Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

"Przepustka - decyzja" zezwalająca na zmianę miejsca pobytu z czasu stanu wojennego w zbiorach Izby

Drukuj
Utworzono: piątek, 22, marzec 2019

Przepustka to dokument uprawniający do przekroczenia punktu kontroli osób lub pojazdów. Współcześnie używany przy bramach wjazdowych na tereny zamknięte dla osób „obcych” – niezatrudnionych i niemających uzasadnionej potrzeby wstępu na teren zamknięty. Przepustki stosowane są przy bramach wejściowych i wjazdowych do dużych zakładów przemysłowych, niektórych biurowców, urzędów itp., a także na tereny militarne. System przepustek wprowadzany jest zarządzeniami wewnętrznymi kierownictwa firm, w których obowiązuje, ma za zadanie kontrolę ruchu osób zwłaszcza tam, gdzie zachodzi niebezpieczeństwo naruszenia zasad tajemnicy (służbowej, państwowej, wojskowej itp.), a także zagrożenie terroryzmem. Przepustki wydawane bywają jako stałe (o długich terminach ważności), np. dla pracowników chronionych instytucji, codziennie (lub co najmniej wielokrotnie) mających prawo przechodzenia przez punkt kontrolny, oraz jednorazowe, np. dla interesantów i gości odwiedzających te instytucje.

Systemy przepustek wprowadzane także bywają – najczęściej tylko doraźnie – wszędzie tam, gdzie z różnych przyczyn istnieje potrzeba ograniczenia ruchu osób postronnych, nawet na terenach, które w innym czasie są powszechnie dostępne (np. podczas zjazdów głów państw zamykane bywają niektóre kwartały ulic wokół miejsc ich spotkań; podczas epidemii zamykane są rejony, w których epidemia występuje itp.) Przepustki były, zwłaszcza w odleglejszej przeszłości, ważnym (choć często mało skutecznym) narzędziem walki z epidemiami. Kontroli dokumentów – przepustek, paszportów itp. – przez wiele lat dokonywano na rogatkach miast, mostach itp., często wiązała się ona z obowiązkami wnoszenia różnego rodzaju opłat celnych lub myta. Na terenach objętych działaniami wojennymi przepustki używane są do kontroli i ograniczenia ruchu ludności, głównie w celu walki z działaniami wywiadowczymi przeciwnika.

Wraz z wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce, znacznie ograniczono swobody przemieszczania się obywateli. Na początku stanu wojennego obowiązywała godzina milicyjna, która trwała od godziny 19:00 do 06:00, a w późniejszym okresie od godziny 22:00 do 06:00. Nie można było poruszać się po ulicach bez specjalnej przepustki. To samo dotyczyło zmiany miejsca pobytu. Na podstawie § 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 13.12.1981 roku w sprawie zezwoleń na zmianę miejsca pobytu w czasie obowiązywania stanu wojennego oraz zasad i trybu postępowania w tych sprawach, wydawano specjalne decyzje, na mocy których możliwa była podróż i pobyt poza miejscem swojego zamieszkania.

Jedną z takich właśnie decyzji, przekazał do zbiorów Żarowskiej Izby Historycznej pan Bolesław. Składamy panu Serdeczne Podziękowania.

 

 

Posiadacie niepotrzebne starocie (przedmioty, fotografie, dokumenty lub inne rzeczy) ?? Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również bezpłatnie od ręki w Żarowskiej Izbie Historycznej przy ul. Dworcowej 3. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Thursday the 28th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.