybrzeża Morza Czarnego i część Finlandii. Francja anektowała Belgię, Luksemburg i niemieckie tereny lewego brzegu Renu. Do 1806 Napoleon I Bonaparte podporządkował sobie Holandię, Szwajcarię, Włochy i znaczną część Niemiec. Przyłączył też do Francji szereg innych terytoriów, m.in. Dalmację nad Adriatykiem, utworzył królestwa Neapolu i Holandii, gdzie mianował królami swych braci. Dużą zmianą było scalenie licznych zachodnich państewek niemieckich w Związek Reński. W ten sposób zaistniały 3 duże organizmy państwowe niemieckie: Prusy, Austria i Związek Reński, a likwidacji uległa Rzesza Niemiecka, tj. historyczne Święte Cesarstwo Rzymskie. Prusy, niezadowolone z utworzenia Związku Reńskiego, wystosowały w tej sprawie ultimatum do cesarza Francuzów. W odpowiedzi wkroczył on ze swymi armiami do Prus i po dwóch tygodniach, 14 października 1806 roku, Francuzi rozgromili wojska pruskie w dwóch bitwach pod Jeną i Auerstedt. Następnie zajęli Berlin i prawie całe terytorium Prus po Warszawę. Wojska pruskie, przy pomocy Rosjan, broniły się jeszcze tylko na części Pomorza. Po nierozstrzygniętej krwawej bitwie z Rosjanami pod Pruską Iławą, zajęciu Tczewa i Słupska przez Polaków, kapitulacji oblężonego Gdańska i klęsce wojsk rosyjskich 14 czerwca 1807 pod Frydlandem, Rosja poprosiła o pokój.
Czytaj więcej: Hrabia August Friedrich Ferdinand von der Goltz - właściciel pałacu w Wierzbnej
Zapisy na zajęcia historyczno-archeologiczne 2023/2024
Szanowni Państwo informujemy o trwających zapisach na zajęcia historyczno-archeologiczne w roku 2023/2024. W zajęciach uczestniczyć mogą dzieci w wieku szkolnym (klasy IV-VIII). W celu dokonania zapisu dziecka, prosimy o uprzednie zapoznanie się z regulaminem zajęć (str. >>>1., str. >>>2) oraz zgłoszenie się do sekretariatu GCKiS przy ul. Piastowskiej 10a (pn. - pt.; godz. 7:30-15:30) z wypełnioną deklaracją (str. >>>1., str. >>>2). Informacje pod nr tel. 74 858 07 53 wew. 25 lub 537 481 116 SERDECZNIE ZAPRASZAMY.
Czytaj więcej: Zapisy na zajęcia historyczno-archeologiczne 2023/2024
VIII Żarowskie Spotkanie Miłośników Motoryzacji - 30.08.2023
30 lipca 2023 roku na Targowisku Miejskim w Żarowie zagościli nie tylko posiadacze wyjątkowych pojazdów, ale także licznie przybyli Żarowianie oraz mieszkańcy pobliskich i dalszych okolic. Wszyscy mieli niecodzienną okazję obejrzeć prawdziwe perełki motoryzacji zarówno rodzimej jak i światowej. W sumie podczas spotkania, zaprezentowanych zostało ponad 140 aut oraz kilkadziesiąt motocykli, które do Żarowa dotarły z woj. dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego oraz pomorskiego. Liczba zgłoszonych i zaprezentowanych pojazdów była tym samym imponująca.
Czytaj więcej: VIII Żarowskie Spotkanie Miłośników Motoryzacji - 30.08.2023
Zabudowania gospodarczo-mieszkalne dawnego folwarku w Pyszczynie
Istnienie folwarku w Pyszczynie (Piczin), po raz pierwszy potwierdza dokument z roku 1353. We wsi było wówczas 16 małych łanów ziemi oraz kilku łanowy folwark pański będący własnością rycerza Johanna von „Tschirn” zu Ingramsdorf (z Imbramowic). Reszta ziemi rozdzielona była między kmieci. Brak niestety informacji o wielkości folwarku i jego produkcji na przestrzeni kolejnych stuleci. Wiedzieć należy, że dobra pyszczyńskie i granicząca z nimi „łąka krukowska” miały status dóbr lennych. Prawnym właścicielem Pyszczyna było biskupstwo wrocławskie, a „łąki” Korona (władca księstwa świdnickiego). Lennikami biskupstwa na Pyszczynie byli od 1520 roku rycerze von Reichenbach (aż do 1724 roku). Następnie do 1945 roku hrabiowie von Matuschka baronowie Spättgen. Wiadomo również, że w trakcie wojny trzydziestoletniej Pyszczyn został całkowicie spalony i wyludniony. Jeszcze 10 lat po zakończeniu działań wojennych, określany był w źródłach jako „wüste Pitschen”, czyli opustoszały Pyszczyn. W 1661 roku zniszczone dobra pyszczyńskie wizytował urzędnik biskupi Kaspar von Bedow. Zabudowania folwarczne były wówczas w dalszym ciągu spalone a wieś wyludniona. Sytuacja uległa zmianie w latach następnych. Już w 1667 roku w Pyszczynie było 7 gospodarstw chłopskich i oraz nowa zabudowa folwarczna. Wartość dóbr szacowano wówczas na 1000 złotych florenów reńskich. Po upływie kolejnych 80 lat fiskus pruski oceniał wartość majątku pyszczyńskiego na 15 627 srebrnych talarów.
Czytaj więcej: Zabudowania gospodarczo-mieszkalne dawnego folwarku w Pyszczynie
Rajd Pieszy von Korna - 8.07.2023 r.
