Rajd Szlakiem Johanna Wilhelma Oelsnera - 22.06.2019 r.

Utworzono: czwartek, 27, czerwiec 2019

Za nami Rajd Szkaliem Johanna Wilhelma Olesnera. W sobotę 22 czerwca 2019 roku członkowie Koła PTTK "Żarodreptaki" wyruszyli w pieszą wędrówkę, której celem była Góra Krukowska (niem Raabenberg). Przeszło 16 kilometrowa trasa wiodła szlakiem Żarów – Kruków – Góra Krukowska – Żarów. Góra Krukowska (niem. Raabenberg), jako trzecia pod względem wysokości w gminie Żarów (239 m n.p.m.) jeszcze w XIX wieku, zwana była niegdyś „Winną Górą” lub „Winnym Polem”. To właśnie na tym wzniesieniu stała dawniej kapliczka lub też obraz świętego/świętej (niem. Kapelle, Heiligenbild). W 1822 roku z inicjatywy Sophii Flügel-Hasenclever (1817-1838) – ówczesnej właścicielki Zastruża, wzniesiono na Górze Krukowskiej tzw. Letni Dom. Po jej śmierci kolejny właściciel majątku w Krukowie, niejaki Johann Wilhelm Oelsner – nauczyciel, przedsiębiorca i mistrz loży masońskiej we Wrocławiu, przebudował w 1850 roku "Letni Dom", do którego dodano wówczas widokowy taras z balustradą, z którego przy ładnej pogodzie obserwować można było nawet okolice Dobromierza, Dzierżoniowa, Srebrnej Góry, Środy Śląskiej i Wrocławia. Pod koniec lat 30-tych XX wieku, znajdująca się w opłakanym stanie wieża widokowa na szczycie Krukowskiej Góry została odpowiednio zabezpieczona. Prace sfinansował wówczas Günther Grundmann – prowincjonalny Konserwator Zabytków Dolnego Śląska (1932-1945), ten sam który pod koniec wojny ukrywał kosztowności i muzealne dzieła sztuki, będąc autorem słynnej listy ukrytych skarbów, zw. później listą Grundmanna.

Do dzisiaj z dawnej budowli pozostało jedynie usypisko gruzów i gęste zarośla. Autor jej XIX-wiecznej przebudowy – Johann Wilhelm Oelsner był prawdziwym przedstawicielem swojej epoki zdominowanej ideałami oświeceniowymi. Człowiek obdarzony wszechstronnymi zdolnościami, z demokratycznymi poglądami na świat. Wedle wyznawanych zasad etyczno-moralnych nieustannie szukał rozwiązań, które mogłyby wpłynąć na polepszenie życia innych ludzi. Szlakiem tej właśnie postaci po raz kolejny wędrowało żarowskie Koło PTTK "Żarodreptaki".