Wystawa plenerowa „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963”

Utworzono: czwartek, 19, sierpień 2021

Żarowska Izba Historyczna oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie w Żarowie zapraszają do obejrzenia plenerowej wystawy pt. „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963”. Wystawa jest dostępna od 19 sierpnia przy Żarowskiej Izbie Historycznej na ul. Dworcowej 3. Ekspozycja przedstawia historię polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego w latach 1944-1963. Uczestnicy ruchu oporu przeciw sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy mieli zostać wymazani ze społecznej świadomości przez komunistyczny reżim. Autorzy wystawy przywracają pamięć o „żołnierzach wyklętych”, prezentując wybrane sylwetki członków konspiracji i losy ich rodzin, przypominając najważniejsze nurty podziemia czy przybliżając działalność komunistycznego aparatu represji.

Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN

Autorzy: dr Wojciech Frazik, Aleksandra Kaiper-Miszułowicz, dr hab. Filip Musiał
Konsultacja: Adam Hlebowicz, Kamila Sachnowska
Projekt graficzny: Aleksandra Kaiper-Miszułowicz