Wystawa "40-lecie Solidarności"

Utworzono: poniedziałek, 24, maj 2021

31 sierpnia 1980 roku w Gdańsku zostały podpisane porozumienia między komisją rządową a komitetem strajkowym. Porozumienia Sierpniowe i powstanie "Solidarności" stały się początkiem przemian w 1989 roku. Komitety założycielskie NSZZ "Solidarność" na terenie Żarowa, zaczęły powstawać tuż po podpisaniu porozumień gdańskich. Wydarzenia na Wybrzeżu były uważnie śledzone przez tutejsze społeczeństwo, a położenie Żarowa na ruchliwej trasie kolejowej Wrocław-Jelenia Góra sprzyjało bezpośredniej i szybkiej łączności miejscowych działaczy z komitetami założycielskimi we Wrocławiu i Wałbrzychu. Z okazji 40. rocznicy powstania "Solidarności", Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz Żarowska Izba Historyczna przygotowały wystawę plenerową, którą można było oglądać w Żarowie od 2 sierpnia 2020. Prezentowane na wystawie fotografie pochodziły z: Archiwum Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego "Solidarność" "ORGANIKA" ŻARÓW S.A. kolekcja Marka Wąsowskiego oraz ze zbiorów Żarowskiej Izby Historycznej.

Dzisiaj zapraszamy do zapoznania się z w/w wystawą w formie online.