Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Kolejne historyczne pamiątki w Izbie

Drukuj
Utworzono: piątek, 08, listopad 2013

Kolejne historyczne pamiątki trafiły do Żarowskiej Izby Historycznej. Listy frontowe z lat 1940-41, pamiątki rodzinne w tym fotografie uczestników kampanii wrześniowej 1939 i inne dokumenty przekazała mieszkanka Żarowa pani Julia Włoch. Jak sama powiedziała: "...tutaj jest ich miejsce. W ten sposób przetrwają i nie zaginą".

17 listów datowanych od lipca 1940 do listopada 1941 roku. Na wszystkich widnieje podpis imienny Klaus. Jeden z listów spisany został na swego rodzaju firmowym papierze opatrzonym nazwiskiem Klaus Kiesamer. Cztery kolejne sporządzono przy użyciu maszyny do pisania. Jedna ze stron zawiera tłoczone w papierze napisy w języku francuskim (producent ?). Wstępna analiza treści listów pozwala na ustalenie, że wszystkie spisane zostały we Francji i wysyłane były do Żarowa (Saarau). Ich autor podał adresatowi numer swojej poczty polowej Feldpostnummer 34823. Dzięki temu udało się ustalić, że służył w Rezerwowym Dywizjonie Artylerii Przeciwlotniczej 923 (Reserve Flak Abteilung 923), który został utworzony w kwietniu 1940 w Wiener Neustadt z trzech lekkich baterii używanych w Bordeaux. Następnie w sztabie 45. Pułku Artylerii Przeciwlotniczej. W 1942 roku przeniósł się do Pauillac. Pod koniec tego roku powiększony do stanu czterech baterii. W sierpniu 1944 roku przeniesiony się do Niemiec. W lutym 1945 roku kwaterował w Landau. Treść przekazanych do Żarowskiej Izby Historycznej listów opublikujemy w całości po ich przetłumaczeniu.

Oprócz listów pani Julia Włoch przekazała trzy fotografie sprzed 1939 r. przedstawiające żołnierzy w mundurach Wojska Polskiego. Dwie przedstawiają braci taty pani Julii. Niestety nie zna ona ich imion i nazwisk. Wiadomo jedynie, że brali udział w kampanii wrześniowej 1939 i nigdy już nie powrócili do rodzinnego domu (polegli lub zmarli w niewoli ?). Obie fotografie wykonane zostały w zakładzie fotograficznym J.Habowskiego w Krotoszynie, przy ulicy Benickiej 45. Miejsce wykonania fotografii oraz cyfry 56 widoczne na jednym z pagonów mundurowych sfotografowanej postaci utwierdzają Nas w przekonaniu, że chodzi o 56. Pułk Piechoty stacjonujący w garnizonie Krotoszyńskim. Trzecią ze wspomnianych fotografii wykonano w Zakładzie Fotograficznym "GÓRA" w Pleszewie. Pani Julia nie zna tożsamości sfotografowanego żołnierza (70. Pułku Piechoty z garnizonu w Pleszewie ?).

Wszystkie przekazane pamiątki obejrzeć będzie można już od 8 grudnia na stałej ekspozycji poświęconej historii Miasta i Gminy Żarów (w trakcie przygotowywania).

Apelujemy do mieszkańców – jeżeli posiadacie wszelkie pamiątki historyczne (przedmioty, fotografie, dokumenty i inne) przekażcie je do Żarowskiej Izby Historycznej lub udostępnijcie Nam w celu wykonania skanu/fotografii. Opiszemy w miarę możliwości ich historię i przekażemy ją w słowie pisanym dla ogółu mieszkańców.

Po prawej pani Julia Włoch

Składamy Pani serdeczne podziękowania za przekazanie pamiątek do Żarowskiej izby Historycznej

 

 

Opracowanie Bogdan Mucha

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Thursday the 28th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.