Książeczki "Liga Kobiet" DZCH Żarów
Jak pisała Sławomira Walczewska w opracowaniu pt. „Liga Kobiet – jedyna organizacja kobieca w PRL”: Liga Kobiet powstała w sierpniu 1945 roku i po wielu przekształceniach istnieje do dzisiaj. Została zarejestrowana jako jedna z pierwszych po wojnie - w rejestr organizacji została wpisana pod numerem 35. Mogłoby się wydawać, że była kontynuacją emancypacyjnych organizacji kobiecych z okresu międzywojnia. Swą nazwą, która w początkowej wersji brzmiała: Społeczno - Obywatelska Liga Kobiet nawiązywała do patriotycznej organizacji kobiecej utworzonej w 1913 roku dla poparcia niepodległościowych dążeń Piłsudzkiego. W swoim programie umieściła dwa punkty pod którymi mogłaby się podpisać każda kobieta: przeciwdziałanie nowej wojnie oraz współpraca w budowie sprawiedliwej Polski. Wizja owej "sprawiedliwej" Polski była przy tym na tyle ogólnie nakreślona, że nie wykluczała z góry żadnych opcji politycznych czy światopoglądowych. Jak wyglądało tworzenie Ligi Kobiet. Jej członkiem mogła zostać każda kobieta lub grupa kobiet (Koła Gospodyń Wiejskich, Koła Spółdzielczyń), która uznawała cele i zadania Ligi Kobiet i zgłosiła swój udział w jej pracy). Statut Ligi Kobiet został uchwalony na II Krajowym Zjeździe w lipcu 1957 roku. Według zapisów statutowych Liga była organizacją kobiet zamieszkujących na terenie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, prowadzącą działalność w celu:
– przyspieszenia rozwoju gospodarczego i kulturalnego Polski Ludowej, budującej socjalizm
– umocnienia pokojowej i przyjaznej współpracy narodu polskiego z innymi narodami
– umacniania więzów przyjaźni pomiędzy kobietami polskimi i kobietami innych krajów
– obrony i dalszego rozszerzania praw kobiet pracujących miast i wsi, żon, matek, obywatelek
– organizowania społecznej inicjatywy kobiet dla lepszego wykorzystania wszystkich istniejących możliwość w szybszym poprawieniu warunków bytowych ludzi pracy miast i wsi
– przełamywania szczególnych życiowych trudności kobiet i organizowania pomocy kobietom w następujących zagadnieniach:
a) zatrudnianiu kobiet, zgodnie z potrzebami gospodarki narodowej, zdobywaniu przez nie kwalifikacji zawodowych
b) w wychowaniu dzieci, uczciwych i należycie przygotowanych do życia, gorących patriotów Polski Ludowej
c) w wychowaniu kobiet na dobre gospodynie, umiejące sprawnie kulturalnie i oszczędnie prowadzić gospodarstwo domowe
d) w podnoszeniu poziomu kulturalnego, etycznego i ideowego rodziny i społeczeństwa
e) w podnoszeniu higieny i rozwijaniu zamiłowania do estetyki w ubieraniu, mieszkaniu i otoczeniu
f) w podnoszeniu poziomu zdrowotnego kobiet
Zbiory Żarowskiej Izby Historycznej zostały powiększone o dwie książeczki członkowskie Ligi Kobiet. Obie książeczki (pierwsza nr 17688 z 1961); druga nr 793 z 1964 r.) zostały wydane przez Zarząd na Miasto i Powiat Świdnica dla członkini Ligi Kobiet – pracownicy Dolnośląskich Zakładów Chemicznych „Organika” w Żarowie. Składamy Serdeczne Podziękowania dla pana Zdzisława za przekazanie książeczek do zbiorów Żarowskiej Izby Historycznej.
Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Źródła:
O Lidze Kobiet szerzej przeczytać można w następujących opracowaniach:
S. Walczewska, Liga Kobiet – jedyna organizacja kobieca w PRL (http://efka.org.pl/archiwum/en/index.php?action=p_art&ID=2)
N. Lubik-Reczek, R. Reczek, Liga Kobiet – organizacja „reprezentująca” interesy kobiet w Polsce Ludowej. Zarys działania, Środkowoeuropejskie Studia Polityczne, 2013, nr 4, s.105-120
Opracowanie
Bogdan Mucha