Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Projekt z dofinansowaniem Fundacji ORLEN

Drukuj
Utworzono: środa, 02, czerwiec 2021

Niezwykle miło nam poinformować, że Żarowska Izba Historyczna działająca w ramach Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie otrzymała dofinansowanie w wysokości 4.900 zł z Fundacji ORLEN w ramach programu Czuwamy! Pamiętamy! Przyznane dofinansowanie dotyczy projektu pn. "Upamiętnienie miejsca pochówku st. sierż. (chor.) Bolesława Kosteckiego – żołnierza II Korpusu Polskiego gen. W. Andersa". Starszy sierżant (chorąży) Bolesław Kostecki to były mieszkaniec Żarowa. Urodził się 31 października 1895 roku. Podczas II wojny światowej był żołnierzem osławionego II Korpusu Polskiego (Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich potem 3. Dywizja Strzelców Karpackich). Uczestniczył m.in. w walkach o Tobruk (21.08-09.12.1941), w bitwie o Monte Cassino (11-29.05.1944), w bitwie o Anconę (18.07-09.08.1944), w bitwie o Bolonię (09-21.04-1945). Jako bohater tamtych walk został odznaczony: Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Gwiazdą za wojnę 1939-45, Gwiazdą Italii, Medalem Wojska, Krzyżem Pamiątkowym Monte Cassino, Pamiątkową Odznaką II Korpusu Polskiego. Zmarł 3 grudnia 1979 roku i został pochowany na cmentarzu komunalnym w Żarowie.

 

Starszy sierżant (chorąży) Bolesław Kostecki - żołnierz II Korpusu Polskiego
fot. zbiory Żarowskiej Izby Historycznej

 

W ramach w/w projektu na miejscu spoczynku Ś.P. Bolesława Kosteckiego, jego małżonki Janiny (zm. 1973 r.) oraz córki Barbary (zm. 2009) zostanie ustawiony nagrobek typu sarkofag z odpowiednimi inskrypcjami. Ponadto w ramach projektu w miesiącach wrzesień-grudzień 2021 r., zostanie zorganizowany cykl prelekcji historycznych pt. "Żarowianie w szeregach II Korpusu Polskiego", natomiast między styczniem a marcem 2022 r. zostanie przygotowana wystawa tematyczna pt. "Wojenne losy mieszkańców Ziemi Żarowskiej w szeregach II Korpusu Polskiego". Wspomnieć należy, że w zbiorach Żarowskiej Izby Historycznej znajdują się liczne pamiątki związane z osobą śp. Bolesława Kosteckiego oraz innych żołnierzy II Korpusu Polskiego – byłych mieszkańców gminy Żarów.

 

Miejsce spoczynku śp. Janiny, Bolesława i Barbary Kosteckich na cmentarzu w Żarowie, fot. B. Mucha

 

W tym roku w ramach realizowanego przez Fundację ORLEN programu Czuwamy! Pamiętamy! złożono aż 203 wnioski na renowację Miejsc Pamięci w całej Polsce. Spośród tej liczby zostały wyłonione jedynie 34 organizacje i instytucje, które będą realizować zaplanowane działania związane z przywracaniem pamięci miejscom zlokalizowanym w swojej najbliższej okolicy. Kwota budżetu przeznaczona na realizację działań, po zapoznaniu się z wnioskami, została zwiększona przez Zarząd Fundacji, i wynosi ostatecznie 220 tysięcy złotych. Dostąpiliśmy zaszczytu uczestnictwa w gronie tegorocznych laureatów programu co niezwykle na cieszy. Największą radość sprawia jednak możliwość uhonorowania miejsca spoczynku bohatera z okresu II wojny światowej – byłego Żarowianina oraz utrwalenie pamięci o jego czynach.

 

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Monday the 25th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.