XV Żarowska Prelekcja Historyczna - 23.01.2020

Utworzono: piątek, 24, styczeń 2020

W czwartkowe popołudnie, 23 stycznia odbyła się kolejna, piętnasta już odsłona Żarowskiej Prelekcji Historycznej. Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała jak zwykle dwóch wykładów. Pierwszy zatytułowany "Riese i Wunderwaffe", referował Tomasz Jurek – znany eksplorator, pasjonat historii II wojny światowej i autor blogu "Ridiger – archiwum tajemnic". Podczas wykładu, zaprezentowana została niezwykle bogata dokumentacja fotograficzna oraz archiwalna, dotycząca niemieckiej tzw. cudownej broni. Widzowie mogli zobaczyć m.in. plany różnego typu rakiet, samolotów a także inne wymyśle konstrukcje, przy pomocy których, III Rzesza zamierzała przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Czy w Górach Sowich pracowano nad takimi konstrukcjami ? W jakim stopniu były to zaawansowane prace ? Kto przejął tajne plany nazistów i gdzie się podziali niemieccy naukowcy ? – na te pytania odpowiedzi udzielał Tomasz Jurek, prezentując przy tym wyczerpującą i niezwykle interesującą dokumentację.

Drugi wykład zatytułowany "Rezydencje szlacheckie na Ziemi Żarowskiej", referował Bogdan Mucha – archeolog, specjalista d/s zbiorów muzealnych. Autor prezentacji, przygotował dla zgromadzonej publiczności dokumentację fotograficzną dotyczącą czterech obiektów historycznych. Pierwszy z omawianych był rycerski zamek Wierzbnów, który niegdyś wznosił się na szczycie tzw. Skałki. Zaprezentowany został przy tym szereg archiwalnych fotografii z wykopalisk archeologicznych oraz ich rezultaty. Dalszej analizie podlegał dawny dwór rycerzy von Rohnau, który później został rozbudowany jako pałac wierzbneńskiego przeora. Wraz z historią kolejnych właścicieli tej budowli, zaprezentowane zostały fotografie odkrytego pieca z XIV wieku oraz brukowanej drogi z XVII wieku. Podczas prelekcji omówione zostały także zagadnienia dotyczące pałaców w Siedlimowicach i Zastrużu oraz ich dawnych właścicieli. Na zakończenie autor prelekcji przedstawił najnowszą ciekawostkę związaną z zamkiem w Żarowie oraz postacią, która ową budowlę zaprojektowała.

Organizatorzy XV Żarowskiej Prelekcji Historycznej składają Serdeczne Podziękowania dla mieszkańców Żarowa oraz wszystkich osób przyjezdnych za udział w spotkaniu.