Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Fragment butelki z rozlewni piwa Walter Ruckhaber Saarau

Drukuj
Utworzono: środa, 10, kwiecień 2019

Kiedy na przełomie lat 20 i 30-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych, obowiązywała tzw. prohibicja, czyli częściowy lub pełny zakaz produkcji i dystrybucji napojów wysokoprocentowych, w Żarowie działały trzy gospody posiadające pełne koncesje z prawem wyrobu alkoholu. Pośród nich była tzw. gospoda sądowa, która w okresie międzywojennym była własność Schadecka, później Brodtke'a, gospoda Zur Hütte oraz Zum Schwarzen Adler. Oprócz tego w ówczesnym Saarau, funkcjonowało 6 restauracji z prawem sprzedaży napojów alkoholowych. Wymienić tutaj można lokale prowadzone m.in. przez Georga Scharfenberga, Augusta Klose, Gustava Köblera, Wilhelma Schütza. Jak podaje książka adresowa z 1929 roku, w Żarowie przy Schweidnitzer Strasse 22 a (ob. ul. Armii Krajowej) istniała również rozlewnia piwa, którą prowadził niejaki Walter Ruckhaber (Bierverleger – składownik piwa). Piwo przywożono tutaj w dębowych beczkach, po czym butelkowano. Fragment butelki po piwie z zachowanym napisami: Saarau i/ Schl. oraz częściowo zachowanym Walter Ruckhaber (W ....... ABER), odnalazł w pobliżu Siedlimowic pan Piotr ze Świdnicy. Być może piwo z żarowskiej rozlewni Ruckhabera, było dostępne w siedlimowickiej gospodzie będącej wówczas własnością Minny Kramer.

Składamy Serdeczne Podziękowania dla pana Piotra za przekazanie znaleziska do Żarowskiej Izby Historycznej

 

  

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Friday the 19th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.