Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wycieczka uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 17, czerwiec 2019

W piątkowy poranek 14 czerwca, uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu, wyruszyli na pełną przygód, legend i zabytków wyprawę po gminie Żarów. Trasę wycieczki otwierał Pyszczyn, gdzie znajduje się neogotycka kaplica mszalna pw. św. Antoniego, stojąca tuż obok kamienna strzelnica oraz zapomniany grób francuskiej bony Marie Lyautey. Modzi uczestnicy wyprawy, wysłuchali opowieści o tajemnicach skrywanych przez miejscowy pałac von Matuschków i porośniętą lasem Górę Pyszczyńską. Kolejnym punktem na trasie wycieczki były Imbramowice, gdzie wznosi się kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Tutaj największym zainteresowaniem cieszyły się wspaniałe XVI-wieczne tablice nagrobne, przedstawiające wizerunki dawnych właścicieli okolicznych dóbr ziemskich. Uczniowie z SP Zastruże, podziwiali także zachowany fragmentarycznie kamienny krzyż pojednania, który odkryty został na terenie przykościelnym 4 lata temu, a także żelazny krzyż poświęcony Julie Belier.

W Siedlimowicach, które były kolejną z odwiedzonych miejscowości, godnym uwagi był miejscowy folwark wraz z ruinami pałacu von Kornów. Najwięcej emocji wzbudziła jednak wizyta w siedlimowickim młynie państwa Markiewiczów. Uczniowie z Zastruża obejrzeli zabytkowe urządzenia służące do przemiału zboża oraz posłuchali opowieści o dawnej i współczesnej pracy w tym zabytkowym miejscu. W Wierzbnej, która słynie z zabytków architektury, uczestnicy wycieczki podziwiali romański kościół z połowy XIII wieku oraz najstarszą w Polsce figurę św. Jana Nepomucena z 1701 roku. Ostatnim etapem wycieczki była wizyta w Żarowskiej Izbie Historycznej w celu obejrzenia bieżących wystaw tematycznych oraz innych zabytków związanych z terenem Ziemi Żarowskiej.

Składamy Serdeczne Podziękowania dla pani Iwony Markiewicz oraz dla pana Zenona Trzepli

 

 

 

 

 

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Tuesday the 7th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.