Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Kolekcja wieszaków odzieżowych powiększona o kolejne egzemplarze

Drukuj
Utworzono: wtorek, 09, kwiecień 2019

Trzy kolejne wieszaki odzieżowe w zbiorach Żarowskiej Izby Historycznej. Wśród nich są egzemplarze: 1. z napisami Landrock reinigt, mäscht und bügelt / Drei – Tage – Dienst., 2. wieszak pochodzący z dawnego sklepu Otto Schneidera, przy Mittelstr. 14 (ob. ul. Środkowa) w Legnicy. Sklep oferował odzież dla mężczyzn i chłopców – napisy: Heeren & Knabenbekleidung Otto Schneider, Lieignitz Mittelstr. 14, 3. Wieszak z napisami: C. & A. Brenninkmeyer / klar ! C & A ist doch besser !. Nazwa C & A jest skrótem od Clemens & August, czyli imion braci Brenninkmeijer, którzy w 1841 roku wyemigrowali z Niemiec i w holenderskim mieście Sneek założyli firmę odzieżową. W roku 1861 roku otworzyli pierwszy sklep C&A, który oferował gotową odzież w różnych rozmiarach i po przystępnych cenach. Członkowie rodziny Brenninkmeijer do dziś obsadzają wszystkie kluczowe stanowiska w firmie i są zobowiązywani do utrzymywania w ścisłej tajemnicy jej działań (łącznie z danymi finansowymi). W czasie II wojny światowej niemiecki oddział spółki korzystał z pracy robotników przymusowych z krajów okupowanych przez III Rzeszę. Przejmował również mienie należące do Żydów i korzystał z taniej siły roboczej w getcie łódzkim.

Wieszaki przekazał do Żarowskiej Izby Historycznej pan Mirosław. Składamy panu Serdeczne Podziękowania 

 

 

 

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Friday the 19th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.