Historia spod okiennego parapetu

Utworzono: środa, 05, luty 2014

Mała rzecz a cieszy" to odpowiednie określenie dla zbioru 8 monet i 2 żetonów jakie przekazała w dniu dzisiejszym do Żarowskiej Izby Historycznej mieszkanka Żarowa pani Mariola Wardzyk. Jak mówi całość odnalazła pod okiennym parapetem, którego nikt nie ruszał od ponad 90 lat. Odnalezione monety to popularne drobne nominały tzw. "pfennigi", będące odpowiednikiem Naszych współczesnych groszy. Datowanie odnalezionych monet zamyka się w latach 1892-1923. Pośród numizmatów są okazy wybite w czasach Cesarstwa Niemieckiego oraz późniejszej tzw. Republiki Weimarskiej. Oprócz monet pod okiennym parapetem znajdowały się również dwa miniaturowe żetony do gry tzw. Spiel – Münze, datowane na 1 ćw. XX w. (żetony tego typu pozbawione są dat emisji) zawierające na awersie napis "L. Chr. Lauers Spiel - Münzen"

Znalezisko zawiera monety: 1 Pfennig 1892 r., 1 Pfennig 1900 r., 1 Pfennig 1900 r., 1 Pfennig 1912 r., 2 Pfennig 1916 r., 2 Rentenpfennig 1923 r., 5 Pfennig 1917 r., 10 Pfennig 1919 r. Najstarsza moneta pochodzi więc sprzed 122 lat, najmłodsza 91. Omawiany zbiór trafił pod parapet okna zapewne w 1923 roku lub później na co wskazywać może datowanie jednego z numizmatów. Nadmienić należy w tym miejscu, że tzw. "monety parapetowe" są dosyć popularnym zjawiskiem. Wkładano je tam "dla potomnych" zazwyczaj w czasach wielkiego kryzysu, kiedy wartość pieniądza malała w zastraszającym tempie. Monety odnalezione w kamienicy przy ul. Armii Krajowej nie są rarytasem numizmatycznym. Stanowią jednak malutką cząstkę historii Żarowa i jego dawnych mieszkańców, którzy je tam ukryli i to właśnie jest dla Nas najważniejsze. Ponawiamy w tym miejscu Naszą prośbę do mieszkańców Żarowa oraz gminy Żarów:

Jeżeli posiadacie państwo wszelkie pamiątki historyczne (przedmioty, fotografie, dokumenty i inne) przekażcie je do Żarowskiej Izby Historycznej lub udostępnijcie Nam w celu wykonania skanu/fotografii. Opiszemy w miarę możliwości ich historię i przekażemy ją w słowie pisanym dla ogółu mieszkańców.

Składamy pani Marioli Wardzyk serdeczne podziękowania za przekazanie numizmatów do Żarowskiej Izby Historycznej

Awers

Rewers