Żarowska Izba Historyczna oraz Koło PTTK „Żarodreptaki” zapraszają na „Rajd pieszy von Korna”
● Trasa: Żarów – Kalno – Wostówka – Siedlimowice
● Dystans: 7,1 km (w jedną stronę)
● Mapa rajdu: https://pl.mapy.cz/s/gocavoduku
● Zbiórka: Żarowska Izba Historyczna, ul. Dworcowa 3, w dniu 8.07.2023 r. (sobota), godz. 9:00
● Uwaga:
► strój i obuwie odpowiednie do warunków atmosferycznych
► uczestnicy rajdu biorą w nim udział na własną odpowiedzialność przy indywidualnym ubezpieczeniu od NNW
► w programie terenowa prelekcja historyczna Bogdana Muchy z Żarowskiej Izby Historycznej pt. Kornowie (1732-1945) – dwa stulecia historii właścicieli pałacu w Siedlimowicach
► przewidziane wspólne ognisko (prowiant we własnym zakresie)
► pamiątkowe darmowe przypinki z rajdu dla każdego biorącego w nim udział uczestnika
XXIII Żarowska Prelekcja Historyczna - relacja
W dniu 30 czerwca 2023 roku w siedzibie Żarowskiej Izby Historycznej przy ul. Dworcowej, odbyła się XXIII Żarowska Prelekcja Historyczna. W programie Prelekcji przygotowane zostały dwa wykłady: "Messtischblatt. Mapy mówiące o przeszłości – Bogdan Mucha oraz "Pochówki antywampiryczne i postacie demonologiczne" – Katarzyna Sobota-Liwoch. Archiwalne mapy to bardzo cenne źródło informacji o środowisku przyrodniczym i jego przemianach powstałych w wyniku działalności człowieka. Mapy te są ważnym komponentem w trakcie badań nad rekonstrukcją krajobrazu kulturowego, pozostającego w kręgu zainteresowań historyków, geografów i archeologów – mówił podczas swojego wykładu archeolog Bogdan Mucha. Dla zgromadzonej publiczności przygotowana została obszerna prezentacja multimedialna, która przedstawiła i utrwaliła tematykę związaną z historią dawnej kartografii Śląska od XVIII wieku po okres II wojny światowej. Uczestnicy prelekcji mieli okazję obejrzeć m.in. mapy sporządzone przez znanych kartografów takich jak: Johann Wolfgang Wieland, Christian Friedrich von Wrede, Ludwig Wilhelm von Regler, Carl von Müffling oraz Carl von Decker.
Czytaj więcej: XXIII Żarowska Prelekcja Historyczna - relacja
Generał von Nádasdy i jego wojska w okolicy Żarowa podczas kampanii wojny siedmioletniej
W 1756 roku wybuchła wojna siedmioletnia, w której udział wzięły najpotężniejsze ówczesne państwa świata, zaś teatrem działań wojennych była Europa, Ameryka Północna, Indie oraz wyspy karaibskie. Naprzeciw siebie stanęły Prusy, sprzymierzone z Wielką Brytanią, Hanowerem, Hessen-Kassel i Brunszwikiem oraz koalicja Austrii, Rosji, Francji, Saksonii, Szwecji i państw niemieckich. W późniejszej fazie konfliktu do wojny przyłączyły się Hiszpania i Portugalia oraz starająca się początkowo zachować neutralność Holandia, której siły zostały zaatakowane w Indiach. Wojna siedmioletnia może być uznana za wojnę hegemoniczną (wzięła w niej udział większość ówczesnych mocarstw, stanowiła też decydującą fazę w trwających niemal sto lat zmaganiach francusko-brytyjskich o dominację w Ameryce Północnej i supremację na świecie). Wojna charakteryzowała się oblężeniami i podpaleniami miast, ale również bitwami na otwartym polu, z wyjątkowo ciężkimi stratami. Ocenia się, że w czasie wojny zginęło od 900 000 do 1 400 000 ludzi.
VIII Żarowskie Spotkanie Miłośników Motoryzacji
Żarowska Izba Historyczna oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie zapraszają właścicieli pojazdów zabytkowych, kolekcjonerskich, unikalnych, specjalnych, sportowych, tuningowych i militarnych do udziału oraz zaprezentowania swojej perełki motoryzacyjnej podczas VIII Żarowskiego Spotkania Miłośników Motoryzacji. Wszystkich chętnych prosimy o zgłoszenie drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. (prosimy podać imię i nazwisko, miejscowość oraz podstawowe informacje dotyczące pojazdu). Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 28 lipca 2023 r. (godz. 15:30). Impreza ma charakter zamknięty, dlatego udział w niej wezmą wyłącznie pojazdy zgłoszone w wyznaczonym terminie i potwierdzeniu uczestnictwa otrzymanym z naszej strony.
Czytaj więcej: VIII Żarowskie Spotkanie Miłośników Motoryzacji
XXIII Żarowska Prelekcja Historyczna
Żarowska Izba Historyczna oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, serdecznie zapraszają w dniu 30 czerwca 2023 roku na XXIII Żarowską Prelekcję Historyczną. W programie dwa wykłady.
Wedle dawnych wierzeń, aby zapobiec wyjścia z grobu osoby uznawanej za wampira, upiora lub strzygę, stosowano różnego rodzaju metody, dziś znane powszechnie pod określeniem tzw. pochówku antywapirycznego. Do najczęściej stosowanych metod należał niegdyś m.in. pochówek z twarzą skierowaną do dołu, skrępowanie zwłok sznurami i pochowanie w pozycji embrionalnej, odcięcie głowy, przyciśnięcie zwłok głazem lub przebicie klatki piersiowej ostrym przedmiotem. Znaleziska tego typu na terenach polskich są znane są już z pierwszych wieków po chrystianizacji (X–XIII w.). Ostatnie tego rodzaju zabiegi przeprowadzano jeszcze w latach 30. XX wieku.