Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Miasto i gmina Żarów w konkursie "Gmina 2000" zorganizowanym w 1991 roku

Drukuj
Utworzono: sobota, 09, luty 2019

Jesienią 1990 roku prof. Antoni Kukliński z Uniwersytetu Warszawskiego, wystąpi! z inicjatywę zorganizowania konkursu "Gmina 2000", którego celem miało być zidentyfikowanie miast i gmin w Polsce zdolnych do zaoferowania inwestorom zagranicznym swych zasobów i gotowości współpracy. Organizacji konkursu podjął się Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego i Lokalnego Uniwersytetu Warszawskiego (EUROREG), we współpracy z redakcjami: "Gazeta i Nowoczesność", "Wspólnota". Już jesienią 1990 roku ukazały się ogłoszenia w periodykach współuczestniczących w konkursie. Ogłoszenia te były kierowane do miast i gmin zamieszkałych przez mniej niż 50 000 mieszkańców - organizatorzy pragnęli inicjować współpracę inwestorów zagranicznych z tymi układami lokalnymi, które nie maję w tej mierze większych doświadczeń i które leżą na uboczu głównych szlaków wędrówek po naszym kraju przedstawicieli wielkich firm zagranicznych. Na początku 1991 roku organizatorzy konkursu otrzymali istotne wsparcie ze strony programu finansowanego przez Komisję EWG w ramach PHARE. Program ten, o nazwie "Municipal Development and Training in Poland", był w swej pierwszej fazie (w 1991 roku) koordynowany na zlecenie rządu polskiego przez Międzynarodową Unię Władz Lokalnych {International Union of Local Authorities, IULA) w Hadze. W Polsce za realizację programu była odpowiedzialna Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej (FRDL).

Pomoc programu "Municipal Development and Training in Poland” polegała na sfinansowaniu udziału ekspertów zagranicznych w konkursie. Dzięki szerokim kontaktom IULA organizatorzy konkursu, mogli zaprosić do współpracy wybitnych specjalistów z pięciu krajów. Eksperci ci zostali włączeni do jury konkursu, które w ten sposób stało się Międzynarodowym Jury. Fakt ten pozwolił na pełniejsze ocenienie ofert nadesłanych przez gminy oraz na przeprowadzenie szkolenia dla gmin - laureatów konkursu. Eksperci zagraniczni zobowiązali się ponadto do kontynuowania swych kontaktów z polskimi gminami poprzez prowadzenie szkoleń dla zwycięzców konkursu, pomoc w przygotowaniu porządnych materiałów promocyjnych oraz bezpośrednie promowanie zwycięskich miast i gmin na inwestycyjnych rynkach zagranicznych. Na spotkaniu przygotowawczym w Hadze w dniu 12 marca 1991 roku ustalono kryteria oceny ofert nadesłanych przez uczestników konkursu. Kryteria te przedstawiały się następująco:

1. Jakość prezentacji (do 30 punktów, każda z kategorii dc 6 punktów):

- zgodność oferty z wymaganiami przedstawionymi przez organizatorów konkursu, kompletność informacji,
- jasność prezentacji i walory formalne (estetyka prezentacji, materia! kartograficzny i ikonograficzny),
- wewnętrzna spójność oferty - czy kierunki rozwoju proponowane dla inwestorów rzeczywiście odpowiadają specyfice danego układu lokalnego,
- orientacja rynkowa - czy oferta uwzględnia prawa rynku,
- zgodność z potrzebami i preferencjami społeczności lokalnej.

2. Realna jakość oferty inwestycyjnej (do 60 punktów, do 10 punktów w każdej kategorii):

- rynek pracy: ilość i jakość dostępnej siły roboczej, obecna i przyszła struktura demograficzna, instytucje oświatowe i szkoleniowe, stabilność rynku pracy, konflikty pracownicze, infrastruktura - dostępność urządzeń infrastruktury techniczno-ekonomicznej, perspektywy rozwoju,
- dostępność: położenie miasta (gminy) względem głównych sieci transportowych, telekomunikacja,
- środowisko: jakość środowiska naturalnego i społecznego, dostępność placówek kulturalnych, estetyka krajobrazu,
- opłacalność (feasibility) proponowanych kierunków inwestycji: czy są one zgodne z rzeczywistym potencjałem lokalnym, czy odpowiadają realnemu popytowi i warunkom rynkowym, czy będą zyskowne,
- zachęty lokalne: jaką pomoc władza lokalna jest skłonna zaoferować inwestorowi, w jakiej formie (np. teren, dopłaty do czynszów, ulgi podatkowe, rozwój infrastruktury, itp.).

3. Ekstra premia (do 10 punktów), przyznawana za uzyskanie wysokich ocen w obu poprzednich grupach kryteriów.

Po kolejnym ogłoszeniu warunków konkursu, zawierającym informację o udziale ekspertów zagranicznych, do organizatorów zaczęły napływać pierwsze oferty od miast i gmin. Ogółem wpłynęło ich 282, co należy uznać za sukces przekraczający oczekiwania organizatorów. Jest sprawą oczywistą, że udział ekspertów zagranicznych znacznie przyczynił się do tak licznego udziału w konkursie.

Na plenarnym, trzydniowym posiedzeniu Międzynarodowe Jury konkursu (odbyło się ono w Jadwisinie pod Warszawę w dniach 17-19 czerwca 1991 roku) wyłoniono 24 laureatów konkursu: 17 zwycięzców: Dukla, Leśnica, Mikołajki, Mińsk Mazowiecki, Nowy Tomyśl, Oświęcim, Pułtusk, Pyrzyce, Radków, Sierpc, Skała, Starogard Gdański, Szczytna Śląska, Szczytno, Świdnik, Żarów, Żyrardów oraz 7 honorowych wyróżnień: Chojnice, Goleniów, Kościan, Łuków, Ropczyce, Wadowice, Żywiec.

Zwycięzcy konkursu "Gmina 2000" znaleźli się w uprzywilejowanej sytuacji względem pozostałych gmin i miast. Ich reprezentanci odbyli w trzydniowe seminarium, które było prowadzone przez dwóch ekspertów zagranicznych - członków Międzynarodowego Jury konkursu. Przedmiotem tego seminarium były zagadnienia związane z:

1. Doradztwem w opracowywaniu regionalnych i lokalnych programów rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem pożądanych kierunków angażowania kapitału zewnętrznego (krajowego i zagranicznego),

2. Doradztwem w sporządzaniu miejscowych planów przestrzennych jako integralnych części planów rozwoju,

3. Ułatwianiem dotarcia do międzynarodowych kanałów promocji i doradztwo nt. sposobów współpracy z inwestorem zagranicznym,

4. Doradztwem w opracowywaniu materiałów promocyjnych - ulotek, folderów, kaset, itp.,

5. Doradztwem w tworzeniu i funkcjonowaniu agencji rozwoju lokalnego i regionalnego

 

Poniżej prezentujemy maszynopis oferty Konkurs – "Gmina 2000" Miasto i Gmina Żarów woj. wałbrzyskie (bez załączników) z lutego 1991 roku, który przekazał do Żarowskiej Izby Historycznej pan Zbigniew. Składamy panu Serdeczne Podziękowania.

 

 

 

 

 

Posiadacie niepotrzebne starocie (przedmioty, fotografie, dokumenty lub inne rzeczy) ?? Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również bezpłatnie od ręki w Żarowskiej Izbie Historycznej przy ul. Dworcowej 3. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

Źródła:
J. P. Gieorgica, H.Gorzelak, Gmina. Przedsiębiorczość. Promocja, Warszawa 1992

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Monday the 19th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.