Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Za nami kolejna Żarowska Prelekcja Historyczna

Drukuj
Utworzono: wtorek, 28, wrzesień 2021

W dniu 24 września 2021 roku odbyła się kolejna Żarowska Prelekcja Historyczna, której organizatorami byli: Żarowska Izba Historyczna, Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne "Aureus" (w.o.). Wedle wcześniejszych zapowiedzi, zgromadzona w Izbie publiczność mogła obejrzeć dwie prezentacje, które zostały przygotowane i zreferowane przez Roberta Liszkę ze Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego "Triskelion" oraz archeologa Bogdana Muchę z Żarowskiej Izby Historycznej. Goście z Bielawy opowiadali o działalności "Triskeliona", zrealizowanych akcjach poszukiwawczych oraz innych działaniach mających na celu ochronę i zachowanie dóbr kultury oraz historyczną edukację najmłodszych. Przedstawiciele Stowarzyszenia z Bielawy zaprezentowali ponadto sprzęt wykorzystywany podczas eksploracji terenu, bogaty zestaw militariów z własnej kolekcji oraz ostatnie znaleziska, które zostaną przekazane do WUOZ.

Z kolei archeolog Bogdan Mucha, przedstawił najstarsze dzieje Ziemi Żarowskiej. Od epoki kamienia, z którymi związane są liczące nawet kilkadziesiąt tysięcy lat znaleziska, poprzez epokę brązu z zabytkami kultury łużyckiej, po okres wpływów rzymskich i wczesne średniowiecze ze znaleziskami monet datowanych na III i VII wiek naszej ery. Sporo uwagi zostało poświęcone Wierzbnej, która jest najlepiej zbadaną archeologicznie miejscowością na Ziemi Żarowskiej. Bogdan Mucha opowiadał m.in. o badaniach przeprowadzonych na tzw. klasztornym wzgórzu obok miejscowej świątyni oraz na tzw. "Skałce", gdzie wznosiła się niegdyś warowna siedziba rodu Wierzbnów.

Organizatorzy Prelekcji składają serdeczne podziękowania dla mieszkańców Żarowa oraz wszystkich osób przyjezdnych za udział w spotkaniu

 

 

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Wednesday the 12th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.