Broszura wystawy "150 lat temu powstała Silesia"

Utworzono: czwartek, 09, maj 2019

Dokładnie 150 lat temu, 25 października 1858 roku powstała „Silesia”, jeden z pierwszych dużych zakładów chemicznych na Śląsku. Jej twórcą był Carl Friedrich Kulmiz, który po obu stronach dzisiejszej drogi do Łażan poszukiwał piasku i żwiru do budowy nowej linii kolejowej Wrocław - Świebodzice, a znalazł węgiel brunatny i piryty. Za namową profesora Loewiga z Uniwersytetu Wrocławskiego wybudował fabrykę kwasu siarkowego pod nazwą „Silesia” Fabryka Chemiczna - Spółka komandytowa. Kolejnymi produktami fabryki był kwas solny dla przemysłu cukrowniczego i siarczan sodu dla hut szkła. W następnych latach uruchamiano kolejno produkcję soli glauberskiej, ługu sodowego, wapna chlorowanego, sody krystalicznej, kwasu azotowego i superfosfatu – tak napisano w niewielkiej broszurze, promującej wystawę z cyklu "Ocalić od zapomnienia" pod tytułem "150 lat temu powstała Silesia", którą w 2008 roku przygotowała Biblioteka Publiczna w Żarowie. Archiwalny egzemplarz niniejszej broszury przekazała do zbiorów Żarowskiej Izby Historycznej pani Stanisława. Składamy pani Serdeczne Podziękowania.

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.