Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Karty zabytków przeznaczonych do zagospodarowania społecznego z 1979 roku

Drukuj
Utworzono: wtorek, 06, sierpień 2019

W 1979 roku Wojewódzki Konserwator Zabytków w Wydziale Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Wałbrzychu oraz Biuro Badań i Dokumentacji Zabytków w Wałbrzychu wydało serię 36 kart zabytków przeznaczonych do zagospodarowania społecznego na terenie województwa wałbrzyskiego. Jak możemy przeczytać w odrębnej karcie opisowej serii: Na terenie województwa wałbrzyskiego znajduje się szereg nieużytkowanych lub niewłaściwie użytkowanych obiektów zabytkowych gównie pałaców i dworów, które nadają się na cele społecznie użyteczne. Wiele z tych obiektów zlokalizowanych jest w atrakcyjnych pod względem krajobrazowym i turystycznym okolicach województwa i nadaje się do adaptacji na domy wczasowe, kolonijne, hotele turystyczne, domy pracy twórczej lub inne związane z funkcjami rekreacyjno-kulturalnymi. Różny jest stan techniczny tych obiektów, od czego uzależniony jest zakres niezbędnych prac remontowych i konserwatorskich, warto jednak zwrócić uwagę zainteresowanych, że na podstawie uchwały Rady Ministrów nr 179 z dnia 8 XII 1978 r. w sprawie wykorzystania zabytków nieruchomych na cele użytkowe (Monitor Polski nr 37, poz 142) inwestorom, którzy zagospodarują te obiekty przysługuje zwrot kosztów poniesionych na remonty w wysokości 23% ogólnej sumy kosztorysowej. Koszty prac remontowo-konserwatorskich pokrywane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki nie obciążają limitów inwestycyjnych inwestora, lecz są zaliczane do nakładów pozainwestycyjnych. Osobom fizycznym lub spółkom nie posiadającym osobowości prawnej czy też osobom prawnym nie będącym jednostkami gospodarki uspołecznionej, które prowadzą remont zabytku i jego adaptację na cele gastronomiczne, pensjonatu, rzemiosła przysługują podatkowe ulgi inwestycyjnych, na zasadach i w wysokości określonych w przepisach podatkowych. Osoby fizyczne będące właścicielami lub użytkownikami zabytku mają prawo do pierwszeństwa w korzystaniu z pomocy kredytowej Państwa na odbudowę lub remont obiektu zabytkowego. Terenowe organy administracji pobierają z tytułu oddania w użytkowanie wieczyste terenu wraz z zabytkiem na cele użytkowe najniższe stawki opłat, według cennika obowiązującego w tej sprawie. Właścicielom lub użytkownikom obiektu zabytkowego przysługuje pierwszeństwo w nabyciu materiałów budowlanych i innych towarów podlegających rozdzielnictwu, niezbędnych do wykonania odbudowy, remontu i konserwacji.

Przy wykorzystaniu zabytku na cele użytkowe dopuszczalne jest uzasadnione przekroczenie normatywów powierzchniowych i kubaturowych. W kosztorysach robót dotyczących wykorzystania na cele użytkowe zabytku o szczególnie bogatym wystroju architektonicznym można stosować odpowiednio uzasadnione przekroczenie stawek kosztorysowych, w pozycjach, które dotyczą wystroju. Każde działanie na rzecz przejmowania nieużytkowych obiektów zabytkowych i przywracanie im funkcji służących społeczeństwu poza swą wymową ekonomiczno-gospodarczą posiada jeszcze niewymierną wartość jako działanie dla ratowania bezcennych dóbr kultury i zachowania ich dla przyszłych pokoleń. Dowodem znaczenia tego problemu i zainteresowania najwyższych władz sprawami ochrony i ratowania dóbr kultury jest poza wspomnianą Uchwałą Rady Ministrów ogłoszony co roku przez Ministerstwo Kultury i Sztuki konkurs na najlepszego użytkownika obiektu zabytkowego.

Wśród opisanych obiektów zabytkowych przeznaczonych do zagospodarowania społecznego znalazły się: zespóły pałacowo-parkowe w Mrowinach, Pyszczynie i Siedlimowicach oraz zespół dworsko-parkowy w Wierzbnej.

Wydany w 1979 roku zbiór 35 kart zabytków architekty (brak karty nr 26 Siedlimowice) przekazała do Żarowskiej Izby Historycznej pani Helena. Składamy pani Serdeczne Podziękowania.

 

 

 

 

  

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny

 

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Tuesday the 7th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.