Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wojskowe Dodge z czasów II wojny światowej w Żarowie

Drukuj
Utworzono: środa, 20, listopad 2013

Wyprodukowały ją zakłady Chrysler Corporation (Dodge Brothers Division) mieszczące się w Auburn Hills, Michigan w Stanach Zjednoczonych. Przez ocean Atlantycki, plaże Normandii, pola bitewne Francji i Holandii trafiła wreszcie do Żarowa. Mowa tu o amerykańskiej lekkiej ciężarówce wojskowej Dodge WC54 (T214), która od kilku dni znajduje się na terenie stacji kontroli pojazdów przy ul. Armii Krajowej 1A w Żarowie. Jak mówi obecny właściciel pojazdu "... auto było pierwotnie ambulansem służącym w armii Stanów Zjednoczonych podczas II Wojny Światowej. W czasie dalszej "nie militarnej" już eksploatacji zostało przebudowane na typ nadwozia pick-up. Pojazd jest w 100% sprawny technicznie i oryginalny. Wyprodukowany został w 1942 roku. Pod jego maską pracuje 6 cylindrowy, dolnozaworowy silnik Dodge o pojemności 3,7 litra i mocy 92 KM".

Dodge WC to seria amerykańskich lekkich wojskowych samochodów ciężarowych z okresu II wojny światowej, produkowanych przez przedsiębiorstwo Dodge. Do serii WC należał szereg różnych pojazdów, w tym m.in. Ambulanse, wozy dowodzenia, pojazdy rozpoznawcze i samobieżne działa przeciwpancerne. WC to nazwa kodowa Dodge'a oznaczająca rok produkcji ("W" – 1941 lub późniejszy) i ładowność ("C" – początkowo 0,5 t, później również 0,75 t i 1,25 t).

Dodge WC54 (oznaczenie kodowe T214) produkowany był głównie w wersji ambulansu wojskowego. Jego konstrukcja wykorzystywana była też w innych celach, m.in. jako wóz łączności, czy przewoźna kantyna. Do produkcji seryjnej wszedł w 1942 roku. Konstrukcyjnie oparty był na na modelu Dodge WC51 3/4 tony, lecz posiadał zwiększony rozstaw osi oraz zmienione zawieszenie na bardziej miękkie. Pojazd wyposażony był w 6-cylindrowy rzędowy silnik gaźnikowy o mocy 92 KM przy 3200 obr/min. Napęd przenoszony przez sprzęgło jednotarczowe suche na 4-biegową skrzynię biegów oraz reduktor. Napędzany był na koła tylne z możliwością dołączenia dodatkowo napędu na oś przednią. Terenowe ogumienie umożliwiało jazdę w każdych warunkach terenowych. Pojazd rozwijał prędkość maksymalną 75 km/h. Zbiornik paliwa o pojemności 136 litrów pozwalał na przejechanie 384 kilometrów. W latach 1942-1945 zakłady Chrysler Corporation wyprodukowały łącznie 255 173 ciężarówek Dodge WC54 spośród których 22 857 były ambulansami służby medycznej. Nadwozie pojazdu pozwalało na transport od 4 do 7 pacjentów oraz jednego sanitariusza/lekarza.

Pojazdy Dodge WC54 służyły podczas II Wojny Światowej wszędzie tam gdzie walczyły oddziały US Army. Niektóre z nich użytkowane były jeszcze w 1953 roku przez US Army Medical Corps w czasie wojny koreańskiej. Inne egzemplarze użytkowały: Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii (Royal Army Medical Corps), Francja (Siły Wolnych Francuzów), Brazylia (Brazylijski Korpus Ekspedycyjny), Grecja, Austria, Belgia oraz Norwegia.

Dane techniczne:

Lata produkcji: 1942-1945
Łącznie wyprodukowano: 255 173 egzemplarzy
Silnik: gaźnikowy, 6-cylindrowy, chłodzony cieczą, o pojemności 3772 cm³ i mocy 92 KM
Zbiornik paliwa: 136 l, zużycie 28 l/100 km
Długość: 4,47 m
Szerokość: 2,11 m
Wysokość: 2,16 m
Rozstaw osi: 2,49 m
Prześwit: 0,27 m
Masa: 2517 kg

Pojazd, który znajduje się na terenie stacji kontroli pojazdów przy ul. Armii Krajowej 1A w Żarowie, wystawiony jest obecnie na sprzedaż. Mamy nadzieję, że ta "jeżdżąca na czterech kołach historia" trafi w dobre ręce i pozostanie w dobrej kondycji po dalekiej drodze, którą pokonała na przestrzeni czasu.

Dodge WC54 w wersji pick-up

Ambulans Dogde WC54 na archiwalnych fotografiach z lat 1942-43

6 czerwca 1944 r. D-day na plażach Normandii wyładunek sanitarek Dodge WC54. Tą samą drogę przebył egzemplarz znajdujący się obecnie w Żarowie

 

Fotografie: Mirosław Becher, Bogdan Mucha

Opracowanie Bogdan Mucha

 

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Saturday the 2nd. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.