Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Proporczyk i przypinka Miejskiego Klubu HDK PCK im dr. Ludwika Hirszfelda w Żarowie

Drukuj
Utworzono: niedziela, 10, marzec 2019

Miejski Klub Honorowych Dawców Krwi przy Dolnośląskich Zakładach Chemicznych w Żarowie powstał 28 listopada 1974 roku. W 1981 roku nadano mu imię Ludwika Hirszfelda – wybitnego lekarza, twórcę polskiej szkoły immunologicznej. Pomimo, iż DZCH "Organika" już nie istnieją, to Żarowski Klub HDK działa nadal i w tym roku świętował będzie 45-lecie swego istnienia. O wieloletniej i wybitnej działalności krwiodawców z Żarowa, świadczy ogromna ilość dyplomów, nagród, odznaczeń i podziękowań, jakie zdobią ściany siedziby Klubu, mieszczącej się w budynku Zespołu Szkół w Żarowie przy ul. Zamkowej 10. W Sprawach Chemików (nr z listopada 1975 r.) czytamy: Honorowi dawcy krwi, rekrutujący się spośród pracowników Dolnośląskich Zakładów Chemicznych w Żarowie, znani są z ofiarności i gotowości śpieszenia z pomocą na hasło "Ratunek". 23 z nich utworzyło w październiku ub. roku Klub Honorowych Dawców Krwi przy przedsiębiorstwie. Obecnie jest ich już 37. Prezesem został Jerzy Hennig, a opiekunem z ramienia Zakładowego Oddziału Samoobrony Marian Bryg. Członkowie klubu postanowili oddawać krew na potrzeby służby zdrowia raz na kwartał, ale wielu z nich robi to częściej. Godne podkreślenia jest oddanie na hasło "Ratunek" 4,5 l krwi koledze z pracy, który w końcu ub. roku uległ wypadkowi drogowemu. W ten sposób przyczynili się do uratowania jego życia. Krwiodawców łączy nie tylko przynależność do własnego klubu, ale również wspólne imprezy, wycieczki itp. Jedną z nich będzie wyjazd do Drezna. Dyrekcja zakładu udziela krwiodawcom poparcia, zapewniając m.in. autokar na wspomniane wyjazdy. Ponadto obiecała przydzielić stałe lokum w klubie zakładowym, aby mieli swój własny "kąt".

Z kolei w Trybunie Wałbrzyskiej (nr z listopada 1979 r.) tak napisano o Żarowskim Klubie HDK: "Dar krwi, darem życia". Pod takim hasłem w drugiej połowie listopada obchodzone były uroczyście Dni Honorowego Krwiodawstwa – święto wszystkich bezinteresownych dawców krwi, ludzi dobrej woli, dzięki którym możliwe jest stałe pozyskiwanie tego najcenniejszego, niezastąpionego jeszcze niczym leku – krwi. W województwie wałbrzyskim oddaje się jej rocznie ponad 10 tys. litrów, co stawia nas pod tym względem na czołowym miejscu w kraju. Uzyskanie takiego wyniku było możliwe dzięki dużemu zaangażowaniu aktywu PCK, dobrej współpracy z Wojewódzką Stacją Krwiodawstwa i oczywiście wszystkim honorowym dawcom krwi. Po reorganizacji administracyjnej, prawie od początku powstania naszego województwa i ZW PCK zwrócono szczególną uwagę na organizowanie "żywych banków krwi" – Klubów Honorowych Dawców Krwi. Obecnie w województwie wałbrzyskim działają 64 kluby (w tym 6 młodzieżowych) zrzeszające łącznie 6 635 osób. Do najaktywniejszych i najlepiej działających należy jedyny jak dotąd w kraju Klub Honorowych Dawców Osocza przy Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa oraz kluby HDK działające przy: HSK "Violetta" w Stroniu Śląskim, Zakładach ZEM w Dusznikach, kopalni "Nowa Ruda", noworudzkim "Nowarze" i przy Dolnośląskich Zakładach Chemicznych "Organika" w Żarowie. Członkowie tego ostatniego klubu byli gospodarzami tegorocznej, ogólnowojewódzkiej akademii okolicznościowej. Uroczystość ta przypadła na kilka dni przed 5 rocznicą powstania klubu, co miało miejsce 28 listopada 1974 roku.

"Na początku było nas tylko 23" – mówi prezes Zarządu M-G PCK w Żarowie i jednocześnie prezes Klubu HDK przy "Organice" – Jerzy Hennig, na co dzień starszy mistrz w zakładach. "Nie mieliśmy wtedy jeszcze ani specjalnego doświadczenia, ani żadnych funduszy na działalność propagandową, na symboliczne przynajmniej wynagrodzenie szczególnie wyróżniających się krwiodawców. Z upływem czasu zaczęliśmy się umacniać. Dużo pomagała nam wtedy i dziś życzliwa postawa naszej dyrekcji, organizacji partyjnej, rady zakładowej. Zaczęliśmy np. Organizować zabawy uzyskując w ten sposób podwójną korzyść – uzyskane fundusze umożliwiają rozwijanie innych form oddziaływania, a część dochodów wykorzystujemy na nagrody dla naszych krwiodawców. Nagrody, w formie wycieczek krajoznawczych". Członkowie klubu HDK przy "Organice" byli już m.in. w Szczecinie, Elblągu, Gdańsku, a w roku bieżącym w Zakopanem. W tym roku mogą odnotować szczególny sukces – 3 osobowa drużyna z zakładów reprezentująca nasze województwo w XII Marszu Patrolowym w Puszczy Kampinowskiej zajęła II miejsce w kraju. Punktowano sprawność, wiadomości z działalności PCK i honorowego krwiodawstwa. Członkowie klubu HDK są również fundatorami książeczki mieszkaniowej z pełnym wkładem własnym dla wychowanki domu dziecka. Od chwili powstania klubu znacznie wzrosła liczba jego członków. Dziś jest ich już 80. Efekt pięcioletniej działalności – ponad 300 litrów oddanej krwi. W tym roku członkowie żarowskiego klubu HDK całą oddaną krew przeznaczają na Centrum Zdrowia Dziecka. Do tej pory przekazali już 60 litrów. Wśród wyróżniających się długoletnich krwiodawców są m.in. Henryk Drobisz, Adam Kawczyński, Jan Bacański, Stanisław Perzyński, Andrzej Zabrzeski.

Proporczyk oraz przypinkę Miejskiego Klubu HDK PCK im. Dr Ludwika Hirszfelda w Żarowie przekazał do zbiorów Żarowskiej Izby Historycznej pan Tomasz. Składamy panu Serdeczne Podziękowania.

 

 

 

Posiadacie niepotrzebne starocie (przedmioty, fotografie, dokumenty lub inne rzeczy) ?? Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również bezpłatnie od ręki w Żarowskiej Izbie Historycznej przy ul. Dworcowej 3. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Sunday the 26th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.