Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

XVII Żarowska Prelekcja Historyczna - 24.09.2021

Drukuj
Utworzono: piątek, 10, wrzesień 2021

Żarowska Izba Historyczna, Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne „Aureus” (w.o.), serdecznie zapraszają na XVII Żarowską Prelekcję Historyczną, która odbędzie się 24 września 2021 r., o godz. 18:00 w Żarowskiej Izbie Historycznej przy ul. Dworcowej 3. W programie prelekcji dwa zagadnienia: „Triskelion – Pasja przepustką do historii” oraz „Ziemia Żarowska. Od epoki kamienia po średniowiecze”. Wstęp na prelekcję bezpłatny. Obowiązują maseczki i dezynfekcja rąk.

 

„Triskelion – Pasja przepustką do historii”

Celem Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Triskelion” jest prowadzenie działań na rzecz ochrony i zachowania polskich dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, podtrzymywania i popularyzacji tradycji narodowej i pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Stowarzyszenie realizuje swoje cele przez szereg różnego rodzaju działań, a w szczególności poprzez podejmowanie zgodnej z prawem, zorganizowanej działalności eksploracyjnej, mającej na celu ochronę różnorakich śladów i świadectw historii regionów Polski, połączonej z informacją i upublicznieniem efektów tej działalności - prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie archeologii i historii. Oferowanie innym podmiotom pomocy w pracach eksploracyjnych, archeologicznych, dokumentacyjnych, archiwizacyjnych i innych związanych z poznawaniem i dokumentowaniem historii Polski. O pasji poszukiwań, prowadzonych badaniach oraz odkryciach opowiedzą – członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Triskelion” z siedzibą w Bielawie.

„Ziemia Żarowska. Od epoki kamienia po średniowiecze”

Najstarsze ślady pobytu człowieka na Dolnym Śląsku pochodzą z Trzebnicy oraz Ruska koło Strzegomia. Odnalezione zostały tam kamienne narzędzia, które datowane są odpowiednio na ok. 500 tys. lat i ok. 440–370 tys. lat temu. Anatomicznie współczesny człowiek „homo sapiens sapiens” przybył na te ziemie znacznie później, bo ok. 35 tys. lat temu w epoce zwanej paleolitem górnym (od ok. 40 tys. do ok. 14 tys. lat temu). Z tego okresu pochodzi najstarszy ślad pobytu człowieka w okolicach Żarowa, którym jest niewielki, bo zaledwie 3 cm długości krzemienny wiór odnaleziony na żwirowni w pobliżu Krukowa. Następna epoka w periodyzacji dziejów zwana jest „Neolitem”. Wówczas zapoczątkowana została uprawa roślin, hodowla zwierząt, wyrób ceramiki. Umiejętności te na tereny Polski przyniosła ze sobą ludność tzw. kultury ceramiki wstęgowej rytej, której osadnictwo w pobliżu Żarowa znane jest dzięki znaleziskom fragmentów ceramiki oraz narzędzi kamiennych. O najstarszych śladach pobytu człowieka w okolicach Żarowa, życiu w dawnych epokach oraz odkryciach archeologicznych na Ziemi Żarowskiej opowie – archeolog Bogdan Mucha, specjalista ds. zbiorów muzealnych w GCKiS.

 

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Sunday the 23rd. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.