Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Restauracja "Żarowianka" - fotografia z lat 50. XX wieku

Drukuj
Utworzono: piątek, 13, wrzesień 2019

Na początku lat 20. XX wieku, mieszkańcy Żarowa oraz osoby będące tutaj przejazdem, mogły zatrzymać się na odpoczynek oraz zjeść posiłek w gospodzie prowadzonej przez Mathilde John (Mathilde John's Gasthof). Gospoda mieściła się u zbiegu ówczesnych ulic Mittelstrasse i Schweidnitzerstrasse (obecnie ul. Sikorskiego i ul. Armii Krajowej). Już pod koniec lat 20. XX wieku w tym samym budynku działał Hotel Schwarzer Adler, będący własnością niejakiego Paula Kintschera. W ofercie dla klientów były pokoje gościnne, ogród piwny, kręgielnia a nawet warsztat samochodowy i stacja paliw. Po wojnie w miejscu dawnego hotelu działalność gastronomiczną podjęła restauracja "Żarowianka", zarządzana przez WSS "Społem", którą z pewnością pamięta wielu mieszkańców Żarowa. Z uwagi na złe warunki sanitarno-techniczne, restauracja, została zamknięta w połowie lat 70. XX wieku. W połowie lat 80. XX wieku niezagospodarowany budynek przejęły Żarowskie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych i po wykonaniu kapitalnego remontu wraz z przebudową, przeznaczyły obiekt  na mieszkania dla pracowników (obecnie budynek przy ul. gen. Władysława Sikorskiego 3).

Fotografię wykonaną w latach 50. XX wieku u wejścia do dawnej restauracji "Żarowianka", udostępnił były mieszkaniec Żarowa pan Józef Sikora. Składamy Serdeczne Podziękowania

 

 

===============================================

 

 

Gospoda "Mathilde John's Gasthof" na pocztówce z ok. 1921 roku, archiwum autora

 

"Hotel Schwarzer Adler" na pocztówce z ok. 1928 roku, archiwum autora

 

Budynek przy ul. gen. Władysława Sikorskiego 3, stan przed remontem pokrycia dachowego, fot. B.Mucha

 

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Tuesday the 26th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.