Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Współpraca z Instytutem Pamięci Narodowej

Drukuj
Utworzono: wtorek, 29, czerwiec 2021

W poniedziałek 28 czerwca w Żarowskiej Izbie Historycznej odbyło się spotkanie w którym uczestniczyli dr Katarzyna Pawlak-Weiss, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu, zastępca burmistrza Przemysław Sikora oraz specjalista ds. zbiorów muzealnych w GCKiS Bogdan Mucha. W trakcie spotkania zawarte zostało pisemne porozumienie współpracy pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział we Wrocławiu a Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. W ramach zawartego porozumienia obie strony zobowiązały się do współpracy w zakresie upowszechniania historii polski z uwzględnieniem ważnych wydarzeń o charakterze lokalnym. Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz działająca w jego strukturach Żarowska Izba Historyczna realizować będą projekt popularyzujący i upowszechniający wiedzę z zakresu historii Polski oraz polskiego dziedzictwa kulturowego. Projekt obejmie edukację dzieci i młodzieży w zakresie polskich wartości np. symboli narodowych, a przede wszystkim dorobku polskich naukowców, wynalazców, ludzi kultury i sztuki.

Instytut Pamięci Narodowej oddział we Wrocławiu zapewni pomoc merytoryczną przy organizacji wydarzeń tj. wystaw, wykładów historycznych, warsztatów dla młodzieży. Podczas spotkania szczegółowo omówione zostały kwestie dotyczące lokalnych bohaterów walk o niepodległość Polski, miejsc ich pochówku oraz historycznego upamiętnienia tych osób. Na ręce pani dr Katarzyny Pawlak-Weiss przekazany zbiór kilkuset unikalnych dokumentów "Solidarnościowych" z lat 1976-1981 (biuletyny, ulotki, plakaty i in. - Dzierżoniów, Świdnica, Wałbrzych, Wrocław), który powiększy archiwalne zasoby Instytutu Pamięci Narodowej. Warto wspomnieć, że w ramach zawartego porozumienia współpracy, już niebawem będzie można zobaczyć w Żarowie nową wystawę plenerową, o której bliższe informacje wkrótce na stronie internetowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz Żarowskiej Izby Historycznej.

 

 

Opracowanie
Bogdan Mucha

 

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Friday the 12th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.