Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Aparat telefoniczny T4 (CB-49) z lat 50-tych XX wieku

Drukuj
Utworzono: czwartek, 06, czerwiec 2019

W 1949 roku rozpoczęto w Polsce prace nad nowym modelem telefonu, który miał zastąpić produkowany dotychczas na licencji Ericssona model CB-45 (DC2PL1). Obudowę tego aparatu, mikrotelefonu oraz wszystkie części zewnętrzne wykonano z czarnego bakelitu. Produkowano również aparaty CB-49 w kolorach czerwonym i zielonym, które dzisiaj są niezwykle rzadkimi egzemplarzami. Biorąc dzisiaj do ręki dowolny model wzoru 49, nie trudno zauważyć podobieństwo jego bryły do aparatu serii 45. Nowa konstrukcja nie posiada jednak ostrych krawędzi oraz jest mniejsza od licencyjnego “Ericssona” i waży 1,9 kg. Początkowo do produkcji wdrożono model T4, w ówczesnych Zakładach Wytwórczych Aparatów Telefonicznych ZWAT, późniejsza Unitra Fonica, ul. Wróblewskiego 16-18, Łódź. Jeszcze później zaadoptowano aparat do produkcji w Radomiu jako CB-49. Model ten nie różnił się niczym szczególnym, oprócz sygnatury T-4 i minimalnie innego okienka na kartonik z numerem z przodu. W T4 stanowił on niemal jedną całość z obudową, zaś w CB-49 była to osobno wklejana ramka. Mikrotelefon nie posiadał zewnętrznej sygnatury, jednak logo T4 widać było po wyjęciu mikrofonu. Wszystkie części aparatu były identyczne w CB-49.

Aparat produkowany był w latach 50-tych (1953-59). Od samego początku CB-49 stał się telefonem niezwykle popularnym i bardzo udanym. Do dziś stanowi piękną ikonę rodzimego przemysłu telekomunikacyjnego. Projekt ten wykorzystywano przez ponad 20 kolejnych lat do konstrukcji innych serii aparatów, różniących się głównie częścią elektryczną i przeznaczeniem. Były to między innymi modele: CB-491, ATBZ-CB-49, CB-55-GD a także CB-59 i CB-591.

Pierwowzór telefonu CB-49 z fabryki T4 z sygnaturą RWT na obudowie i słuchawce oraz T4 na spodzie aparatu, przekazał do Żarowskiej Izby Historycznej pan Rafał. Składamy panu Serdeczne Podziękowania

 

 

Posiadacie niepotrzebne starocie (przedmioty, fotografie, dokumenty lub inne rzeczy) ?? Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również bezpłatnie od ręki w Żarowskiej Izbie Historycznej przy ul. Dworcowej 3. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

 

Źródła:
http://telesfor99.org/

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Saturday the 11th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.