Mosiężny stempel pieczątki Verein Chemischer Fabriken Silesia
Dokładna data pierwszego użycia stempla lub pieczątki nie jest znana. Historycy przyjmują jednak, że pierwotne prototypy pieczątek były odbijane w kamieniu. Na początku swojego istnienia, stemple miały formę pieczęci. Sama historia pochodzenia nazwy stempel odnosi się do dwóch czynności: pieczenia i odciskania. W odróżnieniu od używanych obecnie pieczątek, starożytna pieczęć była wypukła. Stanowiła również formę zabezpieczenia nienaruszalności, chroniła w ten sposób prawa, pisma oraz przedmioty. Na przestrzeni wieków wygląd, funkcja i sposób odwzorowywania pieczęci zmieniał się. Największym zmianom ulegał tłok, czyli stempel. Wykonywano je z brązu, mosiądzu, żelaza, stali, a w przypadku bogatych rodów i władców ze złota czy srebra. Ostateczny wybór tworzywa, z którego przygotowywano stempel zależał, nie tylko od bogactwa danej rodziny, ale również od materiału, który służył do wykonywania odcisku. Do tego celu wykorzystywano wosk, lak, metal, tusz, mosiądz, ołów oraz żelazo. W XIX wieku zaczęły pojawić się pieczątki kauczukowe i gumowe. Na rynku dominowały do połowy XX wieku. Wówczas w obiegu pojawiły się pieczątki kieszonkowe oraz pieczątki z wymiennym wkładem. Obecnie pieczątki wykonywane są głównie metodą polimerową, grawerowane laserowo w gumie.
W zbiorach Żarowskiej Izby Historycznej znajduje się szereg pieczątek o stemplu drewnianym i gumowym, które służyły w dawnych Zjednoczonych Zakładach Chemicznych "Silesia" oraz późniejszych Dolnośląskich Zakładach Chemicznych "Organika". Wszystkie pochodzą z czasów powojennych.
Mosiężny stempel pieczątki o średnicy 2,9 cm, zawierający napisy VEREIN CHEMISCHER FABRIKEN SILESIA (wytworzony przed 1945 r.), przekazał do Żarowskiej Izby Historycznej pan Marek. Składamy panu Serdeczne Podziękowania.
Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.
Opracowanie
Bogdan Mucha