Rajd "Tropem złotego aureusa" 4.05.2019 r.

Utworzono: niedziela, 05, maj 2019

Z nami Rajd "Tropem złotego aureusa". 4 maja 2019 roku ze stacji PKP w Imbramowicach, wyruszyli w pieszą wędrówkę członkowie Miejskiego Koła PTTK "Żarodreptaki" oraz niezrzeszeni miłośnicy lokalnej historii, przyrody oraz zabytków. Celem wycieczki była Góra Pyszczyńska (niem. Pitschenberg), będąca najwyższym wzniesieniem w Gminie Żarów. Po drodze na to owiane legendami oraz bogate w historię miejsce, uczestnicy rajdu mogli obejrzeć najciekawsze zabytki architektury oraz relikty przeszłości, jakie znajdują się w Imbramowicach (niem. Ingramsdorf). Do takowych zaliczyć trzeba z całą pewnością datowany na 1589 rok tzw. krzyż pojednania, ustawiony obok kamienno-ceglanego mostu z lat 1887-1888, drugi krzyż zachowany fragmentarycznie na obszarze przykościelnym, wpisany do rejestru zabytków kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP (XV-XVI w.) a także pozostałość pomnika pruskiego z 1879 roku. Szczególne zainteresowanie uczestników wyprawy wzbudziło wyposażenie gotycko-renesansowo-barokowe wspomnianej świątyni oraz znajdujące się w jej wnętrzu tablice nagrobne z XVI i XVII wieku. Pozostawiając za sobą Imbramowice, turyści skierowali się następnie polną drogą w kierunku Góry Pyszczyńskiej. Tym samym szlakiem wieki temu wędrowali germańscy Silingowie, tędy maszerowały też austriackie i pruskie kolumny pod wodzą feldmarszałka Leopolda von Dauna i pruskiego króla Fryderyka II.

Na zboczach wzniesienia stał niegdyś drewniany wiatrak a w 1860 roku odnaleziono tutaj złotą monetę, tzw. aureusa cesarza rzymskiego Aleksandra Sewera, który odpowiednio przerobiony pełnił funkcję zawieszki – ozdoby. Ważne wydarzenia oraz mijane miejsca, dokumentowały plansze prezentowane przez przewodnika wycieczki, archeologa Bogdana Muchę – opiekuna Żarowskiej Izby Historycznej. Oprócz opowieści przewodnika, dało się również słyszeć liczne relacje uczestników, którzy chętnie dzielili się swoją wiedzą dotyczącą historii pobliskiej okolicy. Na porośniętej lasem Górze Pyszczyńskiej, po dziś dzień zachowały się ślady ziemnych umocnień z czasów II wojny światowej a także malowniczo położony obok skalnego występu piec wapienniczy (?). W tym właśnie urokliwym miejscu, żarowscy turyści przy ognisku i pieczeniu kiełbasek radośnie spędzili sobotnie popołudnie. W drodze powrotnej wiodącej fragmentem tzw. traktu cesarskiego, po którym podróżował niegdyś cesarz Wilhelm I, wycieczkowicze mogli zobaczyć olbrzymi dąb rosnący przy dawnym folwarku w Imbramowicach.

Organizatorzy Rajdu "Tropem złotego aureusa" – Miejskie Koło PTTK "Żarodreptaki" oraz Żarowska Izba Historyczna, składają Serdeczne Podziękowania dla pana Zenona Trzepli z Imbramowic