Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Kronika Żarowskiego Ośrodka Kultury, cz. 1 - lata 1988-1993

Drukuj
Utworzono: piątek, 29, maj 2020

W dniu 1 września 1976 roku Rada Narodowa Miasta i Gminy Żarów, podjęła uchwałę nr XIII/43/76, na mocy której, do życia powołany został zakład budżetowy, dalej występujący pod nazwą – Żarowski Ośrodek Kultury. Jego zadaniem była, działalność kulturalna na terenie miasta i gminy, działalność metodyczna w stosunku do podjętych placówek. Podstawę gospodarki finansowej Żarowskiego Ośrodka Kultury stanowił plan finansowy obejmujący dochody i wydatki z tytułu całokształtu działalności. Jak pisze Tomasz Ciesielski w opracowaniu pt. "Żarów. Historia miasta i gminy": Po obiecujących początkach działalność ŻOK przez szereg następnych lat nie mogła nabrać właściwego rytmu. Głównymi tego powodami były problemy z bazą lokalową, brak wykwalifikowanej kadry oraz skromne środki finansowe. Do końca lat 80-tych ŻOK dwukrotnie zmienił siedzibę. Początkowo zajmował kilka pokojów w budynku Urzędu Stanu Cywilnego przy ul.Sikorskiego, następnie pokój i świetlicę w siedzibie Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej przy ul. Słowiańskiej. (...) Skromne były środki finansowe przeznaczane na działalność kulturalno-oświatową. Nie wystarczało ich nawet na utrzymanie budynków. W rezultacie już pod koniec lat 70-tych praktycznie zamarło życie kulturalno-oświatowej w ŻOK i nadzorowanych przez niego placówkach.

W początkach lat 80-tych zaprzestał działalności Dyskusyjny Klub Filmowy. W połowie lat 80-tych większe dotacje celowe spowodowały, że wzrosło zainteresowanie władz gminnych sprawami kultury. W 1984 r. uchwalony został program rozwoju kultury, sportu i rekreacji na terenie miasta oraz gminy Żarów. Plany były ambitne - min. budowa amfiteatru w parku miejskim, stworzenie klubu i teatrzyku dziecięcego, reaktywowanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Realizacja programu napotykała na liczne przeszkody, a jedną z nich była mała aktywność ŻOK. Na dobrą sprawę jedyną poważniejszą imprezą zorganizowaną przez ŻOK był Wojewódzki Przegląd Zespołów Folklorystycznych w 1985 r. Sytuacji nie zmieniło uchwalenie nowego statutu ośrodka w 1986 r. i dopiero objęcie stanowiska dyrektora przez B.Głąba doprowadziło do ożywienia działalności ŻOK. Poszukując nowych form rozwoju powołano przy ŻOK Społeczną Radę Młodych, a do końca lat 80-tych zorganizowano w Żarowie kilka większych imprez o charakterze rekreacyjno-kulturalnym. W 1990 r. przy ŻOK powstało cyfrowe kino video. Rok później zakończył się remont budynku po zlikwidowanym kinie, który stał się siedzibą ŻOK. Zainstalowano nowe oświetlenie i urządzenia kinowe, wyremontowano sanitariaty, przerobiono ogrzewanie z węglowego na gazowe. W dotychczasowej sali kinowej wyrównano podłogę, co pozwoliło na organizowanie w niej zabaw tanecznych i dyskotek. Pierwsza impreza w wyremontowanej sali widowiskowej ŻOK odbyła się dnia 27 VII 1991 r., a było to „Taneczne party” zorganizowane przez Zbigniewa Kaczorowskiego.

Dzisiaj prezentujemy I część Kroniki Żarowskiego Ośrodka Kultury z lat 1988 (21.XI.- występ iluzjonisty Jerzego Strzeleckiego) – 1996 (28.IV. Wystawa poplenerowa). Z pewnością wielu z Was pamięta imprezy kulturalne, które wówczas organizował ŻOK.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Friday the 10th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.