Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wieszak odzieżowy "Bekleidungshaus A.Ostrower Striegau" w zbiorach Izby Historycznej

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 01, kwiecień 2019

Kolekcja odzieżowych wieszaków w Żarowskiej Izbie Historycznej powiększona została o kolejny egzemplarz. Tym razem jest to wyrób noszący nazwę dawnego strzegomskiego domu odzieżowego Bekleidungshaus A.Ostrower Striegau. Podając za publikacją Strzegom. Zarys monografii miasta i regionu: ... Po dojściu Hitlera do władzy sytuacja Żydów również w tym mieście, uległa dramatycznemu pogorszeniu. Strzegomska filia gminy żydowskiej w Świdnicy działała do 01.10.1936 roku. W 1937 r. w mieście pozostało 17 członków społeczności żydowskiej. W czasie Nocy Kryształowej (09/10.11.1938 r.) zniszczono ostatnie 3 żydowskie sklepy. Część żydowskich mieszkańców miasta zdołała wyemigrować ze Strzegomia. Wiadomo o losach kilkorga z nich: destylator Hammerstein i kupiec odzieżowy Adolf Ostrower wyemigrowali do Chin, kupiec i wytwórca rękawiczek Licht wyemigrował do Palestyny, lekarz dr Schlesinger przez Szwajcarię wyjechał do USA, dr Georg Krotoschiner wyemigrował do Francji. Wieszak przekazała do zbiorów Żarowskiej Izby Historycznej pani Aneta. Składamy pani Serdeczne Podziękowania.

 

 

 

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

Źródła:
Strzegom. Zarys monografii miasta i regionu, red. K.Matwijowski, Strzegom-Wrocław 1998, s. 240-241

Opracowanie 
Bogdan Mucha

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Friday the 19th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.