Wieszak odzieżowy "J.Karpe, Herren u. Knaben Garderoben Breslau, 55 Albrechtstrasse 55"
Przedmiot powszechnego użytku o kształcie odwzorowującym ludzkie ramiona. Zaprojektowany by ułatwić wieszanie kurtek, marynarek, swetrów, koszulek, bluz, spodni w sposób, który zapobiega ich gnieceniu się. Mowa oczywiście o wieszaku do ubrań, który dzisiaj jest w każdym domu i szafie. Większość dzisiejszych wieszaków, wykonywana jest wg wzoru wieszaka drucianego, którego wynalazcą w 1869 roku był niejaki Albert J. Parkhouse z firmy Timberlake Wire and Novelty Company z Jackson w USA. Niektórzy historycy uważają, że prekursorem drewnianego wieszaka na ubrania był prezydent USA Thomas Jefferson. Pierwszymi producentami wieszaków w Niemczech byli Sinram i Wendt, których firma działała od 1898 roku najpierw w Hanowerze, a później w Hameln. Z czasem wieszaki drewniane stały się swoistą reklamą firm i sklepów branży odzieżowej. Na niemal każdym widniały ich nazwy oraz adresy.
Pokaźną kolekcję drewnianych, które niegdyś służyły mieszkańcom Żarowa, dołączamy egzemplarz opatrzony napisami J.Karpe, Herren u. Knaben Garderoben Breslau, 55 Albrechtstrasse 55 (dawny sklep odzieżowy, który na przełomie lat 20/30. XX wieku, mieścił się w kamienicy przy dzisiejszej ul. Wita Stwosza 55 we Wrocławiu). Wieszak przekazał do Żarowskiej Izby Historycznej pan Tomasz. Składamy panu Serdeczne Podziękowania.
Dawny sklep odzieżowy J.Karpe we Wrocławiu (ob. ul. Wita Stwosza 55)
Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Żarowskiej Izbie Historycznej przy ul. Dworcowej 3 lub w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.
Opracowanie
Bogdan Mucha