Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rajd "tropem złotego aureusa" Imbramowice - Góra Pyszczyńska

Drukuj
Utworzono: środa, 24, kwiecień 2019

Góra Pyszczyńska (niem. Pitschenberg), zwana również w okresie powojennym Buczyńską Górą, to wzniesienie o wysokości 275,6 m n.p.m, położone w północno-zachodniej części gminy Żarów, pomiędzy miejscowościami Pyszczyn (Pitschen), Marcinowiczki (Klein Merzdorf), Imbramowice (Ingramsdorf) i Buków (Bockau). Góra ta jest najwyższym wzniesieniem tzw. Wzgórz Imbramowickich oraz całej gminy Żarów. Obszar tego wzniesienia porośnięty lasem zawsze obfitował w zwierzynę, a właściciele majętności pyszczyńskich regularnie organizowali tutaj polowania jeszcze w początkach XX wieku. Również i dzisiaj żyje tutaj wiele gatunków zwierząt tj. jeleń, sarna, dzik, lis, borsuk, zając, kuna leśna oraz liczne ptactwo (niektóre przelotem) – bażanty, kuropatwy, szczygły, śpiewaki, grubodzioby, pokrzywnice, jery, zięby, kowaliki, sikory, pierwiosnki, piecuszki i wiele innych. Drzewostan porastający Górę Pyszczyńską reprezentują gatunki liściaste takie jak dąb, buk, jawor i brzozy, z krzewów bez koralowy, tarnina i głóg. Drzewa iglaste to sosna i świerk pospolity. Runo leśne stanowią liczne jeżyny oraz poziomki. Stwierdzono tutaj występowanie kilku rzadkich gatunków roślin, m.in. tajęży jednostronnej (Goodyera repens), zanokcicy północnej (Asplenium septentrionale), pierwiosnka wyniosłego (Primula elatior) i przytulii szorstkoowockowej (Galium pumilum). Interesujące rośliny występują również nad opływającą Górę Pyszczyńską od zachodu i północy Strzegomką (Striegauer Wasser), którą otaczają lasy łęgowe z dominującym jesionem wyniosłym (Fraxinus excelsior). W leśnym runie zaznacza się obecność wiosennych geofitów tj. śnieżyczki przebiśnieg (Galanthus nivalis) i śnieżycy wiosennej (Leucoium vernum).

Pyszczyńska Góra była w centrum zainteresowania ludności już w okresie neolitu oraz w epoce brązu i później. W jej pobliżu znajdowały się osady oraz cmentarzyska tzw. kultury łużyckiej. Tutaj zamieszkiwali także germańscy Silingowie. Być może zgodnie z wierzeniami w różne bóstwa, na Górze Pyszczyńskiej odprawiano jakieś rytuały. Wedle historyków niemieckich w średniowieczu, a dokładnie w 2 poł. XIII wieku w pobliżu Pyszczyna miała przebiegać granica dzielnic książęcych Henryka IV Prawego i Bolesława Rogatki. Czy wiodła ona przez Górę Pyszczyńską, tego nie wiadomo. W czasach późniejszych na wzniesieniu kwaterowały oraz wędrowały tędy wielkie armie oraz wielcy wodzowie. Swoje kroki stawiał tutaj sam król pruski Fryderyk II Wielki oraz austriacki feldmarszałek Leopold von Daun. Z czasów II wojny światowej zachowały się liczne okopy oraz stanowiska ogniowe. To wszystko to jedynie skromna część tego co naprawdę skrywa Góra Pyszczyńska.

Na wyprawę w jedno z najbardziej tajemniczych, urokliwych przyrodniczo oraz nasyconych historią miejscy w gminie Żarów, zaprasza Miejskie Koło PTTK "Żarodreptaki" oraz Żarowska Izba Historyczna. Przewodnikiem będzie specjalista d/s zbiorów muzealnych, archeolog Bogdan Mucha.

Rajd "Tropem złotego aureusa", odbędzie się w dniu 4 maja 2019 roku. Dla członków Koła PTTK oraz osób chętnych do udziału z Żarowa, zbiórka na dworcu PKP Żarów o godz. 9:00.

Dla mieszkańców Imbramowic, Bukowa, Dzikowej, Pożarzyska, Siedlimowic, Domanic, Tarnawy, Marcinowiczek, Pyszczyna, którzy chcą powędrować razem z nami, zbiórka na dworcu PKP Imbramowice o godz. 9:20. SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!

 

 

 

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Friday the 29th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.