Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Akwarela "Pałac w Wierzbnej" autorstwa Jacka Szumańskiego w zbiorach Izby Historycznej

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 11, marzec 2019

Akwarela to nazwa techniki malarskiej i jednocześnie nazwa obrazów wykonywanych tą techniką. Technika ta polega na malowaniu rozcieńczonymi w wodzie pigmentami na celulozowym lub bawełnianym papierze, który szybko wchłania wodę. Rozcieńczone pigmenty nie pokrywają całkowicie faktury papieru, lecz pozostawiają ją dobrze widoczną. Z tego względu na efekt bardzo duży wpływ ma barwa i faktura samego papieru. Obrazy malowane tą techniką mają zwykle delikatną, zwiewną kolorystykę, gdyż możliwe tutaj do uzyskania barwy to głównie barwy pastelowe. Technikę tę stosuje się do tematów, które wymagają tego rodzaju kolorystyki i jednocześnie nie wymagają „cyzelowania” detali – stosuje się ją więc do pejzaży, „zwiewnych” portretów itp.

Wspaniałą akwarelę namalowaną w 2007 roku przez lokalnego artystę, pana Jacka Szumańskiego – mieszkańca Żarowa, przekazał do zbiorów Żarowskiej Izby Historycznej pan Wojciech. Obrazek przedstawia dawny pałac przeora z pocysterskim kompleksie w Wierzbnej, gm. Żarów. Składamy panu Serdeczne Podziękowania za przekazanie niniejszej akwareli.

 

 

 

Tuż po utworzeniu w 1683 roku przeoratu w Wierzbnej, przebudowie uległ stary dwór, który przekształcono w okazałą rezydencję urzędującego w nim przeora. Wówczas dodano do korpusu dawnej budowli dwa skrzydła, wskutek czego powstało trójskrzydłowe założenie pałacowe o kształcie podkowy. Budynek miał dwie kondygnacje i przykryty był dachem czterospadowym z facjatami. Ok. 1893 roku częściowo zmienione zostało jego rozplanowanie wewnętrzne oraz przeznaczenie niektórych pomieszczeń. Obiekt wyposażony został później w instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną. Jego elewacje zewnętrzne zostały odnowione i wzbogacone o detal w typie barokowym, tj. pilastry, obramienia okien i drzwi, gzymsy, boniowanie. Zmianie uległy również wykroje wszystkich okien z prostokątnych na zamknięte półkolem. Od strony zachodniej dobudowano balkon, a od południowej dwa tarasy, jeden z loggią. W latach powojennych pałac został zrujnowany i rozszabrowany. Przekazany następnie pod zarząd PGR, przeszedł remont w latach 60-tych z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe. Brak należytej opieki przeistoczył budynek dawnego pałacu w stan ruiny, która od 2002 roku stanowi własność prywatną i stopniowo jest odnawiana.

 

Posiadacie niepotrzebne starocie (przedmioty, fotografie, dokumenty lub inne rzeczy) ?? Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również bezpłatnie od ręki w Żarowskiej Izbie Historycznej przy ul. Dworcowej 3. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Sunday the 26th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.